- Кабинет предсједника Србије саопштио: „Свесни смо да теме о којима ћемо разговарати на самиту неће бити лаке, али ће наше учешће још једном показати и потврдити посвећеност европском путу Србије, Албаније и Северне Македоније“
ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић и премијери Албаније и Сјеверне Македоније Еди Рама и Димитар Ковачевски донијели су одлуку о заједничком одласку на сутрашњи самит ЕУ – западни Балкан у Бриселу на којем ће заступати усаглашене принципе.
Након детаљних и свеобухватних консултација са сарадницима и члановима влада, лидери три земље донијели су одлуку о заједничком одласку на самит, при чему су усаглашени и принципи који ће представљати главну окосницу разговора са бројним званичницима ЕУ, саопштено је из Прес-службе предсједника Србије.
Имајући у виду да Србија, Албанија и Сјеверна Македонија досљедно заступају интересе својих грађана и цијелог региона на свим релевантним међународним форумима, одлука о учешћу и заједничком приступу на самиту у Бриселу представља још један корак у борби за напредак ових земаља.
То је, како се додаје у саопштењу, и јасан сигнал да, упркос бројним препрекама, настављају да дају конструктиван допринос на путу ка европским интеграцијама.
„Свесни смо да теме о којима ћемо разговарати на самиту неће бити лаке, али ће наше учешће још једном показати и потврдити посвећеност европском путу Србије, Албаније и Северне Македоније“, истиче се у саопштењу.
Такође, договорено је да на састанцима у Бриселу лидери три земље наставе да се боре за дијалог као главни и једини исправан модел за рјешавање свих отворених питања, уз улагање напора за јачање међусобног повјерења и интензивирање комуникације са званичницима Уније, све са циљем наставка борбе за што бољи живот свих грађана.
Намјера ЕУ да експресно, мимо свих правила и преко реда, додијели статус кандидата Украјини, док земље Балкана опет остају у ћорсокаку, својеврстан је шамар земљама региона које деценијама чаме у бриселској чекаоници.
Како сада ствари стоје, Албанија и Сјеверна Македонија неће добити зелено свјетло за започињање преговора са ЕУ, а БиХ ни послије шест година чекања – статус кандидата.
Додај коментар