Вјере

Митрополит Амфилохије Ђукановићевој власти: Нисте ви Црна Гора, већ је Црна Гора овај народ

МАСОВНЕ ЛИТИЈЕ ПОНОВО ШИРОМ ЦРНЕ ГОРЕ – УПРКОС ХЛАДНОМ ВРЕМЕНУ
  • ПОДГОРИЦА: Митрополит Амфилохије, који је пред Храм Христовог васкрсења дошаоа са Свете Горе, оценио је да власт наставља „мржњу међу племенима“ и „буди сјеме мржње“, што је назвао злочином против Црне Горе: „Дај Боже да се ово рођење народа дотакне и ових на власти да се и они препороде“
  • НИКШИЋ: Свештеник Миодраг Тодоровић прекао окупљенима да су на литијама заједно деца и бјелаша и зеленаша, и четника и партизана, и оних који су били на Голом отоку и оних који су их тамо послали
  • Котор: Ректор Цетињске богословије Гојко Перовић окупљенима рекао  да би спорни закон,  ако би се почео спроводити, просто би поломио Устав Црне Горе на неколико мјеста, „тако да нема те рисанске болнице која би га закрпила”: „Само, док ми шетамо нема примјене тог закона. Неће је ни бити док ми не станемо гдје је нама по вољи и срцудок ми, који дајемо суверенитет овој држави не станемо како се нама свиђа. Да цитирам предсједника Црне Горе: Свиђело се то коме или не
  • ХЕРЦЕГ НОВИ: Ђакон Јован Васић оценио да литије нису ништа друго већ ходочашће светињама, ништа мање свето ходочашће од одлазакс у Свету земљу: „Вечерас и ових дана Херцег Нови је мали Јерусалим. Црна Гора је са молебанима и литијама постала мала Света земља“

ХЛАДНО време није спречило српску и православну Црну Гору да литијама још једном на миран и достојанствен начин искаже противљење безакоњу које јој режим Мила Ђукановића жрели наметнути у виду закона о слободи вјеросиповјести“.

Најмасовније је – што је и природно, с обзиром на величину тих градова – било у Подгорици и Никшићу.

Подгорица: Омофор и часни крст Св. Василија Острошког ношени на челу колоне

У САБОРНОМ храму Христовог Васкрсења у Подгорици, по одслуженом Молебану Пресветој Богородици, великом броју вјерника обратио се секретар храма протојереј Мирчета Шљиванчанин.

Он је казао да је у литији са учесницима и благослов Светог Василија Острошког, чији је омофор и часни крст ношен на челу колоне:

„Литијама проносимо Божији благослов, мир и љубав, са жељом да свјетлошћу преобразимо овај град у град свјетлости и љубави.“

По повратку литије, беседу испред Саборног храма изговорио је протојерј-ставрофор Дражен Тупањанин, свештеник из Требиња.

Митрополит Амфилохије, који је дошао са Свете Горе и донeо благослов светогорских манастира Хиландара и Ватопеда, оценио је да власт наставља „мржњу међу племенима“ и „буди сјеме мржње“, и то је назвао злочином против Црне Горе.

„Онима који себе поистовјећују са Црном Гором поручујем да они нијесу Црна Гора, већ је Црна Гора овај народ. Дај Боже да се ово рођење народа дотакне и ових на власти да се и они препороде“, казао је владика Амфилохије.

Отац Дражен је казао да је дошао да донесе благослов из Херцеговине, али да је дошао и да прими благослов од народа.

Никшић: На челу литије архимандрит Данило Љуботина из Загребачкољубљанске митрополије

ВЕЛИКИ број Никшићана је, упркос хладном времену, присуствовао молебану који је служен у Храму Светог Василија Острошког и литији која је прошла уобичајеном маршутом.

Литију је предводио архимандрит Данило Љуботина из Загребачкољубљанске митрополије уз локално свештенство и монаштво.

Беседио је свештеник Обрен Јовановић, секретар Митрополије црногорско-приморске, који је казао да су свештене литије дале димензију више не само православљу, већ читавом свету и показале како се на миран и достојанствен начин протестује против неправде.

Ова сабрања и свештени ход, казао је Јовановић, можемо наћи само у Јеванђељу.

Свештеник Миодраг Тодоровић поручио је да су на литијама заједно деца и бјелаша и зеленаша, и четника и партизана, и оних који су били на Голом отоку и оних који су их тамо послали.

Како је рекао, мир нема цену, у миру нема злобе и зависти, мир сабира и у њему нема разбраћене браће.

Пожелео је полицији која обезбеђује литије, браћи, како је рекао, у плавим униформама здравље и срећу, да их Бог благослови и њихове домове и подари им добро за добро чињење који они раде и захвалио се што обезбеђују да мирно народ прође улицама.

И Јовановић и Тодоровић су потенцирали да је мир од свега важнији јер само мир може донети слогу, благостање и срећу свима.

Литији су присуствовали и петорица момака и једна девојка који су јутрос у пет сати кренули пешке из манастира Бијеле код Шавника и прешли пут од шездесетак километара. То су: Јована Кнежевић, Милан Роћеновић, Жељко Јањушевић, Петар Божовић, Раде Кнежевић и Јован Вуковић.

Нови: Литије нас оплемењују и утврђују у вери и љубави

МОЛЕБАН, служен у Цркви Вазнесења Господњег на Топлој,и литија окупили су бројне Новљане.

Ђакон Јован Васић је истакао да литије и крсни ходови нису ништа друго већ ходочашће светињама, ништа мање свето ходочашће од одлазакс у Свету земљу.

„Вечерас и ових дана Херцег Нови је мали Јерусалим, а читава Црна Гора јесте мала Света земља. Генерација наша почаствована је силом љубави, милости и благодети Божије која се излива на нас, нисмо можда ни свесни тога, али ево у читавој историји нашег народа нешто слично овоме готово да се не памти.

Књижевница и проф. филозофије Вишња Косовић, поручила је да нас све “ова молитвена окупљања, као одговор на ситуацију у коју нас је довео неправедни закон о слободи вероисповести у Црној Гори, каква иронија, оплемењују и утврђују у вери и љубави”.

„Легитиман је само онај закон који штити добро и интересе оних због којих је донесен. Зато се легитимност огледа и потврђује кроз пристајање на закон оних због којих је донесен. Наше овакво и оволико окупљање, па пола Црне Горе је на литијама, демантује било какав легитимитет овога закона, потпуно оповргава његову вредност. Откако је правне историје, а она је стара колико и људско памћење, мислим да није било закона са проблематичнијим и неутемељенијим легитимитетом. Ми молитвено окупљени молимо се за вас да сазнате оно што ми већ знамо“, поручила је Косовић.

Котор: Наше цркве Св. Николе и Св. Луке одувек су везане за Пећку патријаршију

НАКОН Молебна Пресветој Богородици у Цркви Светог Николе, Которани су достојанствено литијом прошли кроз свој град.

Још једном су поручили: Не дамо светиње!

Сабранима се пастирским словом обратио протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског.

“Закон о слободи вјероисповјести, ако би се не дај Боже почео спроводити, а неће, просто би поломио Устав Црне Горе на неколико мјеста, да нема те рисанске болнице, која би га закрпила”, оцено је Перовић.

Након молебана у которској цркви Светог Николе, о. Гојко Перовић је кроз Стари град предводио литију против поменутог Закона.

Док ми шетамо нема примјене Закона. Док ми не станемо гдје је нама по вољи и срцу, а ми нисмо никакви падобранци у овој земљи већ грађани Црне Горе, да се не пребројавамо и има нас доста, док ми, који дајемо суверенитет овој држави не станемо како се нама свиђа и да цитирам предсједника Црне Горе, свиђело се то коме или не”, казао је прота Гојко.

Он је казао Закон о слободи вјероисповјести дијели људе, дијели хришћане, дијели Которане…

“Када би се почео примјењивати, онда би на једној страни били ми испред ове цркве, а на другој они испред цркве Св. Трипуна, наша браћа католици, а то ни они неће”, казао је о. Перовић, навевши затим ставове римског папе и секретара Которске бискупије.

У наставку је рекао: „Устали смо да нам се не сруши држава у којој живимо. Да и наша дјеца сутра, кад крену у цркву или у школу, знају што је чије. Макар се овдје у овом граду увијек знало што је чије. Тако да, нити ћемо са овог пута скретати, нити ћемо се на њему заустављати док се добро не разумијемо и не измиримо да никоме једна длака с главе не фали”.

Он је одбацио оптужбе да се литијама изазивају немири:

“Па ми смо унијели молитву. Од кад су почеле литије смањио се и број кривичних дјела. Не зато што смо ми попови неки специјални људи, него је молитва Цркве унијела мир међу народ и тако треба и да остане.”

Истакао је да је Котор град у којем су се одувек знале “регуле”:

Она црква Св. Трипуна је под управом епископа из Рима, с којим нисмо у литургијској заједници, али знамо гдје је, како се зове и што ради. Ова црква и она Св. Луке увијек је била, ако не директно, а онда индиректно, под благословом Пећкога патријарха. Тако је и дан данас. Дакле, епископ Рима и пећки патријарх, или ако хоћете цариградски, московски, то су институције које стоје вјековима, а државе се мијењају. Шта би било од цркава да је свака била у власништву неке државе?“

Беране: На литије не долазе само они који нису у стању да ходају

ПО ЈАКО хладном времену верни народ Берана и вечерас је још једном показао да је истрајан у одбрани својих светиња, а број учесника и вечерас се кретао око 20.000.

Јеромонах Евстатије, сабрат манастира Ђурђеви Ступови, рекао је да у Беранама говоре да једино ко не може да хода остаје код куће четвртком и недељом.

„Верници једва чекају четвртак или недељу да се заједно окупимо око манастира, да се видимо, помолимо Богу и подигнено глас против ове велике неправде која се чини Српској православној цркви у Црној Гори“, рекао је Евстатије.

Бијело Поље: Црква није ни огањ, ни мач, ни чекић, ни наковањ

ЛИТИЈА се у Бијелом Пољу протегла од Цркве Светих апостола Петра и Павла (задужбина кнеза Мирослава), до Цркве Светог Николе у Никољцу.

“Хвала вам од срца што истрајавате у овој борби заједно са својом Црквом. Са овог мјеста говоримо и говорићемо колико год буде потребно: повуците Закон и склонићемо се. Није ово борба против државе, ово је борба против безакоња. Црква није ни огањ, ни мач, Црква није ни чекић, ни наковањ, Црква је тихи лахор, тихи ветар који у пролеће отапа снегове и све оживљава и свему даје смисао и живот“, казао је протојереј Дарко Пејић.

Он је позвао вернике на саборност и мир.

http://fakti.org/svetosavlje/amfilohije-milovoj-vlasti-niste-vi-crna-gora-vec-je-crna-gora-ovaj-narod

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар