Свијет

Лес: Док год је на снази „Инцков закон“ БиХ ће бити у стању акутне кризе

„СВЕ ЋЕ СЕ ЗАВРШИТИ МЕЂУНАРОДНОМ КОНФЕРЕНЦИЈОМ, АЛИ ЈЕ ДО ЊЕ ЈОШ МНОГО КОРАКА“
  • „Два су главна разлога због којих српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика оптужују да разбија БиХ, иако он само жели да се поштују Дејтонски споразум и Устав БиХ. Један је што не вјерују када Додик каже да само жели васпостављање дејтонског рјешења. Други је што вјерују да су Срби искрени у тежњи да се ревидирају постојећи политички аранжмани, али напросто не вјерују да је то могуће, а да се не изазове силовит одговор Бошњака. А ту је и очување политичких аранжмана које је Запад успоставио
  • Приштина нема ништа да понуди Србији што би, бар из угла Београда, могло да буде компензација за губитак Косова и Метохије. Нити су САД и ЕУ вољне да дају компензацију Србији у виду Републике Српске, било из разлога идеологије, било из страха да не изазову нови сукоб у БиХ

ИСТРАЖИВАЧ на Кембриџ универзитету Тимоти Лес оцијенио је да ће БиХ остати у стању акутне кризе док год је на снази „Инцков закон“ о негирању геноцида.

Лес је нагласио да тај закон није главни извор нове кризе у БиХ, иако је био окидач за њу.

Он сматра да постоје два главна разлога због којих српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика оптужују да разбија БиХ, иако он само жели да се поштују Дејтонски споразум и Устав БиХ.

– Један је што не вјерују када Додик каже да само жели васпостављање дејтонског рјешења. Други разлог је што вјерују да су Срби искрени у тежњи да се ревидирају постојећи политички аранжмани, али напросто не вјерују да је то могуће, а да се не изазове силовит одговор Бошњака. Ту су и питања репутације и угледа у очувању политичких аранжмана које је Запад успоставио – рекао је Лес за Спутњик.

Упитан могу ли санкције ишта да промјене у БиХ, Лес је рекао да не види много назнака да ће такве санкције бити уведене и да је важно што постоји међународни отпор њиховој примјени.

Говорећи о ситуацији на Космету, Лес је рекао да Приштина више нема међународну подршку за своје акције.

– Косово нема подршку ЕУ, САД или Русије које не желе нови сукоб на Балкану. То поставља чврста ограничења Приштини у томе колико далеко може да гура своју политику – сматра Лес.

Он је рекао да не вјерује да Косово може заувијек да остане у неријешеном статусу, али и да не мисли да ће његов статус да се рјешава силом.

– У овом тренутку препрека за рјешавање тог спора је то што Приштина нема ништа да понуди Србији што би, бар из угла Београда, могло да буде компензација за губитак Косова и Метохије. Нити су САД и ЕУ вољне да дају компензацију Србији у виду Републике Српске, било из разлога идеологије, било из страха да не изазову нови сукоб у БиХ – навео је Лес.

Он је нагласио да је свјестан да је то контроверзна изјава, али да, шта год ко мислио о томе и ко је у праву, а ко није кад отвара питање граница на Балкану, посебно у БиХ, „неизбјежна реалност је да се без тога не може ријешити питање Косова и Метохије“.

На питање да ли има у виду неку врсту међународне конференције, Лес је рекао да мисли да ће се тако свакако завршити ова фаза балканске политике, али да до тога има још много корака.

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=458750

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар