- Ако успјешно изведе „операцију Идлиб“ – Асад је, заједно са Русијом и Ираном, потпуни побједник у сиријском рату у којем је против себе имао и америчко-британски блок и муслиманске „заливске монархије“. Неколико година – и Турску. Поврх свега, рат у Идлибу изгубиће амерички штићеници
- Незванично, владине снаге прво ће кренути на град Џиср-аш-Шугур и равницу Ал-Габ, који се налазе на западу провинције Идлиб. Потом би „на нишан“ дошли градови Латамина, Хан-Шејхун и Марет-ан-Нуман
- Град Идлиб, са својих око 100.000 становника, већ је у полукотлу. Чим сиријска армија заузме Саракиб (на истоку) и Џиср-аш-Шугур (на западу) – положај Идлиба биће безнадежан
СИРИЈСКИ предсједник Башар Асад нека не напада сулудо провинцију Идлиб – поручио је Дамаску Доналд Трамп.
Поводом Идлиба се амерички лидер обратио и Русији и Ирану, ријечима:
„Учешће у тој потенцијалној људској трагедији биће озбиљна хуманитарна грешка. Могу погинути стотине хиљада људи. Не дозволите да се то догоди“.
Трамп се није узнемирио тек тако.
Ако успјешно изведе „операцију Идлиб“ – Асад је, заједно са Русијом и Ираном, потпуни побједник у сиријском рату у којем је против себе имао и америчко-британски блок и муслиманске „заливске монархије“. Неколико година – и Турску.
Поврх свега, рат у Идлибу изгубиће амерички штићеници.
Сиријски министар одбране, Али, Ајуб, изјавио је да ће Дамаск повратити Идлиб –било војном операцијом, било помоћу низа споразума о трампи – амнестија за полагање оружја.
Ајуб је открио да владине снаге спремају офанзиву на Идлиб и да ће „план за прву фазу операције бити готов за који дан“.
Незванично, владине снаге прво ће кренути на град Џиср-аш-Шугур и равницу Ал-Габ, који се налазе на западу провинције Идлиб.
Потом би „на нишан“ дошли градови Латамина, Хан-Шејхун и Марет-ан-Нуман.
Сиријска армија би враћањем побројаних градова поново успоставила ко нтролу над аутомобилским магистралама које повезују Алеп са Хамом и Латакијом.
Војни врх у Дамаску наредио је пребацивање својих најбољих јединица на „сјеверни фронт“ чим је ливидирао „јужни“ на сиријском дијелу Голанске висоравни и уз границу са Јорданом.
Елитна специјална јединица „Тигрови“, којом командује генерал Сухејл, пребачена је из долине Јармука у околини Џиср-аш-Шугура још прије мјесец дана.
Долини Ал-Габ претходних дана је примакнута Седма дивизија.
Паралелно је у зону око планине Џебел Туркман усмјерена Четврта механизована дивизија.
Претпоставке за офанзиву на Идлиб биле су створене још у фебруару ове године. Онога момента када је сиријска регуларна армија повратила контролу над градовима Абу-Духур (и његовим аеродромом) и Мушариф, а Саракибу се примакла на само 15 километара.
У неку руку, град Идлиб, са својих око 100.000 становника, већ је у полукотлу. Чим сиријска армија заузме Саракиб (на истоку) и Џиср-аш-Шугур (на западу) – положај Идлиба биће безнадежан.
Долином Ал-Габ већ могу да прођу тенкови сиријског Петог јуришног корпуса и поменуте Четврте механизоване дивизије.
„Операција Идлиб“ неће, међутим, уопште бити `лака шетња`.
У провинцији Идлиб терористи и побуњеници имају 35-50 хиљада људи под оружјем! А то је – цијелих десет дивизија, са 300-400 тенкова и других оклопних возила.
Такву армију немају све европске државе.
Неки војни зналци сиријског рата претпостављају да ће Асадова армија кренути у неколико истовремених напада, а потом противнику тактички понудити преговоре и поменуту трампу.
Додај коментар