Свијет

Трамп Путину: Модел контроле наоружања за 21. век мора укључити и Кину

ПУТИН ГА ПОЗВАО ДА У МАЈУ 2020. У МОСКВИ ПРИСУСТВУЈЕ ОБЕЛЕЖАВАЊУ ПОБЕДЕ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ
  • По завршетку разговора у Осаки, амерички новинари су почели да свом шефу државе задају питања која су се сводила на исто – „да ли сте покренули проблем мешања Русије у наше изборе 2016-те“.  Трамп се, смејући се, окренуо према Путину и рекао му: „Не мешајте се, не мешајте се у изборе“. Путин се на то само осмехнуо
  • Бела кућа: Двојица лидера су се сложила да је побољшавање америчко-руских односа  и у њиховом и у интересу света
  • Шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, атмосферу у разговору назвао „веома добром и конструктивном“ и открио да су Трамп и Путин разговарали највише о „питањима која се тичу стратешке стабилности“, потом о Ирану, Венецуели, Сирији и Украјини

ВЛАДИМИР Путин позвао је Доналда Трампа – са којим је сат и по разговарао у Осаки, у паузи самита Г-20 – да посети Москву у мају наредне године и да присуствује прослави 75-годишњице победе над нацизмом.

Спољнополитички помоћник руског лидера, Јуриј Ушаков, открио је да је председник САД „одреаговао веома позитивно“. А да је уследио кратки разговор о томе чија је улога у Другом светском рату била пресудна и колике је која земља имала губитке.

Према речима Ушакова, Путин је указао на допринос великој Победи „совјетског народа“.

По завршетку разговора, амерички новинари су почели да свом шефу државе задају питања која су се сводила на исто – „да ли сте покренули проблем мешања Русије у наше изборе 2016-те“.

Трамп се, смејући се, окренуо према Путину и рекао му:

„Не мешајте се, не мешајте се у изборе“.

Путин се на то само осмехнуо.

На столу који је у време разговора био оизмеђу председника РФ и САД био је букет од светова сунцокрета и плаве хортензије, што – по проценама – значи да су домаћини, Јапанци, њиме изразили „наду да ће бити боље, али уз одређену суздржаност“.

Бела кућа је објавила да су се двојица лидера сложила да је побољшавање америчко-руских односа  и у њиховом и у интересу света.

Додала је: „Председници су се сагласили да две стране наставе дискусију о моделу контроле над наоружањем за 21. век, моделу који би укључивао и Кину“.

Шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, открио је да су Трамп и Путин разговарали највише о „питањима која се тичу стратешке стабилности“, потом о Ирану, Венецуели, Сирији и Украјини:

„Исказана је обострано жеља да се даље разговара о широком спектру проблема – од економије до стратешке стабилности. Русија је остала при иницијативама које је већ представљала у Хамбургу и Хелсинкију. Председник Трамп је рекао да ће његови сарадници, који су присуствовали разговору, добити налог да се тим питањима баве са, како је рекао, московским колегама“.

Лавров је атмосферу у разговору назвао „веома добром и конструктивном“.

Путин је имао одвојени сусрет са одлазећом британском премијерком Терезом Меј која му је рекла да је „при садашњим условима немогуће нормализовати односе“ Лондона и Москве. Још је додала:

„То ће бити немогуће све док Русија не престане са својимнеодговорним и дестабилизујућим дејствима. За нормализацију наших односа потребна је и деескалација у Украјини“.

http://fakti.org/quo-vadis-orbi/tramp-putinu-model-kontrole-naoruzanja-za-21-vek-mora-ukljuciti-i-kinu

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар