Свијет

Лавров: Директан војни судар Русије и САД био би катастрофа за човјечанство

„ВАШИНГТОН НЕЋЕ УСПЈЕТИ ДА ОД РУСИЈЕ НАПРАВИ ИНСТРУМЕНТ ЗА СЛУЖЕЊЕ СВОЈИМ ИНТЕРЕСИМА“
  • „Нека нико не сумња да имамо чиме да осигурамо и своју и безбједност својих савезника. А и да смо у стању да додатно оснажимо свој одбрамбени потенцијал. Наравно, Русији – као ни било којој другој трезвеној земљи – нису потребне ни нове ракетне кризе ни трка у наоружању“
  •  „Ми смо сатанизовани да би се Европа дисциплинoовала и ојачале евроатлантске везе. Ево, сада се још озбиљно расправља о томе како да се Русија искористи против Кине. А не престају ни покушаји да се инспирише смјена власти у нашој земљи или промијена у руској политици јер многи у Вашингтону пате од такве илузије, диктиране жељом да од нас направе средство за служење америчким интересима“

ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров упозорио је Вашингтон да ће иступање САД из Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета бити тежак ударац по стратешкој стабилности и безбједности у свијету.

У интервјуу агенцији РИА Новости нагласио је: „Ми не можемо и нећемо игнористи појаву нових америчких ракета, а нека нико не сумња да имамо чиме да осигурамо и своју и безбједност својих савезника. А и да смо у стању да додатно оснажимо свој одбрамбени потенцијал. Наравно, Русији- као ни било којој другој трезвеној земљи – нису потребне ни нове ракетне кризе ни трка у наоружању“.

Одговарајући на директно питање – колико је вјероватан директан оружани конфликт Русије и САД – министар иностраних послова РФ  је рекао:

„Вјерујем да сви у свијету добро схватају да би конфликт двеју водећих нуклеарних сила – Русије и САД – имао катастрофалне посљедице по човејчанство. И даље је ван сваке сумње да у нуклеарном рату не може бити побједника и да зато никада не смије бити ни започет“.

Лавров је у овом контексту додатно указао: „Вашингтон и његови савезници нису спремни да се прилагоде новим глобалним реалностима које се не мијењају у њихову корист. Отуда и њихова тежња да на сваки начин коче те прецесе, као и велика агресивност у спољној политици“.

Вашингтон неће успјети – наставио је руски министар – да од Русије да направи инструмент  за служење интересима САД.

По његовој процјени, главни проблем у односима Москве и Вашингтона је то што је Русија објекат за амерички политички естаблишмент и што за САД  односи са Русијом нису постали вриједност по себи.

„Ми смо сатанизовани да би се Европа дисциплинoовала и ојачале евроатлантске везе. Ево, сада се још озбиљно расправља о томе како да се Русија искористи против Кине. А не престају ни покушаји да се инспирише смјена власти у нашој земљи или промјена у руској политици јер многи у Вашингтону пате од такве илузије, диктиране жељом да од нас направе средство за служење америчким интересима“, истакао је Лавров.

Односи Москве и Вашингтона се неће суштински побољшати – увјерен је Лавров – све док насљеђе Хладног рата“не извјетри из свијести америчке елите“.

Процијенио је да ће са приближавањем наредних предсједничких избора у новембру 2020. поједини политичари у Вашингтону активније и упорније покушавати да играју на ‘руску карту’.

„Надамо се, рекао је, да то ипак неће довести до даљег подривања основа билатералних односа који ионако нису у најбољем стању“.

На крају је примјетио: „Што се тиче контаката на највишем нивоу, предсједник Путин је на конференцији за медије након самита Г20 у Буенос Ајресу изјавио да је отворен за састанак са америчким предсједником када за то буде спремна америчка страна“.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар