Вијести

Одбрана генерала Младића затражила поништење првостепене пресуде

УКАЗАЛА ДА ЈЕ ПРЕСУДА ДОНИЈЕТА У ПЕРИОДУ КАДА СУ ЊЕГОВЕ МЕНТАЛНЕ СПОСОБНОСТИ БИЛЕ УГРОЖЕНЕ
  • Одбрана Ратка Младића такође затражила да љекар у притвору судског Механизма у Хагу – Паулус Фалке – буде оптужен за непоштовање тог суда због тога што је опструисао Младићево лијечење

ОДБРАНАРатка Младића затражила је поништење првостепене пресуде Хашког суда, којом је Младић осуђен на доживотну казну затвора због геноцида, злочина против човјечности и кршења закона и обичаја ратовања, саопштио је данас Механизам за кривичне судове у Хагу.

Како одбрана истиче, пресуда је донијета у периоду када су „менталне и когнитивне способности оптуженог биле угрожене“ и вјероватно нису дозволиле сврсисходно учествовање и разумјевање процеса.

Одбрана је затражила од жалбеног већа Механизма, који је наслиједио Хашки трибунал, да се процес обустави све док не буде медицински утврђено да је Младићево здравствено стање стабилно те да може у њему да учествује.

Одбрана истиче да Младић није у стању да смислено учествује у процесу, што се „не може игнорисати и остати неријешено“.

У свом захтјеву одбрана се позива на закључак неуролога и судског стручњака др Горице Ђокић да је Младићево здравље озбиљно нарушено у периоду од 2013. до 2017. године.

Основна људска права захтјевају да ниједна пресуда не може да буде изречена некоме ко није способан да у процесу успјешно учествује, нагласила је Младићева одбрана.

Суђење Младићу почело је у мају 2012. година, а првостепена пресуда му је изречена у новембру 2017. године, којом је осуђен на доживотни затвор.

Одбрана генерала Младића такође је затражила да љекар у притвору судског Механизма у Хагу – Паулус Фалке – буде оптужен за непоштовање тог суда због тога што је опструисао Младићево лијечење.

Захтјев за покретање тог поступка, одбрана је поднијела и против Фалкеовог неименованог замјеника, те против управника судског притвора.

Браниоци Бранко Лукић и Драган Иветић у захтјеву тврде да су др Фалке и сарадници „опструисали право оптуженог на приступ историји његове болести, којим би стекао праву слику о свом озбиљном здравственом стању“.

У поднеску упућеном жалбеном већу Механизма, правног насљедника Хашког трибунала, одбрана оптужује др Фалкеа и за „потенцијално несавјесно љечење“.

Све то заједно, према Младићевим браниоцима, представља „завјеру за ометање правде“ односно непоштовање суда.

Одбрана у данашњем захтјеву понавља тврдњу да је др Фалке неоправдано спријечио двоје љекара из Србије да прегледају генерала Младића прије него што му је, 22. новембра прошле године, Хашки трибунал изрекао казну доживотног затвора због геноцида у Сребреници и ратних злочина у БиХ.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар