USS Ross
- Помоћник Доналда Трапма за националну безбједност – Џон Болтон – најавио да ће то бити „удар без преседана“
- Члан експертског савјета „Официра Русије“ Александар Перенџијев сматра да се иза агресије која је у припреми крију двије намјере: да се осујети офанзива сиријске армије на провинцију Идлиб која је посљедње упориште терориста и бојовника које подржава Запад и да се доведе у питање руска побједа над Исламском државом. Перенџијев је чак увјерен да су сви посљедњи амерички потези у Сирији и поводом ње примарно – антируски
ВОЈНИ врх Русије упозорио је да Оружане снаге САД повећавају број носача крстарећих ракета око Сирије јер се спремају да – послије провокације са „примјеном бојног отрова“ коју ће приписати властима у Дамаску – изведу масовни ракетни удар на ту блискоисточну земљу.
Портпарол Министарства одбране РФ – генерал Игор Конашенков – прецизирао је да је 2. августа у Средоземно море ушао амерички разарач USS Ross са 28 крстарећих ракета Tomahawk у чијем домету је свака тачка у Сирији. Подсјетио је да је у Персијски залив већ стигао разарач USS Sullivans са 56 крстарећих ракета, а да се у авио-бази „Ел-Удајд“ у Катару налазе стратешки бомбардери В-1В, сваки са по 24 крстареће ракете ваздух-земља JASSM.
Из Пентагона и Бијеле куће је објављено да ће нови удари по Сирији бити изведени и копродукцији са Британцима и Французима и да ће бити „разорнији од претходних“.
Помоћник Доналда Трапма за националну безбједност – Џон Болтон – чак је најавио да ће то бити „удар без преседана“.
Иако никада нису успјели да докажу да је сиријска армија користила бојне отрове, Американци су почели да тврде да она управо сада – када јој је коначна побједа на дохват руке и када би себи коришћењем хемијског оружја нанијела немјерљиву штету – има намјеру да им учини услугу и да повод за ново ракетирање.
Ово је само у агресорској логици могуће и објашњиво. Међутим, монтирани „хемијски напад“ и америчко-британско-француски удар, који ће услиједити, одлично се временски подударају са припремама терористичко-побуњеничке коалиције да из провинцје Идлиб, коју још држи, удари на сусједне провинције Алепо и Хама које су под коинтролом Дамаска.
Члан експертског савјета „Официра Русије“ Александар Перенџијев сматра да се иза агресије која је у припреми крију двије намјере: да се осујети офанзива сиријске армије на провинцију Идлиб која је посљедње упориште терориста и бојовника које подржава Запад и да се доведе у питање руска побједа над Исламском државом.
Перенџијев је чак увјерен да су сви посљедњи амерички потези у Сирији и поводом ње примарно – антируски.
У августу 2013. у Источној Гути, области која `обавија` Дамаск са истока и југоистока дошло је до „хемијског напада“ који је Запад приписао сиријској армији. Погинуло је око 1.500 људи, а Дамаск је објавио да су напад извели побуњеници у режији француских тајних служби.
Неки руски званичници су тај напад повезивали са тадашњим шефом француске дипломатије Лораном Фабијусом
Додај коментар