- Директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Марко ЂУРИЋ поручио Хашиму Тачију да објасни – како је могуће да се на територији на којој обавља функцију предсједника привремених институција систематски уништавају докази и убијају свједоци злодјела терористичке УЧК
ЈОШ увек главни Шиптар у Приштини – Хашим Тачи – објавио је на свом фејсбук-профилу да Србија и даље негира злочине који су проузроковали „балкански холокауст“. У БиХ и на Косову.
Он је, на Међународни дан холокауста, провокативно написао да се мислило да се Холокауст неће понављати, али да су напори на истребљењу људи настављени.
„Косово се данас придружује сећању на жртве холокауста, геноцидног и монструозног злочина који је престравио цео свет. Након Другог светског рата мислило се да ће патње милиона окрутно убијених људи Холокауст претворити у непоновљив злочин за човечанство. Али, идеју и напоре за истребљење људи и етничких група наставио је српски режим у Босни и Херцеговини и на Косову. Масакри и етничка чишћења наликују онима из Другог светског рата. И нажалост, Србија и данас негира злочине који су проузроковали балкански холокауст“, написао је Тачи.
Директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић на све ово је одреаговао овако:
„Тачи, да има имало човечности и дипломатског такта, не би покушавао да на јефтин и неумесан начин злоупотребљава Холокауст и страдање јеврејског народа у Другом светском рату, које се не може поредити ни са чим, па ни са страдањима током сукоба на подручју бивше Југославије“.
Оцијенио је да је „Тачи показао врхунски неукус и нецивилизованост покушавши да у јавну комуникацију уведе термин `балкански Холокауст`, упоредивши Србе са нацистима, а Албанце са Јеврејима“.
Према његовим речима, Тачи је тиме признао да њему и његовим политичким истомишљеницима није стало до жртава нити њихових породица, већ су му жртве и људска патња само једно од средстава за јефтино политичко поентирање.
„Овакве ствари се не раде. Нема никаквог изговора за то што сте данас учинили“, навео је Ђурић у саопштењу.
Он је додао да би Тачи, умјесто што скрнави сјећање на јеврејске жртве у Другом свјетском рату, могао да се позабави суочавањем са сопственом ратном и злочиначком прошлошћу.
Ђурић сматра да би Тачи могао да објасни како је могуће да се на територији на којој обавља функцију предсједника привремених институција систематски уништавају докази и убијају свједоци злодјела терористичке УЧК.
Додај коментар