- „Протести у Црној Гори само су симптом сукоба који је дуго у току, а ако се Вашингтон озбиљно бави промовисањем демократије на Балкану, онда ће прокрчити пут првој демократској транзицији у црногорској историји“
- „Ђукановић жели да политичкиослаби једину преосталу организовану институцију у тој земљи која је у стању да представља озбиљну претњу његовој владавини. Његов план је да црквене објекте без економске вредности преда неканонској организацији која је под његовом контролом, а коју предводи одбачени шарлатан“
АМЕРИЧКИ аналитичар Гордон Бардош оценио је да Закон о слободи вероисповести, економски гледано, омогућава председнику Црне Горе Милу Ђукановићу да преузме контролу над стотинама некретнина које користи Српска православна црква (СПЦ), истовремено политички слабећи једину преосталу организовану институцију у тој земљи која је у стању да представља озбиљну претњу његовој владавини.
Бардош је нагласио да су тренутни протести у Црној Гори само симптом сукоба који је дуго у току, а ако се Вашингтон озбиљно бави промовисањем демократије на Балкану, онда ће прокрчити пут првој демократској транзицији у црногорској историји.
„Осим што ће Вашингтон озбиљно ударити на организовани криминал и корупцију у југоисточној Европи, потез против Мила Ђукановића, такође, би упутио снажну поруку осталим балканским ауторитетима да се њихово понашање више неће толерисати“, навео је Бардош у ауторском тексту за амерички магазин National Interest.
Бардош упозора да готово неопажено, због догађаја на Блиском Истоку и драме о импичменту, на Балкану избија још једна криза.
„У Црној Гори хиљаде људи протестују против новог закона који је усвојио црногорски парламент и који је потписао дугогодишњи моћник државе Мило Ђукановић а који Влади даје имовину коју верске организације у земљи користе најмање век. Докази о проблемима које ствара нови контроверзни закон могу се видети у широкој осуди коју су добили од појединаца попут папе Франциска, екуменског патријарха Вартоломеја и руског православног патријарха Кирила“, наводи Бардош.
Он је оценио да је Ђукановићев план да црквене објекте без економске вредности преда неканонској организацији која је под његовом контролом, а коју предводи „одбачени шарлатан…“, преноси подгорички портал „Вијести“.
„Међутим, тренутни протести у Црној Гори само су симптом сукоба који је дуго у току. Упадљиво је то што је најновија чланица НАТО једина бивша комунистичка европска земља која никада није имала демократску транзицију. Чак су и у Белорусији и Русији комунисти били без власти бар један изборни циклус. Али Ђукановићева владајућа Демократска партија социјалиста /ДПС/, која је само преименована комунистичка партија, непрекидно је на власти од 1945. године“, наводи Бардош.
Према његовом мишљењу, Ђукановић је Црну Гору претворио у свој феудални посед.
Након 30 година корупције и преваре, пише Бардош, црногорска истраживања јавног мњења разумљиво откривају да расте незадовољство правцем у коме је Ђукановић водио земљу.
„У међувремену, Ђукановић се суочава и са другим проблемима. Бивши пријатељски западни дипломати позвали су га да оде, један од главних финансијара његове странке га је преварио (и открио раширено рекетирање у које је укључена Ђукановићева партија), и захваљујући сумњивом кинеском зајму од 1,5 милијарди долара за кинеску инфраструктуру, удео дуга у БДП-у сада је порастао на 80 процената. Ако Ђукановић не врати кредит, онда услови споразума омогућавају Кини да потражује црногорску територију као обезбеђење“, пише Бардош.
Он сматра да се Вашингтон сада суочава с једном од својих вишегодишњих стратешких и моралних спољнополитичких дилема.
„Притиском против њега са свих страна, Ђукановић ће прибећи све очајнијим мерама за останак на власти. То ће заузврат изазвати све већу конфронтацију са политичком опозицијом и цивилним друштвом у земљи“, наводи Бардош.
Он оцењује да Вашингтон сада има два избора пред собом, а један је наставак подржавања Ђукановићевог корумпираног режима.
„Током протекле деценије, Вашингтон је дозволио Ђукановићу да придруживање НАТО-у замени за демократизацију. Ако Вашингтон настави овим путем, тада ће преузети стратешку одговорност за нестабилност и одступања које ће Ђукановићева владавина и даље изазивати и моралну одговорност за издавање сваке наде за мирну демократску реформу у земљи“, упозорава Бардош.
Он додаје да „Вашингтон може остати веран својим наводним моралним принципима и престати да подржава Ђукановићеву тридесетогодишњу ауторитарну клептократију“.
Додај коментар