- Први је: Када се појаве поуздане информације о лансирању балистичких ракета у функцији напада на територију Руске Федерације и (или) њених савезника
ВЛАДИМИР Путин одобрио је Основе државне политике у области нуклеарног одвраћања.
„Руска Федерација нуклеарно оружје сматра искључиво средством одвраћањем, чија употреба је екстремна и хитна мјера и чиниће све што је потребно да смањи нуклеарну пријетњу и спријечи погоршања међудржавних односа која би могла изазвати војне сукобе, укључујући и нуклеарне“, наводи се у том документу.
Државна политика РФ у области нуклеарног одвраћања дефинисана је као „дефанзивна“, а као главне потенцијалне пријетње РФ означене су:
– Државе имају нуклеарно и друго оружје за масовно уништење;
– Неконтролисано ширење нуклеарног оружја;
– Размјештање нуклеарног оружја на територији ненуклеарних држава;
– Размјештање офанзивног оружја у другим земљама;
– Размјештање система противракетне одбране и удара у свемиру;
– Гомилање конвенционалних снага у близини граница Русије.
Сврха одвраћања је упозоравање потенцијалног противника на неизбјежност одмазде за агресију.
Москва и даље задржава право на нуклеарни удар било као одговор на сличан напад, било у случају пријетње постојању Русије.
Према „Основама“, одлуку о употреби нуклеарног оружја доноси предсједник Руске Федерације под сљедећим условима:
1. Кад добије поуздане информације о лансирању балистичких ракета у функцији напада на територију Руске Федерације и (или) њених савезника.
2. Употребе од стране противника нуклеарног оружја или других врста оружја за масовно уништење против територије Руске Федерације и (или) њених савезника.
3. Утицања непријатеља на критичне државне или војне објекте Руске Федерације чије угрожавње би довело до поремећаја у функционисању нуклеарних снага РФ.
4. Агресије против Руске Федерације уз употребу конвенционалног оружја која би угрожавала само постојање државе.
Документ предсједнику даје право да обавијести војно-политичко руководство других држава и (или) међународних организација о спремности Руске Федерације да употреби нуклеарно оружје или о самој одлуци о употреби нуклеарног оружја, као и о употреби (пост фактум).
Додај коментар