Милан Рачић (Фото: СРНА)
- Милан РАЧИЋ: Постоји велико интересовање за авио-линију која би повезала Републику Српску и Русију. Прије пандемије вируса корона били смо на корак да ријешимо ту дестинацију. Због пандемије су преговори одгођени за нека боља времена и сада очекујемо наставак са двије, три авио-компаније. Мислим да Република Српска има потенцијала за сарадњу са Руском Федерацијом
- „У јулу очекујемо и наставак сарадње са Рајанером на дестинацијама Берлин, Франкфурт Хан, Мемингем, Брисел, као и почетак одгођених линија за Беч и Милано
ДИРЕКТОР „Аеродрома Републике Српске“ Милан Рачић изјавио је Срни да је приоритени задатак овог предузећа да Аеродром Бањалука постане саставни дио свјетског авио-саобраћаја, као и да се предано ради на повезивању са Руском Федерацијом.
Рачић је истакао да постоји велико интересовање за авио-линију која би повезала Републику Српску и Русију, те да су „Аеродороми Републике Српске“ прије пандемије вируса корона били на корак да ријеше ту дестинацију.
– Због пандемије су преговори одгођени за нека боља времена и сада очекујемо наставак тих преговора са двије, три авио-компаније. Мислим да Република Српска има потенцијала за сарадњу са Руском Федерацијом што се тиче авио-саобраћаја и то је један од задатака који смо себи поставили – рекао је Рачић.
Рачић је подсјетио да је Аеродром Бањалука у овој години, уз постојећу сарадњу са „Рајан ером“, остварио сарадњу и са компанијом „Виз ер“, са пет нових дестинација, и то Дортмунд, Ајндховен, Малме, Штокхолм и Базел.
Према његовим ријечима, компанија „Рајан ер“ у овој години, након нормализације ситуације, почела је са линијом за Гетеборг, са два поласка седмично, али су накнадно увели и трећи полазак с обзиром на велику потражњу путника.
– У јулу их очекујемо и за наставак сарадње на дестинацијама Берлин, Франкфурт Хан, Мемингем, Брисел, као и почетак одгођених линија за Беч и Милано – нагласио је Рачић.
Он је истакао да су грађани задовољни новим дестинацијама, те да се са нестрпљењем ишчекује успостваљање линије из Бањалуке за Тиват.
– Та линија стартује 27. јуна. „Ер Монтенегро“ ће саобраћати два пута седмично, петком и недјељом. То је веза коју смо некада давно имали са компанијом „Ер Српска“ и за коју постоји велико интересовање, јер многи наши грађани воле да путују у Црну Гору – напоменуо је Рачић.
Кад је ријеч о редовној линији „Ер Србије“ Бањалука-Београд, Рачић је истакао да је то линија од посебног јавног значаја, те изразио очекивање да ће број летова са постојећа два недјељом, бити повећана на три и више.
Рачић је навео да на пословање Аеродрома Бањалука, као и свих других у свијету, и даље утиче пандемије, односно мјере рестрикције, које су различите од земље до земље и које се врло брзо мијењају.
– Свјетска очекивања су да се авио-саобраћај тек 2023. и 2024. године, а можда и 2025. године, може вратити на резултате из 2019. године. Наш циљ је да на Аеродрому Бањалука, који у претходном периоду није имао значајан обим саобраћаја, направимо радикалан заокрет у пословању, али и у доприносу привреди Републике Српске – додао је Рачић.
Он је напоменуо да су због пандемије сви аеродорми били на нули и да је сада нови историјски старт, због чега Аеродром Бањалука треба да искористи прилику за сарадњу са свим заинтересованим компанијама.
Говорећи о успостављању карго саобраћаја, Рачић је рекао да је то такође један од приоритета, јер је то одличан финансијски посао за било који аеродром.
– Завршили смо карго објекат и у току је прибављање рјешења Управе за индиректно опорезивање БиХ за регистрацију царинског складишта. Упоредо с тим, преговарамо са одређеним компанијама за увођење карго операција, односно увоза и извоза неке робе – нагласио је Рачић.
Он је додао да Република Српска, због близине границе ЕУ, има стратешки положај за такву врсту саобраћаја, те да то свакако треба искористити.
(Срна)
Додај коментар