- Хрватска армија и хрватско-муслиманске паравојне формације 26. марта 1992. за сат времена убиле деветоро српских цивила, а у наредних неколико дана још 37. Запаљено је 15 кућа и православна црква
- Јелица ЗЕЧЕВИЋ, којој су зликовци убили мужа: „Мене су хтјели полити бензином, силовати ме, али Бог ме оставио да ја свједочим – да чује ко има уши да чује“
- Ненад СТЕВАНДИЋ, предсједник Народне скупштине РС: Показујемо да нећемо устукнути и да ћемо бити способни да и даље доносимо сами своје одлуке, да будемо чврсти и јединствени
У СИЈЕКОВЦУ код Брода обиљеженa је 31. годишњица од првог масовног злочина над српским народом у протеклом рату. Овај стравичан злочин, у којем је убијено деветоро српских цивила, на данашњи дан 1992. године починили су припадници Хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских формација са подручја тадашње општине Босански Брод.
У наредних неколико дана, ове формације убиле су још 37 мјештана Сијековца. Најмлађа жртва имала 17, а најстарија 72 године. За маскар над српским цивилима у Сијековцу, пред Судом БиХ до сада је осуђено само једно лице.
Миља Зечевић из Сијековца тог 26. марта 1992. године изгубила је три сина – Петра, Милана и Васу и мужа Јована. Убили су их припадници ХВ и паравојних муслиманско-хрватских формација, који су тада напали ово насеље.
Најмлађи син Бранко умро је након рата. Снагу јој дају унучад, али срце јој је, каже, и даље препуно туге.
– Нема и данас сам сјела овдје и кажем, е Боже мој драги – мог Бранка нема да види какав ми је живот сад. Борим се – каже Зечевићева.
Преживјели и данас свједоче да су смрт у Сијековцу тог марта 1992. године избјегли само они који нису били код куће. Страшном злочину свједочила је и Јелица Зечевић, којој су зликовци убили мужа.
– Мене су хтјели полити бензином, силовати ме, али Бог ме оставио да ја свједочим, да чује ко има уши да чује – каже Зечевићева.
За сат времена убијено је деветоро српских цивила, а у наредних неколико дана још 37. Запаљено је 15 кућа и православна црква. Био је то први масовни злочин и прије него што је почео оружани сукоб у БиХ. Овај злочин не смије и неће бити заборављен, поручили су званичници Републике Српске, одајући почаст настрадалима.
– Показујемо да нећемо устукнути пред будућношћу и да ћемо бити способни да и даље доносимо сами своје одлуке, да будемо чврсти и јединствени да се Република Српска неће одрећи себе ни оних који су за њу невино или у борби страдали – нагласио је Ненад Стевандић предсједник Народне скупштине Републике Српске.
Данијел Егић министар рада и борачко-инвалидске заштите је нагласио да „злочин почињен над недужним српским цивилима прије 31 године у Сијековцу код Брода је први масовни злочин почињен у протеклом рату у БиХ“.
– Овај злочин на Србима је још један од доказа да треба да чувамо, пазимо и бранимо Републику Српску у миру, након што је одбрањена у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату – поручио је Егић.
Ни 31 годину касније, свирепи злочин у Сијековцу још није адекватно кажњен. Иако је у нападу и убиствима српских цивила учествовао велики број хрватских и муслиманских војника, пред Судом БиХ правоснажно је осуђен само Земир Ковачевић и то на десет година затвора.
– Самим тим што је девет лица страдало ово је срамотна пресуда, на крају крајева, ово је било немогуће да изврши само једно лице – истакао је Виктор Нуждић в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Предсједник БОРС-а Радан Остојић додао је да су наставили пуку политику и праксу Хашког трибунала.
– Тј. политику која на све могуће начине настоји да српски народ прикаже као народ који је извршио агресију на територију на којој је живио хиљаду година – додао је он.
Зоран Видић начелник општине Брод нагласио је да жртве не могу да чекају правду, а питање је овим темпом како судови раде и да ли ће и они живи дочекати правду.
– То је једна жалост која још више оцрњује овај злочин – нагласио је он.
У знак сјећања на погинуле у Сијековцу у цркви Огњене Марине служен је парастос. Руже и вијенце на спомен обиљежје положиле су бројне делегације.
Додај коментар