Одабрано Свијет

Калифорнију њен гувернер Гевин Њусом назвао „националном државом“

КОРОНА-ЕПИДЕМИЈА ПРОБУДИЛА АМЕРИЧКИ СЕПАРАТИЗАМ – ШТА ДАЉЕ?
  • Невс гради коалицију држава око себе које не желе да се повинују одлукама председника САД, а то најављује озбиљне политичке ризике са којима би се Вашингтон ускоро могао суочити
  • Према америчким медијима, у САД се назиру два савеза држава: такозвана Западна алијанса, коју чине Калифорнија, Орегон и Вашингтон, и регионална алијанса држава Њујорк, Њу Џерси, Конектикат, Пенсилванија и Делавер, коју предводи још један антитрамповски политички тешкаш – гувернер државе Њујорк Ендрју Куомо

ЕПИДЕМИЈА корона вируса не поткопава само економију, већ и територијални или, барем, политички интегритет Сједињених Држава.

Неки гувернери америчких савезних држава ујединили су се ради борбе са Доналдом Трампом и оспоравања његове власти.

Гувернер Калифорније је већ рекао америчком председнику да је Калифорнија „национална држава“ (nation-state), што је – за меричке прилике – врхунац политичког сепаратизма.

Гувернер Калифорније – демократа Гевин Њусом – познат је по свом лидерству и тешком карактеру, још је – искористивши епидемију и пратећу кризу америчког медицинског система као изговор – оптужио Трумпа и Вашингтон за стратешке грешке које су имале тешке последице за калифорнијске држављане.

Нагласио је да је зато влада Калифорније гурнула владу САД у страну и ухватила се у коштац са медицинским и економским проблемима, укључујући утврђивање времена и начина престанка карантина и покретања економских активности.

Њусом гради коалицију држава око себе које не желе да се повинују одлукама председника САД, а то најављује озбиљне политичке ризике са којима би се Вашингтон ускоро могао суочити.

Гевин Њусом

Перспектива подривања националног јединства, уништавања федералног система и својеврсна „административна побуна“ држава против федералног центра постала је већ толико очигледна да су чак и амерички мејнстрим медији присиљени да признају да Њусомово понашање отвара неугодна питања.

New York Times оценио је да су „неки гувернери“ најавили своје алијансе „изван система федералне владе“ и да се не слажу са Трамповим ставом да је само он као шеф државе надлежан да уводи и укида забране кретања.

Исти лист је навео да је Њусом за Калифорнију рекао да је „сопствена држава“ и да то изазива забринутост за будућност америчког федерализма“.

„Побуњени гувернери“ не воле Трампа. Из личних, партијских или идеолошких разлога, а да му нанесу штету поткопавају стабилност државе.

Према америчким медијима, у САД се назиру два савеза држава: такозвана Западна алијанса, коју чине Калифорнија, Орегон и Вашингтон, и регионална алијанса држава Њујорк, Њу Џерси, Конектикат, Пенсилванија и Делавер, коју предводи још један антитрамповски политички тешкаш – гувернер државе Њујорк Ендрју Куомо.

Aко епидемија и криза буду брзо савладане, САД неће претити ни ширење `пукотина` које су се појавиле ни, поготово, колапс система.

Буде ли супротно, и Америка може у догледно време доживети своју параду суверенитета…

http://fakti.org/alter-america/kaliforniju-njen-guverner-gavin-nevs-nazvao-nacionalnom-drzavom

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар