- Милорад ДОДИК: СНСД и ХДЗ ће још више побољшати међусобно повјерење кроз заједничко дјеловање које ће ускладити на што је могуће вишем нивоу, а све у интересу једног и другог народа
- Драган ЧОВИЋ: Креирали смо активности за наредни период јер ни у БиХ нити у ФБиХ нема скупштинске већине
- ДОДИК: „Српски народ је заинтересован да се та пракса успостави у ФБиХ и да, тамо гдје живе у већини, Срби могу да утичу на избор политичких представника из српског народа“
ПРЕДВОЂЕНЕ својим лидерима Милорадом Додиком и Драганом Човићем, делегације СНСД и ХДЗ БиХ договориле су се на Јахорини да на свим нивоима у БиХ усаглашавају ставове и у наредној години.
Притом су констатовале да међу двјема странкама нема отворених питања, те да се различити ставови о одређеним питањима поштују.
Истакнуто је задовољство досадашњом сарадњом двију странака и најављено да ће она још јаче бити настављена у наредној години.
Додик је рекао да између СНСД-а и ХДЗ-а БиХ нема ниједно отворено питање и да ове двије партије желе да допринесу стабилизацији укупних прилика у БиХ у којој криза предуго траје.
„Заједничке вриједности су нам европске интеграције. У наредној години наставићемо разговоре и сарадњу о свим питањима“, додао је Додик.
Он је поновио да у БиХ не постоји скупштинска већина.
„Констатовали смо данас да је стање у БиХ што се тиче инструмената одлучивања у значајном застоју и кризи и да у том погледу не постоји ни скупштинска нити било каква друга већина која би могла да буде делотворна“, рекао је Додик, пренијеле су бањалучке Независне новине.
Према његовим ријечима, постоје и неке спекулативне намјере окупљања неких ад хок већина које би могле да усвоје нешто што није интерес свих и на тај начин нанесу штету.
Додик је изразио наду да ће Представнички дом парламента БиХ подржати Изборни закон који је предложио ХДЗ БиХ, а који подржава СНСД јер он предвиђа да конститутивни народи бирају своје представнике.
„Српски народ је заинтересован да се та пракса успостави у ФБиХ и да, тамо гдје живе у већини, Срби могу да утичу на избор политичких представника из српског народа“, рекао је Додик.
Навео је да је на састанку било ријечи и о Уставном суду и пракси која је допринијела дестабилизацији у БиХ, те нагласио да је начин одлучивања тог суда потпуно неприхватљив, а улога странаца веома сумњива и непотребна.
Према његовим ријечима, потребно је учинити да конститутивни народи доминантно одлучују у том органу.
Додик је нагласио да ће СНСД и ХДЗ још више побољшати међусобно повјерење кроз заједничко дјеловање које ће ускладити на што је могуће вишем нивоу, а све у интересу једног и другог народа.
„Ми желимо да изградимо наше односе који ће јасно дати до знања да су ове двије партије незаобилазне као представници воље народа и у будућим процесима у БиХ“, рекао је Додик.
Он је напоменуо да постоје и неке разлике, јер је ХДЗ посвећен НАТО интеграцијама, а СНСД промовише процес војне неутралности, али да поштују ставове једни других.
Лидер СНСД-а је рекао да је одлука „Сејдић и Финци“ „мртво слово на папиру“ и оцијенио да не треба ни да се спроводи у будућности ако то до сада није учињено.
Што се тиче избора чланова Предсједништва БиХ, Додик каже да мора остати да се бирају Србин, Хрват и Бошњак и да ће имати заједнички став о тој теми.
Човић је рекао да су делегације двије странке на данашњем састанку креирале активности за наредни период јер ни у БиХ нити у ФБиХ нема скупштинске већине.
Он је истакао да су се договорили да на свим нивоима усаглашавају ставове јер је „довољно кризе у БиХ“.
Лидер ХДЗ-а је рекао да су СНСД и ХДЗ БиХ опредијељени за европски пут, да желе кандидатски статус који мора заживјети кроз механизам координације, „који мора дјеловати већ данас и не може се избјегавати“.
Говорећи о изборном закону, Човић је рекао да ХДЗ БиХ и СНСД желе легитимно представљање у складу са Уставом БиХ и да други не могу бирати представнике једном народу.
Он наглашава да је презадовољан комуникацијом и сарадњом са СНСД-ом и да вјерује да ће у наредној години на најпрактичнији начин показати још већу усаглашеност око свих питања, а тамо гдје немају заједнички став да ће се разумјети и као прави партнери тражити рјешења.
Додај коментар