- Координатор за стратешке комуникације Бијеле куће Џон КИРБИ: „Оно што најмање желимо је ескалација сукоба у Украјини до те мјере да постане нешто између Сједињених Држава и Русије“
- У Вашингтону признају да САД тешко могу са морског дна подићи остатке дрона. И зато што у Црном мору тренутно немају ни један војни брод и неће га имати још данима
- Американци су у проблему и зато што је њихов дрон зашао у зону на коју је Русија – обавијестивши о томе унапред и Вашингтон – проширила ваздушни простор који сматра потенцијалним саставним дијелом украјинског војишта. А Министарство одбране РФ, поврх свега, подозријева да је оборени дрон наводио пројектиле украјинске војске на циљеве, односно – на позиције и ватрене тачке руских снага
СИТУАЦИЈА са америчким дроном MQ-9 који је пао у Црно море испред Крима потврдила је да су САД директно умјешане у сукоб у Украјини – изјавио је секретар Савјета безбједности Русије Николај Патрушев.
Координатор за стратешке комуникације Бијеле куће Џон Кирби истим поводом је рекао:
„Оно што најмање желимо је ескалација сукоба у Украјини до те мере да постане нешто између Сједињених Држава и Русије“.
Он је истовремено признао да САД тешко могу са морског дна подићи остатке дрона. И зато што су Црном мору тренутно немају ни један војни брод и неће га имати још данима.
Резервни потпуковник америчке војске Александар Виндман забринут је да би Русија могла да покупи остатке тог дрона и да се тако домогне америчких технологија, објавио је Newsweek.
И додао: „Забринут сам јер Русија има најбоље шансе да се домогне онога што је од тог MQ-9 остало и тако дође у посјед наших војних технологија“.
И са руске и са америчке стране појавили су се незванични снимци „сусрета“ послије којег је амерички дрон – а један такав је убио иранског генерала Касема Сулејманија на излазу из међународног аеродрома Багдада – завршио у мору.
Појавила се и верзија да руски Су-27 није закачио амерички дрон већ да је пролетјевши поред њега (изнад, испод или са стране) испустио одређену количину керозина који је добар дио дрона „оковао ледом“ и довео да његовог стропоштавања у Црно море.
Американци су у проблему и зато што је њихов дрон зашао у зону на коју је Русија – обавијестивши о томе унапред и Вашингтон – проширила ваздушни простор који сматра потенцијалним саставним деијлом украјинског војишта.
Министарство одбране РФ, поврх свега, подозрева да је оборени дрон наводио пројектиле украјинске војске на циљеве, односно – на позиције и ватрене тачке руских снага.
MQ-9 има распон крила од 20 метара. У ваздуху може да непрекидно остане до 24 сата и да се подигне до 6-7 километара у висину.
Највећа брзина му је 600 климетара на сат.
Цијена му је 32 милиона долара.
Додај коментар