Одабрано Свијет

Захарова: НАТО је одговоран и за Сребреницу, а дан сећања на све жртве геноцида – већ постоји

„ПОЗИВАМО АУТОРЕ ПРЕДЛОГА РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ ДА ГА - ПОВУКУ“
  • Предлог да се успостави Међународни дан сећања на жртве “геноцида” у Сребреници је исполитизована иницијатива коју промовише стални представник Босне и Херцеговине при УН у Њујорку Златко Лагумџија, уз подршку земаља НАТО. И то упркос чињеници да су управо чланице НАТО те које сносе главну одговорност за трагичне догађаје у Југославији, који су довели до погибије људи различитих етничких и верских припадности, укључујући и у Сребреници и околини
  • Документ носи антисрпски набој, што је очигледно. Не оптужује директно српски народ, али се позива на одлуке Међународног трибунала за бившу Југославију, као и мишљење Међународног суда правде о Сребреници, који се тешко могу назвати праведним у односу на Србе, што су препознали и учесници процеса који не деле симпатије према Србима
  • Међународна заједница је резолуцијом ГС УН 69/323 из 2015. одредила јединствен датум – 9. децембар, како би одала пошту успомени на све жртве геноцида, без обзира на то где је почињен

Извор: srbratstvo.ru

НА редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници.

Доносимо цео текст питања и одговора.

Питање: Како бисте могли да коментаришете став Русије о резолуцији Генералне скупштине УН о Сребреници?

Одговор: Детаљна објашњења о томе дао је стални представник Руске Федерације при УН у Њујорку Василиј Небензја на седници Савета безбедности УН о претњама Дејтонским споразумима 30. априла ове године.

Предлог да се успостави Међународни дан сећања на жртве “геноцида” у Сребреници је исполитизована иницијатива коју промовише стални представник Босне и Херцеговине при УН у Њујорку Златко Лагумџија, уз подршку земаља НАТО. И то упркос чињеници да су управо чланице НАТО те које сносе главну одговорност за трагичне догађаје у Југославији, који су довели до погибије људи различитих етничких и верских припадности, укључујући и у Сребреници и околини.

Нацрт резолуције, предложен за разматрање Генералној скупштини УН не може да обезбеди национално помирење у Босни и Херцеговини, већ може само да повећа поделе у тој земљи и на целом Балкану.

Документ носи антисрпски набој, што је очигледно. Не оптужује директно српски народ, али се позива на одлуке Међународног трибунала за бившу Југославију, као и мишљење Међународног суда правде о Сребреници, који се тешко могу назвати праведним у односу на Србе, што су препознали и учесници процеса који не деле симпатије према Србима.

Те одлуке не уживају подршку међу земљама балканског региона и света.

Од фундаменталног значаја је чињеница да се ова иницијатива промовише кршећи унутрашње процедуре Босне и Херцеговине, с обзиром да је Република Српска више пута изражавала своје неслагање са тим. Руководство ентитета упутило је ставове генералном секретару и председавајућем Генералне скупштине УН и земљама чланицама Светске организације, са апелом да спрече усвајање резолуције. Штавише, недавно је Скупштина Републике Српске покренула захтев за опозив Златка Лагумџије.

Позивамо ауторе предлога резолуције да повуку свој документ. Међународна заједница је резолуцијом ГС УН 69/323 из 2015. одредила јединствен датум – 9. децембар, како би одала пошту успомени на све жртве геноцида, без обзира на то где је почињен. (Изузетак је дан сећања на геноцид у Руанди, који је установљен 2003. године пре поменуте одлуке Генералне скупштине).

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар