- Претпоставља се да ће је на челу странке наслиједити Фридрих Мерц, бивши шеф заједничке посланичке групе ЦДУ и њене сестринске баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ). Мерц је од 2016. шеф операција за Њемачку „Блекрока”, највеће свјетске корпорације за управљање имовином коју називају и „компанијом која посједује свијет” пошто има удјела у скоро свакој глобално важној фирми и располаже са 6,29 билиона (6.290 милијарди) долара
ЊЕМАЧКИ медији тврде да је Ангела Меркел (64) – послије очекивано слабог резултата на изборима у покрајини Хесен (њена ЦДУ освојила је десет одсто гласова мање него прије четири године) – почела да „пакује кофере“.
Focus је објавио да је страначком врху и најближим сарадницима саопштила да је спремна да остане на челу владе до краја мандата (2021.), али да на канцеларски положај више неће претендовати нити се кандидовати на наредним изборима.
Лист прецизира да је синоћ засједала управа њене Хришћанско-демократске уније и да је била потпуно децидна: „Нећу се више кандидовати“.
Меркел је у канцеларској фотељи непрекидно од 2005-те.
Други њемачки медији наводе – позивајући се на своје изворе у врху ЦДУ – да она ускоро неће више бити на челу своје партије коју предводи од 2000-те.
Тврде да се неће кандидовати за страначког лидера на изборима који ће бити у децембру.
Њемачка агенција DPA објавила је: Меркел неће бити на челу ЦДУ, али ће остати канцеларка. Још је додала да она неће послије 2021-ве претендовати ни на какве функције у Европској унији.
ЦДУ је на изборима у Хесену иако је освојила највише гласова, између 27 и 28 одсто.
Иначе, већ се увелико износе претпоставке да ће је на челу странке наслиједити Фридрих Мерц, бивши шеф заједничке посланичке групе ЦДУ и њене сестринске баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ), који је према информацијама медија спреман да се кандидује.
Мерц је од 2016. шеф операција за Њемачку „Блекрока”, највеће свјетске корпорације за управљање имовином.
Према подацима доступним на интернету, ова америчка корпорација коју називају и „компанијом која посједује свијет” пошто има удјела у скоро свакој глобално важној фирми, располаже са 6,29 билиона (6.290 милијарди) долара.
Економист” је прије пет година објавио текст посвећен „Блекроку” у којем је навео да би теоретичари завјере, на питање ко влада свијетом, вјероватно прстом показали на глобалне банке попут „Ситигрупе”, „Банке Америке” и „ЏејПиМорган Чејса”, нафтне гиганте као што су „Ексон мобил” и „Шел” или компаније попут „Епла”, „Мекдоналдса” и „Нестлеа” које имају милијарде долара, али да би се тешко било ко сјетио „Блекрока” који има највећи појединачни улагачки удио у свим поменутим компанијама.
У тексту се наводи да је „Блекрок” дионичар и у издавачкој компанији „Пирсон” која је у то вријеме била власник „Економиста”.
Према тадашњим подацима, „Блекрок” је као највећи инвеститор на свијету директно управљао имовином у виједности од 4,1 билиона (4.100 милијарди) долара, а надгледао још 11 билиона (11.000 милијарди) долара путем сопствене платформе за трговање „Аладин”.
Додај коментар