Свијет

Рорабахер: Док БиХ дође на ред за пријем у ЕУ – Европска унија ће престати да постоји

ГЛАВНИ У СТЕЈТ ДЕПАРТМАНУ ЗА БАЛКАН МЕТЈУ ПАЛМЕР ПРЕД КОНГРЕСМЕНИМА
  • На питање о улози Београда у Републици Српској, ПАЛМЕР рекао да вјерује да Александар Вучић и Ана Брнабић дијеле исте циљеве са САД и да сада покушавају заједно да раде на томе како да Србија учини више
  • Негирао је наводе једног од учесника панела да је БиХ на ивици рата, а набавку оружја за Министарство унутрашњих послова РС оцијенио је вриједним пажње, али је додао да то није супротно одредбама Дејтонског споразума
  • Дејна РОРАБАХЕР, предсједник конгресног поткомитета за Европу и Евроазију поводом наглашавања да САД желе да виде БиХ интегрисану у ЕУ: „Мислим да је ЕУ на путу да нестане и да је могуће да дође до нове врсте коалиције из централне и источне Европе која би могла обухватити Балкан и земље попут Аустрије, Пољске, Чешке, Мађарске, а можда и Румуније, Бугарске и Србије“

СЈЕДИЊЕНЕ Државе остају посвећене Босни и Херцеговини и њеним евроатлантским интеграцијама и подржаће је како би напредовала ка ЕУ, јер ће то бити дуг и сложен процес, рекао је Метју Палмер, директор за Балкан и централну Европу америчког Стејт департмана и вршилац дужности замјеника помоћника државног секретара.

Он је свједочио пред Поткомитетом за Европу и Евроазију америчког Представничног дома о Дејтонском споразуму и БиХ, а од конгресмена присутни су били Дејна Рорабахер, предсједник Поткомитета, и његов замјеник Грегори Микс.

Док је Палмер показао завидно познавање БиХ и региона, то се није у потпуности могло рећи за конгресмене, с обзиром на то да Рорабахер није знао да изговори „Република Српска“. Микс је два пута добро преломио језик да изговори „Херцеговина“, а потешкоћа је имао и да изговори енглески назив БиХ.

Палмер је рекао да САД сматрају да је БиХ јединствена земља са два ентитета и три конститутивна народа, а нашалио се да је ову мантру истетовирао на подлактици.

Упитан да ли САД виде потребу мијењања Дејтонског споразума, Палмер је рекао да постоји пресуда Европског суда за људска права која се мора имплементирати како би сви грађани могли бити бирани за чланове Предсједништва.

„Покушавамо се усредоточити на рјешења која ће избалансирати колективна и индивидуална права. То је нешто другачија уставна традиција у односу на САД, али ми вјерујемо да тај модел може у потпуности бити конзистентан демократским традицијама“, рекао је Палмер.

На питање о улози Београда у РС, Палмер је рекао да вјерује да српски предсједник Александар Вучић и српска премијерка Ана Брнабић дијеле исте циљеве са САД и да сада покушавају заједно да раде на томе како да Србија учини више. Негирао је наводе једног од учесника панела да је БиХ на ивици рата, а набавку оружја за Министарство унутрашњих послова РС оцијенио је вриједним пажње, али је додао да то није супротно одредбама Дејтонског споразума.

Осим што је упозорио на дјеловање Русије, које сматра разорним и опасним за БиХ и Балкан, као највећу непосредну пријетњу види неимплементирање одлуке у вези с Изборним законом БиХ, и кризу која може наступити послије избора. Подвукао је да САД не подржавају ниједно конкретно рјешење, нити било којег појединачног лидера, већ да само желе стабилна и робусна одржива рјешења.

На питање Микса да ли ХДЗ представља све Хрвате, или само оне у западној Херцеговини, Палмер је рекао да САД сарађују с политичким представницима и партијама које су изабране на изборима и да не праве разлику међу њима.

На констатацију да САД желе да виде БиХ интегрисану у ЕУ, Рорабахер је изразио увјерење да до тада ЕУ неће постојати.

„Мислим да је ЕУ на путу да нестане и да је могуће да дође до нове врсте коалиције из централне и источне Европе која би могла обухватити Балкан и земље попут Аустрије, Пољске, Чешке, Мађарске, а можда и Румуније, Бугарске и Србије“, устврдио је он.

Дио расправе о језику и разликама

РОРАБАХЕР: Да ли се ти људи међусобно уопште могу разумјети? Којим језицима говоре?

ПАЛМЕР: Рекао бих да је то јако осјетљиво политизовано питање. Хрвати ће вам рећи да причају хрватски, Бошњаци босански, а Срби српски. Ја вам могу рећи да их све сасвим добро једнако разумијем.

РОРАБАХЕР: Колико људи прича хрватски? И је ли тај језик другачији од српског?

ПАЛМЕР: Могу се разумјети, г. предсједавајући.

РОРАБАХЕР: А можете ли на улици препознати ко је Србин, Хрват или Бошњак, постоји ли неки начин да препознате различите етничке групе?

ПАЛМЕР: Сасвим сигурно не. Једино неки, посебно религиозни Бошњаци, понекад носе одијела по којима их можете распознати, иначе не.

РОРАБАХЕР: Чини ми се паклено тежак задатак да те људе доведемо да раде заједно ако ми не можемо видјети разлике међу њима, а они их тако снажно осјећају.

Додик: Против мене су свједочили безначајни типови

Милорад Додик, предсједник РС, рекао је да је њему најважније да РС није имала посљедица због тога што је он на црној листи САД.

Истакао је да су против њега у америчком Конгресу свједочили „безначајни типови“ и „исфрустриране битанге“ које су током прошлих избора подршку дале Хилари Клинтон, а против садашњег предсједника САД Доналда Трампа.

„Људи у Трамповом окружењу то добро знају. За мене то што су они тамо говорили није никакво изненађење“, рекао је Додик.

Према његовим ријечима, неки од тих људи који су против њега говорили у Конгресу су раније радили за Бошњачки конгрес, а супруга једног од њих је, како наводи, у врху Сорошеве организације у Америци.

Саша Топерић, директор програма Медитерана, Блиског истока и земаља Блиског истока при Центру за трансатлантске односе САИС, рекао је да Европа треба да прати Америку и уведе Додику санкције.

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/Palmer-SAD-nece-mijenjati-Dejton/474647

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар