Стејт департмент: Очекујемо да Шмит оде у јуну, а да нови високи представник одмах преузме дужност

ИЗ ВАШИНГТОНА НАГЛАШЕНО ДА САД И ДАЉЕ ПОДРЖАВАЈУ ДЕЈТОНСКИ МИРОВНИ СПОРАЗУМ
22. јуна, 2026
  • У изјави за Фену навео: Делегација САД-а настојала је постићи консензус око заједничке визије и италијанског кандидата који посједује одговарајуће квалификације. Сједињене Државе констатовале су неуспјех европских партнера да постигну консензус око европског кандидата

Извор: РТРС

ИЗ америчког Стејт департмента саопштено је да у јуну очекују одлазак Кристијана Шмита, уз најаву да би нови високи представник требало да преузме дужност до краја мјесеца.

Након што на сједници Управног одбора ПИК-а, одржаној 3. и 4. јуна у Сарајеву, није постигнут договор о избору новог високог представника, најављено је да ће консултације бити настављене и да би нова сједница требала бити одржана крајем јуна.

У изјави за Фену из Стејт департмента речено је да се у јавности очекивало да ће на састанку ПИК-а, одржаном почетком јуна, бити изабран нови високи представник с циљем осигурања стабилности БиХ.

– Делегација САД-а настојала је постићи консензус око заједничке визије и италијанског кандидата који посједује одговарајуће квалификације. Сједињене Америчке Државе констатовале су неуспјех европских партнера да постигну консензус око европског кандидата те су разочаране што су те подјеле спријечиле ПИК да испуни свој задатак – избор новог високог представника – навели су у саопштењу.

Као што је наведено у његовом обраћању Савјета безбједности Уједињених нација, очекујемо да Шмит у јуну напусти дужност. Такође, очекујемо да нови високи представник преузме дужност до краја јуна – рекли су из Стејт департмента.

На крају су поручили да САД настављају подржавати Дејтонски мировни споразум и територијални интегритет БиХ.

Leave a Reply

Discover more from Све о Српској

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading