- Немамо прелиминарне услове за почетак преговора о Украјини, али ти преговори се морају заснивати на споразумима из Истанбула и реалности на терену
- У Русији живе милиони Украјинаца, можда и више него у Украјини. Разговараћемо са Зеленским ако изађе на изборе и добије легитиман мандат.
- Русија и Кина су заједно и то је најважнији фактор стабилности у свијету. Наша трговинска размјена сада је 220-240 милијарди долара и наставља да расте. Си Ђинпинга сматрам својим пријатељем
- Орешник је савремено оружје, произведено на основу претходних пројеката који су били дорађени. Учествовао сам у доношењу одлуке о производњи Орешника
- Нагласио да ће Русија имати снаге и средстава да обнови све своје историјске територије
ПРЕДСЈЕДНИК Русије Владимир Путин сумирао је резултате 2024. године. За директну линију са руским председником стигло је више од два милиона питања.
На питање да ли би дао политички азил Зеленском, „јер ће му ускоро требати“, Путин је одговорио да то неће бити потребно.
– На Западу ће се побринути за њега. Али, ако би се изненада појавио… Русија никог не одбија – истакао је Путин.
Подсјетио је да је мађарски премијер Виктор Орбан недавно предложио да се објави божићно примирје у Украјини на више дана.
– Што се тиче краткорочних примирја. Са тим приједлогом ми се обратио премијер Мађарске, господин Орбан. Мислим да се Виктор неће наљутити на мене ако откријем бар дио нашег разговора. Он је рекао: Па шта вас кошта за дан-два, то је божићно примирје. За та два-три дана противник ништа не може да уради – рекао је руски лидер.
Путин је подсјетио и како је и зашто Борис Јељцин престао да буде омиљен на Западу: Био је омиљен у западним престоницама, сви су га тапшали по рамену, нико није примјећивао када се прихвати чашице, али чим је подигао глас против бомбардовања Београда, одмах су почели да прогоне и да га називају алкохоличаром. Зар се не сјећате тога?“
Путин је нагласио да не броји санкције које су западне земље увеле Русији.
– Већ смо на четрдесет (хиљада санкција), чини ми се. Али, искрено говорећи, не бројим. Нека им је Бог упомоћ – рекао је руски лидер.
Конференција је трајала четири и по сата.
Коментаришући одлуку америчког предсједника Џозефа Бајдена да помилује сина Хантера Бајдена, Путин је рекао да је то деликатна ствар.
Руски лидер је подсјетио да је Стаљин одбио да његов син војник буде размијењен за њемачког маршала Паулуса.
Према његовим ријечима, тада, у ратним временим, није било могуће другачије поступити. Стаљинов син је тада погубљен, подсјетио је Путин.
– Испоставило се да је у Бајдену превагнуо човек, а не политичар. Не бих га због тога осуђивао – рекао је он.
Путин је нагласио да је са турским лидером Реџепом Тајипом Ердоганом у сталном контакту и да су посљедњи пут разговарали о ситуацији у региону, као и на Блиском истоку.
Он је још додао да је став турског лидера о догађајима на Блиском истоку свима добро познат, исто као и став Русије.
– Наше гледиште није подложно никаквој тренутној ситуацији. Увијек смо сматрали и сада то сматрамо, да се палестински проблем може ријешити само отклањањем узрока њеног настанка – нагласио је руски предсједник.
Он је подсјетио да је СБ УН својевремено донио одлуку да морају бити формиране двије државе: Израел и Палестина.
– Израел је створен, Палестина до данас фактички није. У томе је цио проблем – закључио је Путин.
Највећу корист од догађаја у Сирији има Израел, рекао је Путин.
Русија осуђује, нагласио је, свако заузимање сиријске територије, па и од стране Израела.
– Немамо прелиминарне услове за почетак преговора о Украјини, али ти преговори се морају заснивати на споразумима из Истанбула и реалности на терену – поручио Путин.
Подсјетио је на нелегитимност шефа кијевског режима.Ако дођемо до потписивања документа, то можемо само с оним ко је легитиман а то је Рада и председник Раде.
– Русија ће разговарати са Зеленским ако изађе на изборе и добије легитиман мандат – рекао је Путин.
Све сам рекао у обраћању у мају, нема смисла понављати се, додао је.
У Русији живе милиони Украјинаца, исто колико у Украјини, истакао је Путин.
– Чини ми се да у Русији живи исто колико у Украјини, а оно можда чак и више. Не шалим се, то је апсолутно могуће, имам у виду оне људе који сада живе на новим територијама, на Криму, и оне који су се преселили код нас. То су милиони људи, и уопште, сада је код нас оквирно онолико Украјинаца, колико их сада живи у Украјини – оцијенио је руски лидер.
Русија и Кина наредне године обиљежавају 75. годишњицу успостављања дипломатских односа.
– Русија и Кина су заједно и то је најважнији фактор стабилности у свијету – поручио је руски лидер.
Односи између дијве земље су посљедњих година као никада, све што чинимо једни према другима и како чинимо засновано је на потпуном повјерењу.
Он је навео податак да је обим трговинске размјене између двије земље 220-240 милијарди долара а раст се, при томе, наставља.
За председника Кине Си Ђинпинга Путин је рекао да га сматра својим пријатељем.
Много земаља се занима за развој БРИКС-а, јер се све одлуке ове организације доносе консензусом, рекао је Путин.
Он је нагласио да БРИКС не ради ни против кога и не представља инструмент против Запада.
– БРИКС није средство за супротстављање Западу, ми не радимо ни против кога, радимо за своје интересе, за интересе земаља-чланица те организације. Не градимо никакву агенду конфронтације у оквиру БРИКС-а – истакао је руски лидер.
За сада нема планова за формирање сједишта БРИКС-а.
Оно што се дешава у Сирији није пораз Русије, рекао је он.
– Главни задатак Русије био је да се спријечи стварање терористичке енклаве и тај циљ је био остварен. Нисмо дозволили формирање исламског калифата, на власт тамо нису дошли терористи – навео је Путин.
Из базе Хмејмим смо пребацили 4.000 иранских бораца у Техеран, додао је он.
Путин је рекао и да за сада не зна да ли ће Русија напустити своје базе у Сирији. То, како је рекао, зависи од подударања интереса са новим властима.
– Русија је наставила да користи базе Хмејмим и Тартус за испоруку хуманитарне помоћи Сирији – додао је он.
Путин је рекао да против Русије ратују практично све земље-чланице НАТО, али да је борбена готовост руске војске на највишем нивоу у свијету.
Тако нешто нема ниједна војска у свијету.
– Јачамо нашу одбрамбену способност. Борбена готовост наших оружаних снага данас је – кажем увјерено – на највишем мјесту у свијету – рекао је руски лидер.
Русија ће имати снаге и средстава да обнови све своје историјске територије.
Најавио је план изградње саобраћајнице са четири траке око Азовског мора.
Такође, Путин је рекао да је до сада обновљена 21.000 објеката, док је у Доњецку изграђен перинатални центар свjетске класе.
Тиме се повећава одговорност непријатељских ненуклеарних држава и осигурава безбjедност Белорусије.
Орешник“ је савремено оружје, произведено на основу претходних пројеката који су били дорађени, рекао је руски предсједник.
Потврдио је да је учествовао у доношењу одлуке о производњи Орешника.
Руски предсједник је на питање становнице Курске области постављено у директном укључењу, кад ће моћи да се врате кућама, Путин је рекао да не може да наведе тачан датум јерсе у овом тренутку воде борбе.
– Нема сумње да ћемо ослободити Курску област! Тренутно се 155. бригада бори у Курској области, потискује непријатеља са наше територије. Наравно, они тамо нису сами. Ту се бори и 810. бригада поморске пјешадије Црноморске флоте, 76. и 106. ваздушно-десантна дивизија, моторизоване јединице и моторизована пјешадија Сјеверног војног округа – поручио је он и додао да ће руска војска протјерати снаге противника.
Он је додао да му није јасно зашто су украјинске снаге ушле у Курску област.
– Није јасно зашто, није било никаквог војног смисла да украјинске оружане снаге уђу у Курску област, или да остану тамо како сада раде, бацајући тамо своје најбоље јуришне групе и јединице у сигурну смрт – рекао је Путин.
Обећао је да ће сви разрушени објекти бити обновљени, а грађанима пружена сва потребна помоћ
Ситуација у зони СВО се мијења кардинално, руска војска напредује дуже целе линије фронта, сваки дан руски борци враћају контролу над територијом.
Он је истакао да се сви војници на СВО боре херојски и пожелио им срећу, побједу и повратак кући.
Током конференције припадници 155. бригаде Тихоокеанске флоте предали су Путину заставу на којој пише:
„Тамо гдје смо ми – тамо је побједа.“
– Многи (страни) произвођачи су напустили наше тржиште. До чега је то довело? Наши предузетници су сами почели да производе ту робу. То је створило потребу да се спроведу нека додатна истраживања, да се укључе институти, укључујући и развојне. Све је то јачање технолошког суверенитета – рекао је шеф државе.
О будућности увијек треба размишљати, поручио је руски предсједник.
Влада Русије размишља о будућности и формулише циљеве развоја, нагласио је он.
Он се присјетио како су својевремено на прослави рођендана Герхарда Шредера сви музичари пјевали на енглеском, а једини ко је пјевао на њемачком био је – хор руских козака.
– Тада сам рекао њемачким домаћинима колико је важан суверенитет – додао је Путин.
Прво питање за Путина: Свијет губи разум или га је већ изгубио, конфликтни потенцијал је све већи, како ви видите ситуацију и како да Русија одржи свој раст?
Путин је одговорио да је све у економији. Руска економија је стабилна, упркос свим изазовима, укључујући и спољне, навео је руски предсједник.
Како је нагласио, за двије године Русија је остварила раст од осам одсто, у Америци је пет-шест, у еврозони – један, а у Њемачкој – нула.
– Када је све мирно, онда нам је досадно. Кад се ствари усталасају онда нас хвата страх – оцијенио је Путин.
Међународне финансијске и економске институције ставиле су Русију на прво мјесто по економском расту међу европским земљама, а на четврто у свијету, али се не смије „заспати“ када је у питању овај показатељ, истакао је он.
Према његовим ријечима, један од кључних економских показатеља је стопа незапослености а она је у Русији на рекордно ниском нивоу – 2,3 одсто.
Индустријски раст у Русији је 4,4 одсто, рекао је он.
За директну линију са руским председником стигло је више од два милиона питања. Највећи број њих тиче се Специјалне војне операције у Украјини, економије, развоја земље, инфраструктурних пројеката.
Додај коментар