- Немачки експерт Томас Егер – у чланку написаном за Focus Online – оценио да се сукоб Анкаре и Вашингтона поводом С-400 може завршити тиме што ће Турска напустити НАТО. То би, по његовој процени, била „огромна победа Владимира Путина и огроман геостратешки губитак за Алијансу“
МИНИСТАРСТВО одбране Турске саопштило је да су на војни аеродром Муртез код Анкаре стигли шести и седми транспортни авион Ан-124 „Руслан” из Русије са „компонентама за С-400“.
Турско министарство је нагласило да „компоненте“ стижу тачно у складу са темпом договореним између две стране.
С-400 уништава „летеће објекте“ (авионе, крстареће и балистичке ракете) на удаљеностима до 400 километара и на висинама до 30 км.
Може да гађа и објекте на земљи.
Анкара је купила четири дивизиона С-400. Уговор је `тежак` две и по милијарде долара. Турска је део те суме платила `кешом`, а део кредитом добијеним од Русије.
Пре Турске су С-400 добиле само Белорусија и Кина.
Ускоро ће им се придружити и Индија, а вероватно и Саудијска Арабија.
Немачки експерт Томас Егер – у чланку написаном за Focus Online – оценио је да се сукоб Анкаре и Вашингтона поводом С-400 може завршити тиме што ће Турска напустити НАТО.
То би, по његовој процени, била „огромна победа Владимира Путина и огроман геостратешки губитак за Алијансу“.“.
Егер сматра да ће крајњи исход зависити од тога за кога ће Реџеп Тајип Ердоган везати своју политичку будућност – за САД и НАТО или за Русију и мултиполарни свет који надире, а у коме Анкара тражи своје место.
Егер посебно упозорава: „Чак и ако Турска остане у НАТО – неповерење унутар алијансе само ће расти. Клин је у НАТО већ забијен. А репутација Русије у свету – даље ће незаустављиво расти захваљујући и аранжману са Турском поводом С-400“.
Он сматра да ће Русија преко Турске добити приступ тајним подацима Запада, што ће постати велика предност за њене тајне службе.
Егер овакво јачање односа Москве и Анкарфе назива „међународном сензацијом“, а у свему што се догађа – најбеспомоћније изгледа Европска унија.
Првобитно је било предвиђено да С-400 у деловима Турској буду достављени бродовима, али су Москва и Анкара – због нарастајућег америчког притиска – одлучиле да испорука буде убрзана, па су се одлучиле за превоз војним транспортним авионима.
Додај коментар