- Purdue Pharma је стално била у офанзиви. Почела је да OxyContin намеће и пласира безмало као универзални лек за бол, било да је реч о мигрени или артритису. Сакрила је „ситницу“ да OxyContin изазива зависност, да тело постаје резистентно и тражи повећање дозе, све до смртоносне
- Компанија припада јеврејском породичном клану Саклер. Осам његових чланова је оптужено, а треба да плате 8,3 милијарди долара казне и одштете
- Док су тровали Америку Саклери су били велике мецене. Са њиховим именом су се повезали Лувр и Харвард, Универзитет у Пекингу, Краљевска академија уметности Велике Британије, Виша медицинска школа у Тел Авиву... Чак је и један астероид добио име по Саклерима
У СЈЕДИЊЕНИМ Државама завршено је суђење компанији која је крива за смрт 200.000 Американаца – жртава такозване епидемије опијата.
Фармацеутски гигант Purdue Pharma, који је САД преплављивао опасним таблетама против болова, признао је да је користио сумњиве маркетиншке методе, а сада је близу банкротства.
Време америчке предизборне кампање 2016-те било је врхунац „епидемије опијата“. Свакодневно је од предозирања умирало више од 150 људи.
У токе те кампање Доналд Трамп се сретао са средовечним људима који су већ били сахранили своју одраслу децу. А он је обећао да ће кривци за то бити кажњени.
Све је почело од тога што је почетком 1920-их у Њујорк из Галиције стигла велика јеврејска породица Саклер – у потрази за „америчким сном“. Шеф тог породичног клана Исак Саклер отворио је продавницу прехрамбених производа. Од зарађеног је плаћао и школовање своја три сина.
Један од њих је написао стотине научних чланака (углавном из области психијатрије), али је породични бинго била продаја лекова.
Најстарији од браће, Артур, био је својеврсни маркетиншки и рекламни геније, па је успео да од мале фармацеутске компаније створи империју Pardue Pharma.
Он је почео да Америку усрећује седативом „Valium“.
Са њим су кренуле и агресивне рекламне кампање и корумпирање лекара.
Тако су Саклери створили „рај“ у којем су сами развијали лек, сами га тестирали, сами га производили, сами хвалили преко својих научних часописа и прописивали преко својих лекара.
Артур Саклер је умро 1987-ме су, али је компанија расла.
Успех јој је донео OxyContin – средство за ублажавање болова засновано на оксикодону повезаном са морфијумом.
Purdue Pharma је кренула у офанзиву. Почела је да OxyContin намеће и пласира безмало као универзални лек за бол, било да је реч о мигрени или артритису. Сакрила је „ситницу“ да OxyContin изазива зависност, да тело постаје резистентно и тражи повећање дозе, све до смртоносне.
Њени `пацијенти` су или прелазили на хероин или почињали да купују OxyContin на црном тржишту.
Тако је број умрлих од предозирања у оба случаја, односно – укупан број жртава „епидемије опијата“ у Сједињеним Државама, премашио 200 хиљада. Укључујући и оне који су прву дозу OxyContin-а добили бесплатно.
У години када су жене на америчком Средњем западу плакале и показивале Трампу фотографије своје мртве деце, часопис Forbes проценио је богатство породице Саклер на 13 милијарди долара.
У то време је компанијом руководио Ричард Саклер, Артуров нећак, чији су удео у породичној компанији браћа откупила после његове смрти.
Саклери су у исто време били велике мецене. Са њиховим именом су се повезали Лувр и Харвард, Универзитет у Пекингу, Краљевска академија уметности Велике Британије, Виша медицинска школа у Тел Авиву...
Пре почетка опијатног скандала имали су бриљантну репутацију и били су попут олимпијских богова…
Чак је и један астероид добио име по Саклерима.
Трамп је 2017. године, шест месеци након ступања на дужност шефа државе, прогласио је ванредно стање у медицинској области и основао посебну комисију за борбу против зависности од опијата.
Тужилаштво либералне државе Масачусетс (где Трамп, иначе, не могу да поднесу) коначно је 2018. тужило не само Purdue Pharma и њено руководство, него и осам чланова породице Саклер.
Након што се сазнало за 59 смртних случајева од предозирања OxyContin-ом у Масачусетсу, Ричард Саклер рекао: „Није тако лоше, могло би бити и горе.“
Purdue Pharma кренула је у офанзиву и почела да своје клијенте назива ‘дегенерисаним криминалцима’ након што су се појавили извештаји да људи постају зависници.
Међутим, руководство Purdue Pharma је три недеље након председничких избора признало да је криво за неке од оптужби.
Компанија је подмићивала лекаре преко плаћених предавања да би активно преписивали OxyContin, ометала је борбу против наркоманије и пружала лажне информације.
Све ово ће Purdue Pharma коштати 8,3 милијарде долара.
Пошто је најавила жалбу, на крају ће вероватно платити – мање…
Додај коментар