Предсједник РС

Додик: Република Српска рачуна да ће добити статус посматрача у БРИКС

„САРАЈЕВО ПОДРЖАВА ЗАПАДНИ СТЕРЕОТИП О БРИКС И СТАВЉА ВЕТО НА СВЕ ИНИЦИЈАТИВЕ ВАЖНЕ ЗА РС“
  • Предсједник РС за „Руску газету“ рекао да је Српска опредијељена за развијање односа са Руском Федерацијом у области економије, трговине, образовања и науке, те за размјену технологије, а да се Бошњаци плаше да разочарају своје менторе и покровитеље – Американце и Британце
  • На питање – на шта су све спремни Англосаксонци да га као предсједника Српске склоне са политичке сцене БиХ – Милорад Додик рекао да су спремни на све, што и показују, и да Запад, преко колонијалног инквизиторског суда који нема уставног основа у БиХ, покушава да пресуди легално изабраном представнику српског народа
  • Посебно нагласио: „На тај начин хоће да ме дисциплинују и натјерају да испуњавам њихове захтјеве. Наравно, то неће успјети. То се не дешава први пут“

Извор: РТРС

ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је да је БРИКС интересантан за Србе и да се нада да ће Српска у будућности имати могућност да добије статус посматрача у овој организацији.

Додик је појаснио да БРИКС предлаже нови формат сарадње међу државама и народима, открива ново тржиште, идеје, приступ напредним технологијама из других дијелова свијета због чега је интересантан Србима.

Он је за „Руску газету“ рекао да на Западу постоји стереотип према БРИКС-у, који подржавају Бошњаци, западни савезници у Сарајеву, који стављају вето на иницијативе које су важне за Српску.

Додик је истакао да је Република Српска опредијељена за развијање односа са Руском Федерацијом у области економије, трговине, образовања и науке, те за размјену технологије, а да се Бошњаци плаше да разочарају своје менторе и покровитеље – Американце и Британце.

Он је навео да се у Казању срео са предсједником Русије Владимиром Путином, предсједником Татарстана Рустамом Минихановим и другим руским политичарима.

– Тежимо да сачувамо и јачамо добре билатералне односе – додао је Додик.

На питање на шта су све спремни Англосаксонци да га као предсједника Српске склоне са политичке сцене БиХ, Додик је рекао да су спремни на све, што и показују, и да Запад, посредством колонијалног инквизиторског суда који нема уставног основа у БиХ, покушава да пресуди легално изабраном представнику српског народа.

– На тај начин хоће да ме дисциплинују и натјерају да испуњавам њихове захтјеве. Наравно, то неће успјети. То се не дешава први пут – истакао је Додик.

Он је указао да се већ много година бори против покушаја Запада да укине Републику Српску и централизује БиХ, која не одговара српским националним интересима.

– То не би било добро ни за друге народе. То је само интерес колонизатора који желе да самостално управљају БиХ, да искористе легално изабране представнике народа у виду марионета и декорације – додао је Додик.

Предсједник Српске се у интервјуу осврнуо и на мигранте, наводећи да ће се видјети како ће се ЕУ снаћи са тим изазовом.

Он је рекао да Српска жели да сачува безбједност на свом простору, да га сачува од радикалних покрета и њихових терористичких активности, наводећи да међу мигрантима има и радикалних елемената и да Српска настоји да их идентификује и спријечи њихове евентуалне активности.

Када је ријеч о Играма будућности, које су почеле у Казању, предсједник Српске је реао је да је то огроман успјех Русије која је на потпуно нова такмичења успјела да привуче више од 2.000 спортиста из више од 100 земаља.

Он је нагласио да у спорту не би требало да буде политичке дисквалификације, као и да је и без политичке подршке тешко организовати крупне догађаје.

– Фиџитал-спорт је нови формат који дефинитивно представља игре будућности. То је могућност за Русију да покаже да је спремна и способна да представи иновациони приступ и у спорту – додао је Додик.

На питање како ће српски народ прихватити симболичан гест Москве да постави споменик Александру Првом Карађорђевићу, Додик је оцијенио да ће Срби подржати ту идеју, напоменувши да је српска национална историја дуго година била оптерећена прећуткивањем улоге националних вођа, укључујући вријеме окупације комунистичке власти.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар