- Стаљинградска битка (од 17. јула 1942 – 2. фебруара 1943.) преломила је ток Другог свјетског рата, а шеф руске дипломатије је нагласио: „Ти напади на нашу историју, са покушајима њеног прекрајања, за циљ имају и слабљење Русије данас. Историја се мора узимати и сагледавати у свој њеној пуноћи, у свој њеној неједнозначности и сложености“
НАПАДИ на Јосифа Стаљина као на главног негативца епохе – и то у контексту његових активности прије, током и послије Другог свјетског рата – дио су напада на прошлост Русије и на сам исход Другог свјетског рата, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров.
Додатно је нагласио и прецизирао:
„Јосиф Стаљин је руководио свим процесима у земљи. Од њега покушавају да направе највећег зликовца сваљујући на једну гомилу све што је он радио и урадио до Великог Отаџбинског рата, током рата и послије њега. То је саставни дио напада на нашу историју и на резултате Другог свјетског рата“.
Шеф руске дипломатије овако је наступио на церемонији свечаног преношења ратних застава 11 војних јединица које су учествовале у Стаљинградској бици у музеј-панораму „Стаљинградска битка“ у Волгограду .
Посебно је упозорио: „Напади на историју Русије, са покушајима њеног прекрајања, за циљ имају и слабљење Русије данас“.
Лавров је претходно – заједно са губернатором Волгоградске области Андрејем Бочаровом – положио цвијеће на Пантеон славе на Мамајевом кургану и Гроб Непознатог војника.
Потом се срео са волгоградским ветеранима и рекао да историју „не треба дирати“ – да је треба заштитити:
„Историја се, наравно, мора узимати и сагледавати у свој њеној пуноћи, у свој њеној неједнозначности и сложености“.
Најновија анкета је показала да 56 одсто грађана Русије Стаљина сматра „великим државником“.
Стаљинградска битка (од 17. јула 1942 – 2. фебруара 1943.) једна је од највећих битака у Другом свјетском рату.
Битка која је преокренула његов ток.
Додај коментар