Главно Свијет

На Форбсовој листи најбогатијих на свијету опет нема ниједног Рокфелера и Ротшилда

ОПЕТ СЕ ТВРДИ ДА СУ НАЈБОГАТИЈИ БЕЗОС, ГЕЈТС, БАФЕТ, АРНО, СЛИМ, ОРТЕГА, ЕЛИСОН И ЗАКЕРБЕРГ
  • БосАмазона, Џеф Безос, има 19 милијарди долара више него годину дана раније

НА овогодишњој Форбсовој листи најбогатијих људи на свијету нема већих промјена. Оснивач Амазона Џеф Безос и даље је на првом мјесту.

Безос се налази испред Била Гејтса и Ворена Бафета, мада је Марк Закерберг изгубио три мјеста, а Мајкл Блумберг скочио за два.

Према годишњој класификацији Форбса објављеној данас, богатство 55-огодишњег Безоса је порасло за 19 милијарди долара за посљедњих годину дана и достигло 131 милијарду долара.

Безос, који држи око 16 одсто компаније и због богатства је на мети критика љевичара америчке Демократске партије, разликује се од Била Гејтса суоснивача Мајкрософта који је постао филантроп.

Богатство 63-годишњег Гејтса је мало скромније порасло у протеклој години и достигло 96,5 милијарди долара у односу на 90 милијарди прошле године.

Трећи на списку најбогатијих – 88-огодишњи Ворен Бафет – доајен на листи најбогатијих иако му је репутација да има нос за добре послове погођена падом добити и акција гиганта за храну и агробизнис. Бафетово богатство пало је за 1,5 милијарди долара на 82,5 милијарди долара.

Иза овог побједничког трија почињу промјене, додуше предсједник француске групе ЛВМХ Бернар Арно остаје на четвртом мјесту, али је шеф Фејсбука Марк Закерберг изгубио готово девет милијарди долара и пао са петог на осмо мјесто.

Испред њега су мексички магнат у телекомуникацијама Карлос Слим, Шпанац Амансио Ортега, оснивач Индитекса и Заре, и амерички суоснивач Оракла Лери Елисон.

Мајкл Блумберг (77) оснивач истоимене фирме за финансијске информације, бивши градоначелник Њујорка, попео се на девето мјесто са 11-ог прошле године. Његово богатство је порасло на 55,5 милијарди долара у односу на 50 милијарди прошле године, наводи Фробс.

Американци и даље воде на листи, 14 Американаца налази се међу првих 20 милијардера. Француска има два представника -Бернара Арноа и Франсоаз Бетанкур-Мејерс, наследницу Л’Ореала која је на 15. мјесту и једина жена међу 20 најбогатијих.

Међу осталим не-Американцима у првих 20 је Индијац Мукеш Амбани који је на 13. мјесту, Кинез Ма Хуатенг, предсједник кинеског интернет гиганта Тенцент, а он на 20. мјесту.

И тако: опет на овој члисти нема ни једног јединог Рокфелера ни Ротшилда!

Служе ли овакве листе за прикривање реално најбогатнијих и најмоћнијих и њихових империја?

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар