- Емисију усијао војни аналитичар Марио Галић, који је прво поменуо да Хрватска није добила ракете дугог домета од САД, па нагласио да би могле бити употријебљене за „гађање предсједничког авиона изнад Београда“, као начин за рјешавање проблема „српског свијета“
- Изазвала је одобравајући смијех међу гостима, укључујући Давора Ива Штира из ХДЗ-а и Крешу Бељака из ХСС-а, који је уз осмијех добацио: „У сједиште српског свијета“
Извор: РТРС
У ЕМИСИЈИ „Полиграф“ на Хрватском радију поново су упућене поруке усмјерене против српског народа и државе Србије. Војни аналитичар Марио Галић поручио је у емисији да би Хрватска ракетама дугог домета могла да обори предсједнички авион изнад Београда и ријеши проблем „српског свијета“, пише РТС.
Током емисије „Полиграф“ на Хрватском радију, коју води новинар Мислав Тогонал, политичари и аналитичари расправљали су о одлукама Сабора Хрватске о слању оружја Украјини, али и о темама везаним за Балкански регион.
Емисију су обиљежиле контроверзне изјаве војног аналитичара Марија Галића, који је у свом коментару поменуо како Хрватска није добила ракете дугог домета од САД-а, али и да би такво наоружање могло бити употријебљено за „гађање предсједничког авиона изнад Београда“, као начин за рјешавање проблема „српског свијета“.
Његова изјава изазвала је смијех и одобравање међу гостима, укључујући Давора Ива Штира из ХДЗ-а и Крешу Бељака из ХСС-а, који је уз осмијех добацио: „У сједиште српског свијета“.
Једини који је реаговао на изјаву био је водитељ Тогонал који је упозорио госта да буде опрезнији како не би изазвао дипломатски скандал. Међутим, његово упозорење није утицало на остале госте који су показали одобравање и наставили дискусију.
Одобравање таквог става у јавном простору, уз пренос на јавном сервису ХРТ-а, поставља озбиљно питање о степену србофобије која је све присутнија у јавним дискусијама и хрватским медијима. Поставља се и питање какве би биле реакције у Хрватској да је слична изјава упућена из Београда, уз наговјештај рушења авиона изнад Загреба.
Овакви тонови подстичу нетрпељивост према српском народу и додатно подижу тензије у региону, док код српске заједнице у Хрватској ствара осјећај нелагоде и несигурности.
Додај коментар