- Добровољци ће на концерту морати да носе ФФП2 филтер маске, а у експерименту ће бити коришћено и флуоресцентно дезинфекцијско средство. Ово средство, осим у заштине сврхе, биће употребљено како би се пратило које површине публика најчешће додирује
- Планирано тестирање три могућа сценарија: са уласком публике на два улаза без дистанцирања, улазак на више улаза, са строжим заштитним и хигијенским мјерама и сједењем добровољаца на трибинама на међусобној удаљености од 1,5 метара
ЊЕМАЧКИ научници траже 4.000 добровољаца који ће присуствовати експерименталном концерту 22. августа у Лајпцигу, како би се утврдило колики је ризик од преношења корона вируса на манифестацијама које окупљају велики број људи, пише DW.
Експертимент организује тим истраживача са универзитетске клинике у Халеу на истоку Њемачке. Сви учесници експеримента, старости између 18 и 50 година, мораће да имају негативан резултат теста на корона вирус.
Концерт ће бити одржан 22. августа у Лајпцигу, а на њему ће наступати популарни поп пјевач Тим Бенцко, како би се „понашање публике што више приближило стварности“, наводе организатори.
Добровољци ће на концерту морати да носе ФФП2 филтер маске, а у експерименту ће бити коришћено и флуоресцентно дезинфекцијско средство.
Ово средство, осим у заштине сврхе, биће употребљено како би се пратило које површине публика најчешће додирује. Поред тога, учесници експертимента ће добити и уређај који ће научницима омогућити да прате њихово кретање и удаљеност од осталих добровољаца.
Научници сматрају да ће највећи изазов бити процјена података, а у плану је тестирање три могућа сценарија.
Први подразумијева улазак публике на два улаза, без дистанцирања и других мјера заштите од корона вируса.
Други предвиђа спорији улазак публике на више улаза, са строжим заштитним и хигијенским мјерама.
Трећи укључује сједење добровољаца на трибинама на међусобној удаљености од 1,5 метара, а у овом дијелу експертимента требало би да учествује 2.000 људи.
Експеримент има за циљ да утврди под којим би условима било могуће поново одржавање манифестација са великим бројем људи, које би у Њемачкој поново требало да буду дозвољене од 30. септембра.
Осим тога, циљ експеримента је и да утврди са колико других људи један посјетилац има контакт када присуствује оваквом догађају.
Истраживачи се надају да би резултати могли да помогну формулисање математичког модела који би био употребљен у циљу спречавања ширења вируса на великим манифестацијама.
Очекује се да ће први резултати студије бити готови крајем септембра, четири до шест мјесеци од спровођења експеримента.
(Танјуг)
Додај коментар