Влада РС

Будимир: Документом о мирном раздруживању Српска не тражи ништа чега нема у Дејтону

„ДОК СЕ НЕ ПОЈАВИ НОВИ АМБАСАДОР САД ДАГЛАС ЏОУНС - НЕ МОГУ НИШТА ДА КАЖЕМ, АЛИ САМ ГЕНЕРАЛНО СКЕПТИЧАН“
  • Српска само може да тражи да на један политички и правни начин изађе из ове заједнице која сваки дан потврђује да Српској не жели добро
  • Оно што се налази у споразуму је у складу са Дејтонским мировним споразумом и то је оно што треба истицати. Нисмо тражили ништа што је изван тога
  • Видјећемо како ће на то реаговати политичко Сарајево. Међутим, та касабска политика до сада није показала разумијевања ни за шта тако да не треба имати велика очекивања, али наше је да радимо

У ДOKУМЕНТУ о мирном раздруживању са ФБиХ ништа није тражено мимо онога што се налази у Дејтонском мировном споразуму, изјавио је професор међународног права Жељко Будимир.

Будимир је напоменуо да „у овим тешким околностима Српска нуди Влади ФБиХ да се политички изађе из ове кризе“.

– Ако нас сваки дан нападате и сваки дан покушавате да урушите надлежности Српске, самим тим и институције и стабилност у Српској, па шта можете да очекујете? Српска само може да тражи да на један политички и правни начин изађе из ове заједнице која сваки дан потврђује да Српској не жели добро. Тако да оно што се налази у споразуму је у складу са Дејтонским мировним споразумом и то је оно што треба истицати. Нисмо тражили ништа што је изван тога – нагласио је Будимир.

Поручио је да је „Српска страна потписница тог споразума, што значи да ако је могла да га закључи као страна, може да понуди и овакав споразум“.

– Видјећемо како ће на то реаговати политичко Сарајево. Међутим, та касабска политика до сада није показала разумијевања ни за шта тако да не треба ту имати велика очекивања, али наше је да радимо – рекао је Будимир.

Изјавио је и да је скептичан када је ријеч о именовању новог америчког амбасадора у БиХ Дагласа Џоунса, истакавши да плаше политике које усвајају у САД и које су ад хок.

– Док се не појави и док не почне да конкретно дјелује, не могу ништа да кажем, али сам генерално скептичан – истакао је Будимир и додао да се из биографије амбасадора не може видјети ништа посебно.

Према његовим ријечима, Мајкл Марфи је био потврда да је политика, какву је спроводио у БиХ, била осликана кроз његов лични однос из деведесетих година док је био дио дипломатске администрације у вријеме мандата Била Клинтона.

Будимир је рекао да је присутна конфузија када је ријеч о САД, што је показала и протекла дебата предсједничких кандидата.

– Мене плаше политике које они усвајају и које су ад хок, гдје ви немате никакав посебан разлог да нешто гурате у том правцу – рекао је Будимир, који је и министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске новинарима у Бањалуци.

Будимир је додао да се у САД не зна ко шта прати, Стејт департмент не прати оно што ради Бијела кућа, која не прати оно што ради Пентагон, који опет не прати оно што ради обавјештајна служба.

Подгорички портал Журнал.ме објавио је да је за новог америчког амбасадора у БиХ именован дипломата који је годинама службовао на Балкану Даглас Џоунс, коме је Предсједништво БиХ још прије неколико седмица дало агреман.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар