Влада РС

Вишковић: Приче о рату свакодневно долазе само из Сарајева, а покушавају да припишу нама

„НЕОДГОВОРНО ЈЕ ПОНАШАЊЕ ОНИХ – ПОГОТОВО МЛАДИХ – КОЈИ НЕ ЖЕЛЕ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ“
  • Највећу постдејтонску кризу испровоцирали су високи представници – Инцко и Шмит – и стране судије у Уставном суду БиХ
  • Како је могуће да судије у Уставном суду, које би требало да буду врхунац правичности и правде, доносе одлуке да шуме, воде или пољопривредно земљиште нису власништво Српске, већ заједничке, БиХ, иако у Дејтонском споразуму и у Уставу децидно пише да је БиХ састављена од два ентитета са процентом 49 одсто – Република Српска и 51 Федерација БиХ /ФБиХ/. Шта значи ако нам неко одузме шуме што у знатној мјери смањује тај проценат
  • „Просјечна плата је сада прешла 1.000 КМ, а да није било пандемије вируса корона, ми бисмо то остварили још лани. Ради стварања услова за даље повећање плата растеретићемо привреду… Прећи ћемо на нови модел обрачуна личних примања са нето на бруто. Остаће неопорезиви дио од 700 КМ и сада правимо анализе. Како год, увијек ћемо доносити мјере које су спроводиве”

ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да је процес вакцинације у Српској, нажалост, успорен, те да је неодговорно понашање свих грађана, поготово младих, који не желе да се вакцинишу против вируса корона.

Вишковић је указао да се и због тога из дана у дан погоршава епидемиолошка ситуација, те да је данас више од 440 заражених.

„Морамо да грађанима на више начина указујемо на важност вакцинације“, изавио је Вишковић за АТВ и додао да је велика већина од 42 примљена пацијента на респиратор невакцинисана.

Ми смо у Српској дошли у позицију да уништавамо одређене дозе вакцина, иако смо их на вријеме обезбиједили. Имамо шест врста вакцина и не знам да ли их је ико и бесплатно имао на располагању у окружењу, осим Србије. Такође, скоро да нисмо имали ниједан случај са посљедицама од вакцинисања и шта је онда проблем да се људи не вакцинишу“, рекао је Вишковић.

Када је ријеч о набавци кисеоника за лијечење пацијената, коју су отежале одлуке Агенције за лијекове БиХ, Вишковић је рекао да се према релевантним анализама обољели у Српској лијече исправним кисеоником.

А кад неко изјави да се неко тровао и да је неко неког тровао, онда је тај одговоран. Агенција на чијем је челу Александар Золак је та која би требало да ради оно што је урадила Влада, односно уради анализе и покаже да је кисеоник који се користи у нашим здравственим установама чистоће и квалитета који одговара медицинском кисеонику, што све вријеме презентујемо“, рекао је Вишковић.

Он је нагласио да је овдје ријеч о продукованој и смишљеној афери, која је чак са морбидним намјерама да се изазове смрт одређених људи, а све да би неко за то био оптужен.

„Када то нисмо дозволили онда сви не знају шта да кажу. Али ми смо тај проблем набавке кисеоника ријешили и рјешаваћемо како то ради и Србија јер се нико у актуелним проблемима потрошње кисеоника и његове набавке усљед појаве вируса корона није адекватно припремио“, навео је Вишковић.

Он је додао да су тзв. контролори заправо „тровачи“, јер су требали да цијели процес контролишу и анализирају, те да правовремено донесу правилнике о набавци кисеоника усљед ванредних околности.

Вишковић: Кризи допринијели Шмит и странци у Уставном суду

Вишковић је оцијенио да су највећој постдејтонској кризи, како многи сматрају, допринијели Кристијан Шмит и стране судије у Уставном суду БиХ.

Он је за АТВ рекао да је криза избила наметањем одређених неуставних, незаконитих и недемократских рјешења на које је реаговала Република Српска најавом одржавања сједнице Народне скупштине о враћању надлежности у складу са Дејтонским споразумом.

У том смислу, додао је, сви заборављају узрок и баве се посљедицама, а када институције Српске реагују, онда се то оцјењује да прави неку кризу.

“Нисам чуо ниједну изјаву да нисмо у праву и никога да је споменуо рат, сукобе и слично. С друге стране, постало је нормално да такве приче свакодневно долазе из Сарајева. Нонсенс је да се то приписује нама”, истакао је Вишковић.

Када је ријеч о појединим најавама санкција за руководство Српске, Вишковић каже да они који представљају институције Српске раде свој посао, бране интересе Републике и не допуштају да се она развласти.

Како је у том смјеру могуће да судије у Уставном суду, које би требало да буду врхунац правичности и правде, доносе одлуке да шуме, воде или пољопривредно земљиште нису власништво Српске, већ заједничке, БиХ, иако у Дејтонском споразуму и у Уставу децидно пише да је БиХ састављена од два ентитета са процентом 49 одсто – Република Српска и 51 Федерација БиХ /ФБиХ/. Шта значи ако нам неко одузме шуме што у знатној мјери смањује поменути проценат, а сутра воде и пољопривредно земљиште”, додао је Вишковић.

Он је рекао да су опозицији отворена врата када је ријеч о сједници Народне скупштине Републике о враћању надлежности Републике Српске, те да њихово понашање напосљетку треба да оцијене грађани на изборима.

Вишковић: Растеретићемо привреду да ослободи новац за повећање плата

ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да је у вези са наредним буџетом планирано растерећење привреде на начин да се ослободи новац за повећање плата свих запослених у Српској.

Вишковић је рекао да је план смањење збирне стопе пореза и доприноса са садашњих 32,8 одсто на 31 одсто.

“Такође, прећи ћемо на неки нови модел обрачуна личних примања са нето на бруто. Остаће неопорезиви дио у том смислу од 700 КМ и сада правимо анализе. Како год, увијек ћемо доносити мјере које су спроводиве”, рекао је Вишковић за АТВ.

Он је навео да је сада покривеност увоза извозом 80 одсто, док је била нешто више од 30 одсто у вријеме док су на власти биле странке које су сада у опозицији у Српској.

“С друге стране, просјечна плата је сада прешла 1.000 КМ, а да није било пандемије вируса корона, ми бисмо то остварили још лани”, рекао је Вишковић.

Он каже да је дошло до одређених поскупљења и да је у септембру завладала инфлација од 2,6 одсто, али да Влада Српске мјерама, попут ограничења маржи, утиче да инфлација не буде већа.

“Утицали смо и тиме што смо у договору са руским партнерима одржали старе цијене енергената, попут гаса, које иначе дивљају на свјетским берзама. Утицали смо и контролом цијена електричне енергије која је мања и за физичка лица и за привреднике у односу на Федерацију БиХ”, рекао је Вишковић.

Он је навео да ће бити упућена помоћ за санацију штете коју су причиниле поплаве у Сарајевско-романијској регији, истичући да грађани увијек могу да рачунају на институције када је ријеч о елементарним непогодама.

Подсјетивши да су највећу штету претрпјели Трново, Источна Илиџа и Пале, Вишковић је поновио да ће, између осталог, бити обезбијеђено око милион КМ за интервентно уређење и санирање корита ријеке Жељезнице.

Он је рекао да су у локалним заједницама основане комисије које ће посјетити свако домаћинство и пописати штету да би се пружила помоћ.

Вишковић је додао да штета, нажалост, не може бити надокнађена у стоодстотном облику, али је обећао да ће свима бити пружена помоћ да преброде тешку ситуацију.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар