- „Срби 12. маја 1992. године – рекао је предсједник Републике Српске у Сијековцу – формирали Војску Републике Српске и бранили своја огњишта да не би сви страдали, као што су овдје страдали Зечевићи и друге породице“
- ДОДИК: „БиХ не смије да буде српска заблуда и да јој се даје снага коју неки покушавају да јој дају. Једину снагу коју треба да градимо и дајемо јесте снага српском народу и Републици Српској“
- У Сијековцу су хрватска регуларна армија и паравојне формације Хрвата и муслимана током 1992. године убиле 46 лица, углавном жена, дјеце и стараца, од којих је најмлађа жртва био Драго Милошевић (17), а најстарија – Васо Зечевић (77). Запаљено је 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се у Сијековцу 26 година обиљежава страдање невиних цивила и злочин који су починиле регуларне хрватске снаге и паравојска муслимана, за који нико није одговарао.
„Нама је јасно да у БиХ нема правде за Србе јер да је има, до сада би неко одговарао за злочин који је овдје учињен. Ово је егзактан примјер злочина над недужним цивилима у којем су људи нападнути и убијени у својим кућама, убијене су читаве породице“, рекао је Додик у Сијековцу након полагања вијенаца на спомен-плочу за недужно страдале цивиле.
Додик је истакао да су 26. марта 1992. године у Сијековцу страдали цивили који су до тада слободно живјели у својим кућама, нису никога дирали, а овдје није била ниједна српска војна или паравојна јединица.
„Овдје су војници ушли са оружјем на немоћно и ненаоружано становништво, побили их, запалили куће и тиме показали шта Србе чека у рату који им је наметнут у БиХ у условима када су муслимани и Хрвати донијели одлуку да БиХ отцијепе од бивше Југославије, што Срби нису хтјели“, поручио је Додик.
Додик је нагласио да је ово један од првих масовнијих злочина у БиХ, те да је након убиства свата у Сарајеву, ово била јасна порука Србима да се морају организовати.
Он је додао да су Срби 12. маја 1992. године формирали Војску Републике Српске и бранили своја огњишта да не би сви страдали, као што су у Сијековцу страдали Зечевићи и друге породице.
„БиХ не смије да буде српска заблуда и да јој се даје снага коју неки покушавају да јој дају. Једину снагу коју треба да градимо и дајемо јесте снага српском народу и Републици Српској“, рекао је предсједник Српске.
Према његовим ријечима, Република Српска је слободна да у њој живе и други, али Српска је одраз воље српског народа, што ће и остати.
„Не желимо никога да вријеђамо и без обзира што нас хришћанска вјера томе учи – веома је тешко опростити злочине који су почињени на овај начин, када се убијају старци, дјеца, младићи, ненаоружани цивили који никоме нису били криви ни за шта“, истакао је Додик.
Он је поручио да се то не може опростити, јер то нема везе са људскошћу и са цивилизацијом.
„Онај ко скрива овакве злочине, а БиХ их скрива, не може да буде мјесто у које ми имамо повјерења“, нагласио је Додик.
Вијенце на спомен-плочу погинулима положили су предсједник Републике Српске Милорад Додик, делегације Народне скупштине, Владе, Борачке организације Републике Српске, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, делегација удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, представници Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, представници општина Брод и Шамац, као и родбина настрадалих.
Полагању вијенаца претходили су света литургија у Цркви Свете великомученице Огњене Марије и парастос свим невино убијеним Сијековчанима.
Регуларне снаге Хрватске, са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ, извршиле су стравичне злочине у неколико наврата 1992. године у селу Сијековац, општина Брод, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.
У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је девет особа, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић. Убијени су очеви са два, односно три сина.
У Сијековцу је током 1992. године убијено 46 лица, углавном жена, дјеце и стараца, од којих је најмлађа жртва био Драго Милошевић (17), а најстарија – Васо Зечевић (77). Запаљено је 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије.
(Срна)
Чубриловић: Правосуђе БиХ својим суђењима и пресудама покушава да промјени карактер рата
- „Невјероватно је да 26 година имамо само једну правоснажну пресуду за Сијековац. Шта је са осталим одговорним за овај страшни злочин за који постоје и докази и свједоци и знају се и починиоци и њихови наредбодавци. Република Српска предмет Сијековац са доказним материјалом још 22. маја 2002. године предала је хашким истражиоцима, а Хашки суд је тај предмет 2006. године уступио Тужилаштву БиХ за ратне злочине гдје 12 година стоји закључан у ладицама“
НЕДЕЉКО Чубриловић, предсједник Народне скупштине Републике Српске, изјавио је да је недопустиво да 26 година, од првог ратног злочина почињеног над српским цивилима у селу Сијековцу у општини Брод, правосудне институције БиХ нису учиниле ништа да злочинци буду кажњени и правда задовољена, чиме сносе директну одговорност за чињеницу да они који су свирепо убијали дјецу, жене, старце, комшије, цивиле до данас шетају слободно.
Чубриловић је подсјетио је да су у злочину у којем су убијене и цијеле породице учестововали припадници регуларне војске Републике Хрватске, али и тада још паравојних бошњачко – хрватских формација, будући да је овај злочин почињен прије избијања грађанског рата у БиХ.
„Невјероватно је да 26 година имамо само једну правоснажну пресуду за Сијековац. Шта је са осталим одговорним за овај страшни злочин за који постоје и докази и свједоци и знају се и починиоци и њихови наредбодавци. Република Српска предмет Сијековац са доказним материјалом још 22. маја 2002. године предала је хашким истражиоцима, а Хашки суд је тај предмет 2006. године уступио Тужилаштву БиХ за ратне злочине гдје 12 година стоји закључан у ладицама“, рекао је Чубриловић.
Он је нагласио да је велика срамота Тужилаштва БиХ које до сада ништа није учинило да први злочин почињен над цивилима у БиХ буде адекватно санкционисан и да је на правосуђу највећа одговорност за стање у којем се налазимо данас, јер оно упорно својим недораслим и политиком инструисаним суђењима и пресудама покушава да промјени карактер рата у БиХ.
„Нема мањих и већих злочинаца, мањих и већих злочина, мањих и већих жртава. Злочин је злочин, а жртва – жртва. За злочине сви морају да одговарају и то је једини начин да народи на овим просторима крену путем заједничког суживота и просперитета. Недопустиво је и тужно да 26 година од првог злочина почињеног у Сијековцу у Тужилаштву БиХ то још нису схватили“, рекао је Чубриловић.
Додај коментар