Одабрано Свијет

Руси почињу напад на Угљедар; Bild: Украјинци као да се већ морално припремају за одбрану Дњепра

РУСИЈА ИЗВОДИ ПРВУ ФАЗУ СВОЈЕ ПРВЕ СТРАТЕШКЕ НАПАДНЕ ОПЕРАЦИЈЕ
  • Руска војска успешно напредује у Селидову и према Украјинску (са севера и истока). Не успоравају да их успоре ни две бригаде које је Александар Сирски хитно послао у помоћ својим гарнизонима. Источно од Украјинска већ се спуштају на југ и нападају Желаное Прво, а кад преузму контролу и над суседним Желаним Другим – украјински гарнизон у Невељском мораће или да се бори (до последњег) у окружењу или да се преда
  • Руси увелико нападају Водјаное које Угљедар штити са североистока. Узели су терикон (брдо јаловине) Јужнодонбаског рудника и кренули на Угљедар са севера. Синхроно, залазе иза леђа Угљедару и са запада где су већ ослободили Пречистовку. После пада Угљедара, Руси ће имати отворен пут да са југа зађу иза леђа украјинском гарнизону који држи (наводно пет бригада) Курахово
  • Пад Курахова означиће пад целог украјинског јужнодонбаског фронта, а кад се то догоди – почеће финална фаза операција усмерених на Покровск (Руси су тренутно око 8 км од њега) и на Мирноград (чију источну периферију већ држе)

Извор: Факти

РУСИЈА изводи своју прву стратешку офанзивну операцију. Тачније: њену прву фазу.

Главне борбе су на фронтовима јужног Донбаса, мада Руси изводе успешне нападне акције и на торецком фронту и источно од Купјанска, а у Курској области сваког дана за по 300-350 војника смањују 40 батаљона које је кијевски режим послао у авантуру из које ће се мало ко вратити жив.

Главне мете офанзиве су украјински гарнизони у Селидову, Украјинску, Угљедару и Курахову.

Руска војска успешно напредује у Селидову и према Украјинску (са севера и истока). Не успоравају да их успоре ни две бригаде које је украјински главнокомандујући Александар Сирски хитно послао у помоћ својим гарнизонима.

Руси се источно од Украјинска већ спуштају на југ и нападају Желаное Прво, а кад преузму контролу и над суседним Желаним Другим – украјински гарнизон у Невељском мораће или да се бори (до последњег) у окружењу или да се преда.

У Кијеву, нарочито НАТО-официри који су наредђени украјинском војном врху, добро схватају да ће се врх руског копља у наредним данима окренути према Покровску (Красноаермејску). Зато су – ради његовог спасавања – на тај фронт ватрогасно послали две бригаде.

Притом су једну од њих – Црне Запорошце – повукли из Угљедара, где им, најблаже речено, такође не иде добро.

Руске снаге, заправо, већ воде борбе за Угљедар, а незванично – и у ширем подручју тог града који су Украјинци планирали да користе као полазну тачку за напад на Мелитопољ.

Руси увелико нападају Водјаное које Угљедар штити са североистока.

Узели су терикон (брдо јаловине) Јужнодонбаског рудника и кренули на Угљедар са севера. Синхроно, залазе иза леђа Угљедару и са запада где су већ ослободили Пречистовку.

После пада Угљедара, Руси ће имати отворен пут да са југа зађу иза леђа украјинском гарнизону (наводно пет бригада) који држи Курахово.

Пад Курахова означиће пад целог украјинског јужнодонбаског фронта, а кад се то догоди – почеће финална фаза операција усмерених на Покровск (Руси су тренутно око 8 км од њега) и на Мирноград (чију источну периферију већ држе).

Руски ратни извештачи са Телеграм-канала „Шапат фронта“ јављају, позивајући се на „оперативне податке“:

„Почела је операција ослобођења Угледара! Опколићемо град. Сви су изгледи да су наше трупе већ почеле напад на град“.

Војни аналитичар немачког листа Bild Јулијан Репке оценио је да је ситуација на фронту између Торецка и Угљедара толико лоша да се украјинске Оружане снаге „већ морално припремају за одбрану Дњепра“.

По његовом признању, Руси напредују брже него у лето 2022. године, а територије украјинске трупе губе понекад тако брзо као да су добиле наређење за повлачење.

„Украјински војници са којима разговарам једва могу да схвате текућу катастрофу“, навео је Украјини више него наклоњени Репке.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар