- Указао да је, према Дејтонском мировном споразуму, односно Анексу 10, ОХР представљало неколико људи који су асистирали високом представнику, али се временом та канцеларија претворила у инструмент градње државе
- То је машинерија која је прилагођена креирању нових закона и која све више напушта принципе Дејтонског споразума. То је инструмент који је Запад научио да користи у БиХ
- САД не трпе никакве конкуренте у геополитичкој сфери и због тога видимо да је ЕУ сада постала инструмент Вашингтона у остваривању америчких, геополитичких циљева и да улазак у Унију није усмјерен на повећавање благостања
АMБАСАДОР Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов изјавио је да је дошло вријеме за укидање ОХР-а и ослобађање БиХ од протектората који је неспојив са појмом суверентита и независности земље у којој је видљиво снажно присуство спољних снага у политичком домену.
У интервјуу Агенцији СРНА, Калабухов је напоменуо да је, према Дејтонском мировном споразуму, односно Анексу 10, ОХР представљало неколико људи који су асистирали високом представнику, али се временом та канцеларија претворила у инструмент градње државе.
Калабухов је указао да су чак и у домену европских интеграција сви неопходни закони били писани у ОХР-у.
– То говори да ова врста протектората у БиХ постоји, али је неспојива са појмом суверенитета и независности ове земље, зато што видимо снажно присуство спољних снага, међународног фактора у политичком домену – истакао је Калабухов.
Руски амбасадор је оцијенио да сада има услова за затварање ОХР-а, али су они тако формулисани да никада не буду испуњени и то је тактика и стратегија међународне заједнице у БиХ.
Истичући да ће ОХР затворити када оцијене да је постао излишан у домену европских интеграција, Калабухов је рекао да сви признају да та канцеларија није спојива са европским чланством.
– То је немогуће. Али, они и сада не знају када ће је затворити зато што морају остваривати неке циљеве у БиХ уз њену асистенцију – рекао је он.
Калабухов сматра да је то ситуација коју могу ријешити само власти у БиХ.
Према његовим ријечима, позиција високог представника и ОХР-а била је усмјерена на помагању снагама у БиХ да постигну циљеве изградње мирног живота након конфликта из деведесетих година прошлог вијека, али се временом претворила у инструмент евроатлантских интеграција БиХ.
– То је машинерија која је прилагођена креирању нових закона и која све више напушта принципе Дејтонског споразума. То је инструмент који је Запад научио да користи у БиХ – навео је руски дипломата.
Он сматра да је лоша страна ОХР-а и високог представника не само у томе што су заобишли Дејтонски споразум већ што су га претворили у фактор који онемогућава политичаре у БиХ да дођу до узајамних одлука.
– Рецимо, они могу увијек користити то као алиби – ево, постоји високи представник, постоји канцеларија и ми не желимо ништа да радимо. То је она врста слабости за једну земљу када има овакву протекторску институцију – рекао је Калабухов.
Калабухов је истакао да Управни одбор Савјета за спровођење мира /ПИК/ увелико крши и слово Дејтонског споразума, који, док постоји, мора бити основ живота БиХ.
– Русија и, генерално, позитивни међународни фактори полазили су од чињенице да Дејтонски споразум није вјечност. Ако политичке снаге у БиХ могу договорити нешто за било коју врсту државне инфраструктуре – то би било прихватљиво за све, само без икаквог страног утицаја, без наметања одлука – рекао је руски амбасадор.
Када је ријеч о позицији два ентитета у БиХ, истакао је Калабухов, Република Српска полази од основа Дејтонског мировног споразума, а то се заснива на међународном праву.
– Ми смо солидарни са руководством Републике Српске у томе да морамо полазити од Дејтонског спорозума док постоји – истакао је руски амбасадор у БиХ.
Калабухов је указао да се међународна ситуација у неким подручјима развија у кризном смјеру, те да се у главним центрима у САД и ЕУ одвијају процеси у вези са Балканом.
– Што се тиче БиХ, мислим да овдје постоји неки политички процес. Тенденције су да се од једне стране овај процес развије на основу Дејтонског споразума, али од друге стране видимо неки покушај да се оде у неки други смјер – рекао је он.
Калабухов је оцијенио да је најбитније да политичке снаге у БиХ нађу компромис за постизање резултата који су битни за интересе БиХ, а не за неке спољне играче, те да би се тада цијели процес у земљи развијао на основу самосталних, независних и суверених одлука.
– Сада, и након готово 30 година од Дејтонског споразума, видимо велики утицај страних фактора у БиХ који не води до главног циља, а то је међунационални мир. Такви односи конститутивних народа били би прихватљиви за све – констатовао је руски амбасадор.
О приступним преговорима БиХ за улазак у ЕУ, Калабухов је рекао да Брисел постаје нека врста бирократске машинерије која стално поставља неке нове услове БиХ, што је доказ да тамо и нису баш заинтересовани за улазак неких земаља у Унију.
Он је рекао да су још прије више година у ЕУ постојале двије тенденције, од којих је једна била хоризонтално ширење, а друга вертикална интеграција.
– Људи су ту мислили – хајде да прво урадимо боље за ЕУ, а онда ћемо видјети како се све то шири – навео је руски амбасадор.
Он је констатовао да је, ипак, побиједила хоризонтална интеграција, због чега се из ЕУ намећу нови услови и процеси.
– Али, ствар политичара у БиХ јесте да одлуче колико брзо ће остваривати циљеве који нису баш једноставни – напоменуо је Калабухов.
Он је издвојио двије стране овог процеса, од којих је једна шта је сад ЕУ и шта Брисел жели.
Према његовом мишљењу, садашња ЕУ се удаљила од својих основних претпоставки и принципа.
– Након Другог свјетског рата, ЕУ је жељела да буде прихватљива конструкција за људе да могу радити, да могу имати образовање у оквиру Европе без граница, те неке уједињене економске области, зато што је Унија почела од интеграције у економској сфери – подсјетио је он.
Али, указао је руски амбасадор, када је ЕУ одлучила да игра неку геополитичку улогу били су приморани да прихвате правила.
– Правила су таква да САД не трпе никакве конкуренте у геополитичкој сфери и због тога видимо да је ЕУ сада постала инструмент Вашингтона у остваривању америчких, геополитичких циљева и да улазак у Унију није усмјерен на повећавање благостања – указао је Калабухов.
Он је констатовао да је то постао геополитички процес, посебно са уласком балтичких и неких балканских држава, те да се види да погоршавање ситуације у некој држави ЕУ служи за њене циљеве да креира импресију да има неког напретка у овом смислу.
– С друге стране, Руска Федерација не утиче на избор спољнополитичких приоритета БиХ, ако људи мисле да је ЕУ њихов примарни циљ и да они то морају остварити – напоменуо је руски амбасадор.
На питање шта се може очекивати у наредној години, с обзиром на деструктивна дешавања у свијету, Калабухов је изразио очекивања да ће ситуација бити побољшана зато што се мора кренути у рјешавање свих глобалних проблема.
Руски дипломата сматра да ће, доласком нове америчке администрације, бити више реализма у Вашингтону.
– Ми смо спремни, имамо више иницијатива за креирање система безбједности. То је било и у Европи, сад и у Евроазији. Што се тиче Руске Федерације могу само констатовати да се, упркос свима санкцијама, ми развијамо. Имамо више иницијатива, имамо развој индустрије, имамо неке нове пројекте за руску индустрију, рецимо за авијацију, за високе технологије и још много тога – истакао је Калабухов.
Он је рекао да се нада да ће бити остварени циљеви специјалне војне операције у Украјини.
– Видимо сада да како идемо напријед то изазива бијес наших непријатеља. Они сада користе терористичке методе. Ми ћемо побиједити и надам се да ће бити више позитивних догађаја у наступајућој години – навео је руски амбасадор.
Калабухов очекује да ће доћи до преговора, зато што то је битно за цијелу Европу.
– Русија сада има своје позиције по овом питању и ми ћемо водити преговоре, како је то рекао предсједник /Русије Владимир/ Путин, на основу наших принципијелних ставова, од којих Русија неће одустати – истакао је он.
Калабухов каже да примарно не чини разлику ко је у Бијелој кући, јер САД имају примарне спољнополитичке циљеве који су понекад у супротности са руским.
– Ипак, надам се да ће у Вашингтону бити неке врсте прагматизма и да ћемо наћи начин за рјешавање свих ових проблема, али не науштрб позиција Руске Федерације – истакао је руски амбасадор у интервјуу Агенцији СРНА.
Додај коментар