Свијет

Калабухов: Став Русије је да у БиХ сада не постоји високи представник

АМБАСАДОР РФ У БиХ: НЕ ВИДИМ ПРОБЛЕМ У ДОДИКОВОЈ ИДЕЈИ О САМОСТАЛНОСТИ РС У ОКВИРУ БиХ
  • Игор КАЛАБУХОВ: „Као држава гарант Дејтонског споразума, ми смо чланица ПИК-а, али ми не радимо у ОХР-у док је тамо Кристијан Шмит. Ми не подржавамо никакве званичне контакте са господином Шмитом
  • „Пренос надлежности на ниво БиХ био је резултат масивног притиска међународног фактора на политичаре у БиХ. Ако они сада желе да преиспитају то, ако желе да донесу неке нове одлуке то је до демократски изабраних органа Републике Српске

AМБАСАДОР Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов изјавио је да не види никакав проблем у идеји лидера СНСД-а Милорада Додика о самосталној Републици Српској у оквиру БиХ, која је, како је истакао, ствар политичара, демократских одлука, те да ће је Русија подржати ако до њене реализације дође у дијалогу.

Калабухов је рекао да не може да говори о легитимности или нелегитимности процеса враћања надлежности са БиХ на Републику Српску, напомињући да је то ствар политичког процеса и органа власти у Републици Српској.

Он је за БХРТ рекао да у разговорима за рјешење кризе у БиХ заговара то да све одлуке морају бити донесене у дијалогу, у комуникацији између ентитета, који сами морају да се опредијеле како да нађу најоптималнији пут за излаз из садашње ситуације.

Русија сматра да је Република Српска питање враћања надлежности покренула у оквиру демократског процеса, а амбасадор Калабухов напомиње да су надлежности на БиХ пренесене под извјесним притиском међународне заједнице.

– Оно што ја знам, кад сам радио овдје у БиХ, оно што се дешавало у том периоду није било баш транспарентно, није било баш добровољно. То је био резултат неког „масивног притиска“ међународног фактора на политичаре у БиХ. Ако они сада желе да преиспитају то, ако желе да донесу неке нове одлуке то је до демократски изабраних органа Републике Српске – навео је руски амбасадор.

Калабухов каже да је руски став да у БиХ не постоји високи представник, јер није испоштована процедура именовања Кристијана Шмита.

Он је подсјетио да су одлуку о именовању њемачког дипломате донијели амбасадори земаља чланица Управног одбора Савјета за спровођење мира у БиХ (ПИК) без консензуса, без начина утврђивања, без усаглашавања високог представника у Савјету безбједности УН.

– Као држава гарант Дејтонског споразума, ми смо чланица ПИК-а, али ми не радимо у ОХР-у док је тамо Кристијан Шмит. Ми не подржавамо никакве званичне контакте са господином Шмитом – рекао је Калабухов.

Руски амбасадор сматра да је одлука Валентина Инцка, коју је као високи представник донио на самом крају мандата и којом се у оквиру допуне Кривичног закона БиХ забрањује и кажњава негирање геноцида, била субјективна и неизбалансирана.

– Најбоље би било када би та одлука била узета у институцијама БиХ, у току расправе, у току дијалога. Овај дијалог, он се води. Наравно, можда не знају сви за овај дијалог, али разговара се о томе у дипломатским круговима. То је појам који због политичких реперкусија мора бити врло избалансиран и врло осјетљив – оцијенио је Калабухов.

Он је истакао да не види проблем у томе што је Република Српска ставила ван снаге одлуку високог представника о забрани негирања геноцида и других злочина почињених у БиХ, иако је ту одлуку Инцко донио у складу са својим овлаштењима, те сматра да је то ствар Народне скупштине Републике Српске.

Према његовим ријечима, Русија 2015. године није подржала Резолуцију о Сребреници у Савјету безбједности УН, коју је припремила Велика Британија, јер је тај нацрт, био неизбалансиран и кривио је цијели народ.

Амбасадор Русије је указао да дипломатија његове земље настоји да све што се тиче БиХ буде избалансирано, те да они настоје да „избалансирају цијели став међународног фактора“.

– Ако чујемо да друга страна има неизбалансиране аргументе, ми их балансирамо на својој страни. И то је већ наш балансиран приступ. Када радимо у Управном одбору ПИК-а ми видимо да некада чак и терминолошки у документима има контрадикција са Уставом БиХ и то стално примјећујемо. Ми мислимо да, када анализирамо ситуацију, морамо узимати у обзир цијели комплекс фактора који су довели до ње, а не само да кажемо овај је кривац, овај ентитет је кривац – навео је Калабухов.

Он је нагласио да све мора бити избалансирано.

– У томе је наша избалансираност и улога у међународној заједници када се гледа реализација и имплементација Дејтонског споразума – рекао је Калабухов у интервјуу за БХРТ, који ће у цјелости бити емитован вечерас.

      

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар