Влада РС Главно

Вишковић: Буџет Српске за 2020. биће увећан за преко 95 милиона КМ

ИЗДВАЈАЊА ЗА ПЛАТЕ У 2020. БИЋЕ УВЕЋАНА ЗА 70 МИЛИОНА КМ
  • „Изједначили смо се са просјечном платом у Федерацији БиХ, а само прије неколико мјесеци или годину дана смо заостајали за Федерацијом. Ми смо данас на просјечној плати од 910 до 920 КМ, али је наша жеља да што прије дођемо до просјечне плате од 1.000 КМ
  • „Од 1. јануара ћемо подићи цијену најниже плате у Републици Српској која ће сигурно бити на нивоу од 500 КМ, па и више
  • „У буџету за наредну годину биће обезбијеђено 1.900.000 КМ за бесплатне уџбенике од другог до деветог разреда за породице са троје и више дјеце

ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да ће буџет Републике Српске за 2020. годину бити увећан за више од 95 милиона КМ.

Он је истакао да ће наредне године само за плате и пензије бити потребно додатних 116 милиона КМ, те додао да се без обзира на то очекује да буде остварен суфицит у буџету.

„Буџет за плате у 2020. години, у односу на 2019, увећан је за 76 милиона КМ. Од 1. јануара имаћемо и редовно усклађивање пензија, а према оном што важи на данашњи дан, то је негдје око три процента, што значи додатних 40 милиона КМ у наредној години“, рекао је Вишковић за Алтернативну телевизију, те додао да ће се питање плата наћи пред посланицима Народне скупштине Републике Српске на сутрашњој сједници.

Он је рекао да републички буџет треба да буде ликвидан и оперативан, истичући да је Српска до сада уредно измиривала све обавезе, те да ће то радити и у наредном периоду.

Вишковић је навео да ће затражити да у првој половини децембра буде одржана посебна сједница Народне скупштине о питањима везаним за буџет и економску политику, закон о порезима и доприносима и једном законском рјешењу у области здравства.

„Желимо да одвојимо из транше Фонда здравства износ новца који иде за бруто плате од средстава која иду за материјалне и неке друге трошкове“, појаснио је предсједник Владе Републике Српске, те додао да тим законским рјешењем неће бити доведене у питање плате у здравственом сектору, тако што ће оне бити дозначене по једној, а други трошкови по другој формули.

Вишковић је најавио и смањење стопе за незапосленост, наводећи да њиме неће бити оштећени запослени, а да послодавци ово смањење могу дочекати раширених руку.

Према његовим ријечима, Влада Републике Српске у континуитету разговара са Унијом послодаваца, Привредном комором, те са Синдикатом Српске.

Говорећи о младима, Вишковић је рекао да Влада предузима све мјере како би биле повећане плате и заустављен одлазак младих људи.

„Ми смо се изједначили са просјечном платом у Федерацији БиХ /ФБиХ/, а само прије неколико мјесеци или годину дана смо заостајали за Федерацијом. Ми смо данас на просјечној плати од 910 до 920 КМ, али је наша жеља да што прије дођемо до просјечне плате од 1.000 КМ и ми ћемо већ од 1. јануара подићи цијену најниже плате у Републици Српској која ће сигурно бити на нивоу од 500 КМ, па и више“, рекао је Вишковић.

Констатујући да је одлазак младих проблем са којим се суочавају земље региона, али и Европе, Вишковић је истакао да Влада Српске чини све како би зауставила тај тренд.

Осим законских рјешења која иду у правцу ослобађања реалног сектора од намета, што треба да резултира повећањем плата, Вишковић је подсјетио да је на дневном реду сутрашњег засједања Народне скупштине Српске и нови закон о високом образовању у којем се први пут за редовне студенте на два јавна универзитета уводи бесплатно школовање.

„То је значајна помоћ младим људима и ми тиме желимо да их привучемо на наша два универзитета, али и да подигнемо ниво образовања, како бисмо имали што више образованих људи“, истакао је предсједник Владе Српске и подсјетио да је Влада почетком године запослила најбоље студенте два јавна универзитета, те поручио да ће та пракса бити настављена и наредних година.

Када је ријеч о демографској и популационој политици, Вишковић каже да је Влада сачинила документ демографско-популационе мјере у Републици Српској, те да ће у буџету за наредну годину бити обезбијеђено 1.900.000 КМ за бесплатне уџбенике од другог до деветог разреда за породице са троје и више дјеце.

„О томе смо разговарали са представницима Савеза општина и градова /Републике Српске/ који су прихватили нашу иницијативу да за социјално угрожену дјецу локалне заједнице обезбиједе бесплатне уџбенике, за шта ће им бити потребно око 1.200.000 КМ“, прецизирао је Вишковић.

Према његовим ријечима, локалне заједнице имају социјалну карту и када се овај износ распореди на њихов буџет неће представљати велико оптерећење, а грађанима ће бити значајна олакшица.

Предсједник Владе Републике Српске изјавио је да је, захваљујући привреди и мјерама које су предузете у том сектору, буџет Републике Српске ребалансом у овој години повећан за 60 милиона КМ.

„Поносан сам што сам се посветио рјешавању ситуације у привреди, јер да нисам, не би било свега овога. Такође сам поносан на приходовну страну“, рекао је Вишковић, гостујући на Алтернативној телевизији.

Говорећи о мјерама и дисциплини које су уведене у јавним предузећима у Републици Српској, Вишковић је нагласио да су направљени значајни позитивни помаци по том питању.

„Стање у `Шумама Републике Српске` се промијенило набоље. Нисмо још задовољни, има тамо још доста проблема и рада, али је коректно да кажем да менаџмент овог предузећа има добру конекцију са Владом, ресорним министрима и опређељени су да идемо ка рјешавању проблема“, рекао је предсједник Владе Српске.

Вишковић је истакао да је у „Водама Републике Српске“ потребно санирати још неке проблеме који су присутни, те додао да на рачунима „Жељезница Републике Српске“, након 20 година, има и новца, али да предстоји још посла у овој фирми.

Он је најавио реформе у „Електропривреди Републике Српске“, како би у 2021. години предузеће позитивно пословало и остварило добит између 70 и 100 милиона КМ. „Они су данас на нивоу позитивне нуле. Замислите које нам предстоје акције, реформе, истрајност“, рекао је Вишковић.

Када је ријеч о повећању цијене електричне енергије за правна лица у Републици Српској, он је рекао да је цијена струје у Српској и даље мања него у Федерацији БиХ.

„И послије повећања наши привредни субјекти у Републици Српској електричну енергију плаћају 35 евра, док је у ФБиХ 50 евра“, истакао је Вишковић, те појаснио да Република Српска није хтјела да угрози своју електроприврду, а ни да се изједначи са цијенама у Федерацији, већ да се иде на постепено повећање цијене електричне енергије, што је и преузета обавеза из Енергетске заједнице.

Према његовим ријечима, Енергетска заједница могла би казнити Републику Српску уколико Српска не би испунила конвенцију и преузете уговоре, а могла би јој забранити излазак на енергетско тржиште, што би срушило енергетски систем Републике Српске.

„Наша политика је да идемо лагано према тим тржишним цијенама које су скоро 60 центи, јер по тој цијени ми можемо продати нашу електричну енергију на европском тржишту, па чак и у региону“, рекао је Вишковић.

Он је додао да ће електрична енергија у Српској увијек бити за неколико процената нижа него у ФБиХ и када се достигне поменута тржишна цијена.

„То је наша помоћ привреди и то смо представили пословној заједници која се сложила са тим“, рекао је Вишковић.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар