Свијет

Међународна комисија без притисака закључила: У Сребреници није било геноцида

СВОЈЕ НАЛАЗЕ – РАДИ ПОМИРЕЊА У БиХ - ЗАСНОВАЛА НА ИСТИНИ И И ЧИЊЕНИЦАМА

Гидеон Грајф

  • Предсједник Комисије Гидеон ГРАЈФ: У Комисији је било девет изврсних стручњака и руководили смо се правдом и чињеницама. Није било никаквих притисака на наш рад, ни од стране појединаца или владе и институција. Сва своја истраживања смо заснивали на научим стандардима и научној методологији
  • Комисију за Сребреницу чинили су још: Аденреле ШХИНАБА из Нигерије, Јуки ОСА из Јапана, Роџер БАЈАРД из Аустралије, Зенг ЈИ из Кине, Ђузепе ЗАКАРИЈА из Италије, Маркус ГОЛДБАХ из Њемачке, Лоренс АРМАНД ФРЕНЧ из САД-а и Марија ЂУРИЋ из Србије

КОМИСИЈА коју је формирала Влада Републике Српске тврди да је у Сребреници страдало не више од 3500 Бошњака и 2000 Срба.

Упркос међународним пресудама, представници комисије истичу да у Сребреници није било карактера геноцида.

„Налази овог извјештаја усмјерени су прије свега према помирењу, истини и чињеницама и у циљу су мира међу свим народима“, рекао је предсједник Независне међународне комисије за истраживање страдања народа у сребреничкој регији од 92. до 95, професор из Израела, Гидеон Грајф, након што је Влада РС усвојила овај документ.

Три године након поништавања извјештаја комисије за истраживање догађаја у и око Сребренице у девет дана јула 1995, Влада Републике Српске усвојила је, односно „примила к знању“, овај извјештај, који је рађен паралелно са извјештајем о страдању Срба у Сарајеву и који је представљен прије годину дана. Грајф каже да је поносан што је био у могућности да представи овај извјештај.

„Са нама је било девет изврсних стручњака и руководили смо се правдом и чињеницама. Није било никаквих притисака на наш рад, ни од стране појединаца или владе и институција. Сва своја истраживања смо заснивали на научим стандардима и научној методологији. Настојаћемо и даље да истину и чињенице о овом извјештају промовишемо“, рекао је Грајф.

Детаљи извјештаја ће, како је речено, бити познати за неколико дана али једна од најбитнијих ставки је квалификација злочина, односно да нема основа за примјену термина геноцид. Такође се и број жртава разликује од раније утврђених података од преко седам хиљада убијених.

„Најважније у овом извјештају је чињеница да се на догађаје у Сребреници не може примјењивати термин геноцид и то ова комисија одбацује и сматра да нема елемената по важећим квалификацијама и Римском споразуму који то третира и дефинише шта је геноцид. Сама та квалификација `геноцид`, управо је дио сатанизације која је вршена према Србима“, каже српски члан Предсједништва БиХ, Милорад  Додик, који је и покренуо процес поништавања извјештаја из 2004. и формирање нове комисије.

Реакције из Федерације БиХ на извјештај, сличне су као и приликом формриања комисије и поништавања извјештаја из 2004. Сулудо је каже се у њима, правити извјештај када су све чињенице познате и биле су уграђене у оном из 2004. године.

„Имамо пресуде међународних судова, који су недвосмислено утврдили да је у Сребреници почињен геноцид, тако да та прича не пије воду. Могу они да формирају сто хиљада комисија, али те чињенице неће промијенити. Чињеница је само једна а то је да су међународни судови утврдили да је политички и војни врх одговоран за геноцид у Сребреници и ту је крај приче“, каже Мурат Тахировић, предсједник Удружења жртава геноцида и некадашњи предсједник Савеза логораша БиХ, напомињући да се ради о политичкој игри власти у РС, алудирајући на умијешаност Србије у цијели овај процес.

„Поручујем властима у РС да се ману Београда и да се прихвате посла и ову државу оспособе да се може равноправно носити у економском смислу са другим државама. Једном их је Београд издао деведесетих, тако да је њихова шанса унутар БиХ, а не изван ње“, каже Тахировић.

Прије три године Влада РС је ставила ван снаге извјештај о Сребреници, што је скупштина касније и потврдила. Након тога формиране су двије комисије једна за страдање Срба у Сарајеву током протеклог рата и друга, која је требао да утврди обим страдања и догађаје у Сребреници за три године рата.

Комисију за Сребреницу чинили су предсједник Гидеон Грајф из Израела, а чланови су били Аденреле Шхинаба из Нигерије, Јуки Оса из Јапана, Роџер Бајард из Аустралије, Зенг Ји из Кине, Ђузепе Закарија из Италије, Маркус Голдбах из Њемачке, Лоренс Арманд Френч из САД-а и Марија Ђурић из Србије.

https://www.dw.com/sr/komisija-vlade-rs-zlo%C4%8Din-u-srebrenici-nema-karakter-genocida/a-57865646

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар