- Одговарајући на питање – може ли се забрана уласка у БиХ објаснити тиме што јача борба са руским утицајем на Балкану – Захар ПРИЛЕПИН рекао да је можда и са тим повезано зато што су људи с којима је разговарао `поштено признали` да он није једини на том списку и да се на њему налазе имена руских бизнисмена који не могу да уђу на територију БиХ
- Прилепин је много пута долазио у БиХ, више пута је био гост српског режисера Емира Кустурице, а сусретао се и са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком: „Долазио сам у ове крајеве 20-30 пута. За мене је ово неочекивано“
ПОЗНАТИ руски писац Захар Прилепин оцијенио је забрану уласка у БиХ као преседан због тога што, како му је објашњено, представља пријетњу за безбједност земље, те истакао да очекује реаговање и медија и Амбасаде Русије на овај инцидент.
„За мене је то чудно јер, иако у посљедње вријеме нисам много ишао у иностранство, ове и прошле године био сам у Италији, Њемачкој, Швајцарској, Француској и нигдје нисам имао никакве проблеме. Ово је за мене преседан да ми једна земља у Европи ускраћује улазак“, навео је руски писац.
Прилепин је рекао за „Спутњик“ да му је предочен папир на коме пише да му је 26. марта забрањен улазак у БиХ, као „човјеку који представља пријетњу за безбједност и међународне односе те земље“.
Он је додао да су се на граничном прелазу према њему максимално коректно понашали, али су рекли да га неће пустити.
Прилепин је истакао да у БиХ није намјеравао да држи политичке монологе, него само да говори о књижевности, будући да је у Србији доста познат као писац.
Он претпоставља да је објашњење што је проглашен безбједносном пријетњом доста једноставно и банално.
„Ствар је у томе што сам донедавно био војник и учествовао у сукобу на територији Украјине и Донбаса. Можда је са тиме повезано. А можда је неко написао некакву пријаву. У другим европским земљама нисам доживио ништа слично“, рекао је Прилепин.
Према његовим ријечима, чудно је и то што је много пута долазио овдје, више пута је био гост српског режисера Емира Кустурице, а сусретао се и са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком.
„Долазио сам у ове крајеве 20-30 пута. За мене је ово неочекивано“, додао је Прилепин.
Одговарајући на питање може ли се забрана уласка у БиХ објаснити тиме што јача борба са руским утицајем на Балкану, Прилепин је рекао да је можда и са тим повезано зато што су људи с којима је разговарао „поштено признали“ да он није једини на том списку и да се на њему налази још имена људи из редова руских бизнисмена, који не могу да уђу на територију БиХ.
Прилепин је данас на путу за Бањалуку, гдје је требало да има наступ и разговара са студентима у Народној универзитетској библиотеци, заустављен на прелазу Рача, гдје је обавијештен да му је забрањен улазак у БиХ уз образложење да представља пријетњу за безбједност и међународне односе земље.
Зечић: Зар је могуће једном писцу забранити улазак у БиХ?
ДИРЕКТОР Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске Љиљана Петровић Зечић изјавила је Срни да је руском књижевнику Захару Прилепину, који је данас требало да стигне у Бањалуку, Гранична полиција Бијељина забранила улазак у БиХ јер, како је речено, „угрожава безбједност грађана БиХ“.
„Његова документација је данас око 15.30 часова изузета, узет му је пасош на провјеру да би након неких пола сата добио рјешење о забрани уласка у БиХ уз образложење да ‘његово присуство угрожава безбједност грађана БиХ'“, рекла је Зечићева.
Она је подсјетила да је Прилепин, који је најчитанији и најпопуларнији савремени руски писац, требало да буде гост 53. Кочићевог збора, односно књижевне вечери у Народној библиотеци, у оквиру овог догађаја.
„Он је данас требало да стигне у Бањалуку. Заиста сам била непријатно изненађена када су ме назвале колеге са којима је требало да дође из Београда. Не желим да као директор библиотеке улазим у детаље забране, али се питам – зар је могуће једном писцу забранити улазак“, упитала је Зечићева.
Она је подсјетила да је забрана још више чудна када се зна да је Прилепин прошле године био у Републици Српској када је примио „Андрићеву награду“ на Сајму књига у Андрићграду.
(Срна)
3 Коментара