- По четвртом сценарију, НАТО противницима Кине предаје и обавештајне податке и директно учествује у сукобу са више од две ударне групе бродова око носача авиона, а такође им помаже атакујући Кину у сајбер-простору
- У најкомплекснијем, петом сценарију, „нацртан“ је могући „стратешки сукоб“ са алијансом, са прерастањем локалног сукоба у рат великих размера. Све почиње од тога што НАТО на кинеске ратне бродове испаљује преко 11 ракета и 3 торпеда
Извор: Факти
КИНЕСКИ војни аналитичари први пут су почели да симулирају велики сукоб на мору са НАТО-ом предвођеним Сједињеним Државама, објавио је South China Morning Post.
Аутор студије је Фанг Цанкин, истраживач војне јединице 91404 у Ћинхуангдаоу, која је специјализована за истраживања у интересу кинеске морнарице.
У раду објављеном у специјализованој кинеској војној публикацији Journal of Ship Research, он је разматрао ефикасност средстава одбране површинских бродова НР Кине у случају сукоба различитог степена интензитета.
У студији се не помињу конкретне земље, али се барата са номенклатуром наоружања која укључује „две ударне групе носача авиона”, што имплицира да се ради о моделу могућег сукоба са Сједињеним Државама и њиховим савезницима, који су названи „плави савез”.
У студији је укупно разматрано пет сценарија.
У првом и најједноставнијем од њих, површински бродови кинеске морнарице се суочавају са два противника.
По другом, „плава алијанса“ не учествује директно, али иста два противника Оружаних снага Кине од ње добијају ограничену количину обавештајних података.
По трећем сценарију, алијанса (НАТО) већ пружа противницима Кине велику количину различитих информација.
По четвртом, НАТО и предаје противницима Кине и обавештајне податке и директно учествује у сукобу са више од две ударне групе бродова око носача авиона, а такође им помаже атакујући кину у сајбер-простору.
У најкомплекснијем, петом сценарију, „нацртан“ је могући „стратешки сукоб“ са алијансом, са прерастањем локалног сукоба у рат великих размера.
У првој фази ескалације, НАТО на кинеске ратне бродове испаљује преко 11 ракета и 3 торпеда.
Поред тога, електронски омета дејства кинеске противракетне одбране кинеских бродова смањујући ефикасност њихових радара на 60%, па само половина кинеских ПВО-ракета успева да погоди мете.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен је приликом састанка са кинеским председником Си Ђинпингом рекао да Вашингтон не жели сукоб са Пекингом нити нови хладни рат.
Само два дана касније је Џо Бајден Сија назвао „диктатором“.
Додај коментар