Свијет

Калабухов: Шмит није високи представник, нелегитимна је његова употреба бонских овлаштења

АМБАСАДОР РФ У БиХ: ВИСОКИ ПРЕДСТАВНИК ЈЕ РЕЛИКТ ПРОШЛОСТИ У БиХ
  • Игор КАЛАБУХОВ: Канцеларија високог представника временом се претворила, не у инструмент за рјешавање политичких питања, већ за погоршање овдашње политичке ситуације. Она не помаже помирењу у БиХ. Сматрамо да је неопходно укинути и затворити Канцеларију високог представника
  • „Британско увођење санкција предсједнику Републике Српске Жељки Цвијановић и српском члану предсједништва БиХ Милораду Додику представља одраз монополистичке свијести Запада, који полази од тога да може санкционисати било ког политичара у било којој земљи

РУСКИ амбасадор у БиХ Игор Калабухов рекао је да је принципијелни став Русије да се без одговарајуће резолуције Савјета безбједности УН Кристијан Шмит не може сматрати високим представником, односно да, у смислу Дејтонског споразума, нема никаква овлаштења за вршење својих активности у БиХ.

Калабухов истиче да је на том плану нелегитимна Шмитова употреба бонских овлаштења и када је ријеч о Закону о непокретној имовини Републике Српске.

– Задатак Канцеларије и `нормалног` високог представника јесте да помаже политичким партијама и политичарима у БиХ да налазе заједничка рјешења овдашњих проблема, а не да уноси додатне моменте дестабилизације као што се догодило са његовим и одређеним одлукама бившег високог представника /Валентина Инцка/ – рекао је Калабухов за АТВ.

Он је истакао да је став Русије да се завршило вријеме постојања Канцеларије високог представника, те да високи представник представља реликт прошлости у БиХ.

Калабухов је рекао да се ова канцеларија временом претвара, не у инструмент за рјешавање политичких питања, већ за погоршање овдашње политичке ситуације.

– Она не помаже помирењу у БиХ. Дакле, сматрамо да је неопходно укинути и затворити Канцеларију високог представника. Овдје треба рећи и да наше колеге из ЕУ сматрају да Канцеларија високог представника није у складу са суверенитетом БиХ, али они имају другачији поглед на то како она треба да функционише – рекао је Калабухов.

По мишљењу Русије, каже Калабухов, они су прекршили постојеће услове за именовање новог високог представника. „Зато полазе од неких својих схватања, али ми сматрамо да је прошло вријеме Канцеларије високог представника““, оцијенио је Калабухов.

Он је додао да је Русија у том смислу обуставила финансирање Канцеларије високог представника у БиХ, поновивши да колеге из Савјета за провођење мира /ПИК/ имају нереално виђење тога које задатке треба рјешавати у БиХ.

Калабухов је оцијенио да британско увођење санкција предсједнику Републике Српске Жељки Цвијановић и српском члану предсједништва БиХ Милораду Додику представља одраз монополистичке свијести Запада, који полази од тога да може санкционисати било ког политичара у било којој земљи.

– То по мени проистиче из свијести западног човјека и цивилизације да некажњено може користити ресурсе цијелог свијета. То, такође, видимо и у актуелним санкцијама усмјереним према имовини Русије у иностранству, појединих руских грађана, па чак и према умјетничким предметима који се тамо налазе. Они мисле да могу све. У томе је смисао западног менталитета – каже Калабухов.

Осим тог „јединог“ пута којег колективни Запад хоће да наметне цијелом свијету, каже Калабухов, постоје и други, реални путеви у смислу да се створи свјетски поредак у којем би свака држава имала свој суверенитет и национални интерес, гдје не би било диктатуре и монопола и гдје би постојао дијалог узајамног поштовања међу свим земљама.

– То се наглашава и потребом рјешавања глобалних проблема у којем су дужне да учествују све државе свијета. Надам се да то значи да смо на путу стварања мултиполарног свијета, узајамних и равноправних односа што је посебно сада важно када се ближимо обиљежавању 77 година од побједе над фашизмом – рекао је Калабухов.

Руски амбасадор жали што се лекције Другог свјетског рата заборављају, искривљују, фалсификују.

– У питање се доводе сва она постигнућа човјечанства послије Другог свјетског рата, смисао и значење организације УН. У питање се доводи и само међународно право које се мијења неким правилима диктираним из једног центра – рекао је Калабухов.

Руски амбасадор је рекао да БиХ није на списку земаља које се непријатељски односе према Русији, те да се на њу не односе мјере које се примјењују на непријатељске државе, а међу којима је одлука о преласку трговине гасом на рубље.

Он каже да у цјелости гледа оптимистично на развој свијета и да се нада да ће временом све више земаља да се увјери у потребу стварања поштеног и праведног свијета, те да на том плану нема мјеста песимизму.

Калабухов не очекује да ће САД и друге чланице НАТО донијети одлуку о директном војном контакту са Русијом, односно да се боре против Руса у Украјини.

– Међутим, у посљедње вријеме видимо реализацију стратегија усмјерених на борбу против Русије преко марионетске Украјине и све те одлуке попут слања оружја свједоче да САД и њихови сателити желе пораз Русије, те да су за фронт изабрали Украјину – рекао је Калабухов.

Он је рекао да о тобожњим руским злочинима у Бучи и Краматорску не говори цијели свијет, већ они са Запада који желе зло Русији и труде се да манипулишу јавним мњењем на том плану.

– Русија јасно зна шта је било у Бучи и ко је приредио ту монтирану провокацију. Ничег сличног није било у периоду када се на територији Буче налазила руска војска. О томе није говорио ни градоначелник Буче, ни људи на јавним и друштвеним мрежама – рекао је Калабухов.

Он каже да је Русија сама одлучила о суспензији свог чланства у Савјету за људска права УН, јер су амерички и западни представници вршили огроман притисак на људе из различитих држава, попут личних и других пријетњи забраном наставка школовања њихове дјеце, блокирања рачуна и слично.

– Све се објашњава страшним притиском Запада зарад изолације Русије на међународној сцени. Али о тој изолацији нема говора, јер се већина земаља свијета није придружила западним санкцијама и оне, у принципу, разумију смисао наших поступака – рекао је Калабухов.

Он је рекао да је немогуће да Русија буде избачена из Савјета безбједности УН, упркос појединим позивима на том плану из Украјине и са Запада.

– Јасно да се овдје не ради само о економским, него о скоро егзистенцијалним санкцијама против Русије и тежњи да се укине свако помињање културног насљеђа Русије, њеног научно-техничког насљеђа, потенцијала… Али, ми на ово гледамо као шансу за јачање нашег економског потенцијала, рјешавање питања унутар економско-политичког развоја и за, у одређеној мјери, рјешење проблема одређене зависности од Запада, као и за развој наших снага у свим гранама економије – појаснио је Калабухов.

Када је ријеч о цензурисању руских медија, Калабухов је рекао да тиме падају у воду западне приче о објективном информисању и алтернативним гледиштима.

– Запад на средства масовног информисања гледа као на згодно оруђе за манипулацију јавним мњењем – рекао је Калабухов и додао да упркос свему расте интерес за информације које у вези са дешавањима у Украјини долазе са стране Русије.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар