Свијет

Путин: Русија је за обострано прихватљиво рјешење косовског проблема на бази Резолуције СБ УН 1244

ПРЕДСЈЕДНИК РФ ПРИМИО АКРЕДИТИВЕ 23 НОВА АМБАСАДОРА МЕЂУ КОЈИМА ЈЕ БИО И МИРОСЛАВ ЛАЗАНСКИ
  • „Парада амбасадора“ одржана у Александровској дворани Кремља, а Владимир Путин је – у присуству Сергеја Лаврова –  упозорио да је човјечанство данас поново у опасности и на опасној црти јер нарастају терористичке пријетње, шире се регионални сукоби и руши систем контроле наоружања, а глобална економија је у нестабилном стању
  • Први пут након 1933-ће своје амбасадоре у Москви су истовремено промијениле све сталне чланиоце Савјета безбједности УН: САД (Џон Саливан), Кина (Џан Хангхвеј), Француска  (Пјер Леви) и Велика Британија  (Дебора Бронерт). Плус (као и 1933-ће) још и Њемачка (Геза Андреас фон Гајр)

РУСИЈА чини много како би ситуација на Балкану била стабилна, изјавио је Владимир Путин на церемонији уручивања акредитива нових амбасадора, међу којима је био амбасадор Србије у Русији Мирослав Лазански.

„Залажемо се за то да Београд и Приштина постигну одрживо и узајамно прихватљиво рјешење косовског проблема на основу Резолуције 1244 Савјета безбједности УН“, рекао је Путин на церемонији у Кремљу на којој су била 23 нова амбасадора.

Он је истакао да Русију и Србију везује стратешко партнерство засновано на традицијама пријатељства, културне, духовне и историјске блискости два братска народа.

„У децембру прошле године у Сочију смо имали значајне преговоре с предсједником Александром Вучићем. Закључен је велики број значајних споразума у вези с развојем руско-српске сарадње у низу питања као што су економија, трговина, енергетика, култура и координација у вези с регионалним питањима“, рекао је Путин.

Руски лидер је упозорио да је човјечанство данас поново у опасности и на опасној црти јер нарастају терористичке пријетње, шире се регионални сукоби и руши систем контроле наоружања, а глобална економија је у нестабилном стању.

Акредитиве су му предали и амбасадор САД Џон Саливан, Кине – Џан Хангхвеј, Шведске – Малена Мард, Њемачке Геза Андреас фон Гајр, Ирске – Брајан Макелдаф, Канаде – Елисон Мери ле Клер, Француске – Пјер Леви и Велике Британије Дебора Бронерт.

Ово је први пут за протеклих безмало девет деценија да се у Москви истовремено смјењују амбасадори свих држава сталних чланица Савјета безбједности УН, а и Њемачке.

Нешто слично се догодило само 1933-ће када су амбасадоре у СССР истовремено промијенили Велика Британија, Француска и Кина, а убрзо се појавио и први амбасадор САД након Октобарске револуције.

Исте године је и Хитлер послао новог амбасадора у Москву, али су сви тада своје агремане уручивали засебно.

Симптоматично је да су своје амбасадоре у Русији најчешће мијењале САД (четири од 2012-те), а најрјеђе Кина.

Нови амерички амбасадор у Москви – Џон Џозеф Саливан (60) – прије именовања био је први замјеник државног секретара. Дакле: друга фигура у америчкој дипломатији.

И нови амбасадор Кине Џан Хангхвеј (56) је до доласка у Москву био замхеник министра спољних послова.

Он – као и британска амбасадорка – добро говори руски.

Нови амбасадори Њемачке и Француске не знају руски.

http://fakti.org/kremlj/putin-rusija-je-za-odrzivo-i-obostrano-prihvatljivo-resenje-kosovskog-problema-na-bazi-rezolucije-sb-un-1244

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар