- Термин „Глобална Британија“ није нов. Први пут га је – још у децембру 2016. године – помпезно најавио тада амбициозни министар спољних послова Борис Џонсон
- Сада са функције премијера уверава сународнике да ће са „Глобалном Британијом“ ставити тачку на „еру узмицања“. И да ће Лондон ускоро моћи самостално да интервенише у другим земљама, а не као амерички `помоћни одред`
БРИТАНСКА амбасада у Кијеву финансираће пројекте усмерене на „реинтеграцију“ Крима у Украјину, наводи се у документу објављеном на веб страници владе Бориса Џонсона.
У оквиру програма „Отворена будућност“, који ће званични Лондон реализовати до 15. марта 2021. године, планирано је помагање властима Украјине у „реинтеграцији полуострва и територија које Кијев не контролише на истоку Украјине“.
Британија ће обезбедити и документовање кршења људских права од стране Русије на полуострву и у Донбасу.
Посебно ће подржавати „нову стратегију Кијева према Криму“, а посебно ће `мазити` кримаске Татаре.
За појединачне пројекте ће обезбедити до десет хиљада фунти.
Ово стајање Русији „на жуљ“ повезано је са много широм и значајнијом амбицијом Лондона под називом „Глобална Британија“.
Термин није нов. Први пут га је – још у децембру 2016. године – помпезно најавио тада амбициозни министар спољних послова Борис Џонсон. А представио га је као неоимперијални пројекат своје земље.
„Глобална Британија“ је покушај оживљавања некадашњих империјалних амбиција и утицаја некада свемоћне силе у свим регионима света који се лансира као жеља да се помогне потлаченима и увређенима.
„Глобална Британија“ укључује прилично обимну финансијску помоћ земљама трећег света и опозиционим снагама у земљама које се у Лондону сматрају „противницима“ (међу њима је и Русија).
Џонсон обећава јачање глобалног утицаја Велике Британије, са пратећим довођењем оружаних снага земље на нови ниво.
Уверава сународнике да ће то ставити тачку на „еру узмицања“ Велике Британије. И да ће Лондон ускоро моћи самостално да интервенише у другим земљама, а не као амерички `помоћни одред`.
Додај коментар