- Предсједник РФ Владимир ПУТИН: Европска унија је фактички одустала од руских енергената, иако не потпуно. Али, за кратко вријеме, успјели смо да преоријентишемо свој извоз нафте на југ и исток. Руски енергетски сектор ради стабилно. Финансијски показатељи су стабилни
- „Негативне посљедице политизованих одлука наших западних колега утичу на цијели свет, а тржиште нафте сада треба да стабилизују одговорне стране. Радимо са ОПЕК+, чије се чланице у потпуности држе договора… Русија сада усмјерава своје енергетске транспортне системе на исток“
ПРЕДСЈЕДНИК РФ Владимир Путин током излагања на овогодишњем форуму „Руска енергетска седмица“, који је отворен у Москви, рекао је да је сада већ и Западу јасно да не може срушити Русију. Притом је, апострофирајући Европу, посебно нагласио:
„Русија неће пасти, то је сада јасно свима. Чак и свима на Западу. Европа је сама себи створила проблеме надајући се да ће Русија пасти, али се прерачунала. Ми нећемо пасти!“
Оцијенио је да свјетска економија прелази на мултиполаран поредак, а мјесто сваке земље у њему биће одређено кроз призму тога колико се свака од њих добро адаптира новонасталим измјенама.
Истакао је да је приоритет задовољити потребе унутрашњег тржишта, притом ријеч је, како је казао, не само о тренутним потребама, већ и генерално, повећању капацитета читавог тржишта.
Како је рекао, спољашња трговина Русије и ниво запослености се мијењају, а појављују се нове тржишне перспективе за мали и средњи бизнис.
Путин је нагласио да се посебна пажња поклања и бољем снабдијевању електричном енергијом по цијелој земљи, ради се на развоју читавог система који обезбеђује транспорт гаса, а приоритет је и то да свако домаћинство има приступ гасу.
Као један од стубова развоја руског енергетског сектора, Путин је означио постизање потпуног суверенитета у тој области. То ће се, како каже, постићи путем кадровске, финансијске и технолошке независности.
Путин је посебно истакао и значај нуклеарних електрана за земљу. Према његовим ријечима, прошле године оне су постигле нови рекорд, а данас обезбјеђују 20 одсто све електричне енергије у Русији.
– Руска школа нуклеарне енергије нема конкуренцију у свијету – закључио је Путин.
Говорећи о новонасталим измjенама након прошлогодишњих дешавања, лидер Русије је такође рекао да је ЕУ фактички одустала од руских енергената, иако не потпуно.
– За кратко вријеме, успјели смо да преоријентишемо свој извоз нафте на југ и исток. Руски енергетски сектор ради стабилно. Финансијски показатељи су стабилни – истакао је Путин.
Такође, рекао је да се ради на развоју енергетских транспортних система на исток.
– Негативне посљедице политизованих одлука наших западних колега утичу на цијели свет, а тржиште нафте сада треба да стабилизују одговорне стране. Радимо са ОПЕК+, чије се чланице у потпуности држе договора – истакао је Путин.
Допринос руског енергетског сектора националној економији превазишао је допринос истог тог сектора када се заједно узму цијело тржиште САД и земаља ЕУ.
Овогодишњи форум иначе је шести по реду. Одржава се у Москви од 11. до 13. октобра. Учесници ће говорити о електроенергетици, индустрији нафте, гаса, угља и хемијској индустрији.
Тема овогодишњег форума је „Нова реалност свјетске енергетике: стварајући будућност“.
Форуму присуствује 4.000 гостију из више од 60 земаља свијета. У питању су министри, амбасадори, замјеници премијера, руководиоци међународних и регионалних организација.
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић присуствује пленарној сједници 6. Руске енергетске седмице којом предсједава предсједник Руске Федерације Владимир Путин.
Додај коментар