РС и матица

Градоначелник И. Сарајева: Твртко је био српски краљ – потписивао се ћирилицом

Љ. ЋОСИЋ НОЋНО ПОСТАВЉАЊЕ СПОМЕНИКА „БОСАНСКОМ КРАЉУ“ НАЗВАО СВОЈАТАЊЕМ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ
  • Љубиша ЋОСИЋ: Приликом крунисања у Милешеви, гдје су почивале мошти Светог Саве, Твртко је додао себи име Стефан, које су носили сви Немањићи, с обзиром на то да је преко баке Јелисавете, кћерке краља Драгутина, био у сродству са том српском династијом
  • „Јасно је као дан – нагласио је – да се Сарајево на неки начин не може отргнути од својих коријена и то је добро

ГРАДОНАЧЕЛНИК Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је добро што је постављен споменик краљу Твртку у Сарајеву, али да су вјероватно намјерно заборавили да, осим босански, напишу и краљ Срба, Приморја и Хумске земље.

Ћосић је истакао да је добро да се оно што је заједничко из прошлости обиљежи и да се споменици тим личностима подижу широм БиХ, па и у Сарајеву.

– Међутим, очигледно је да је политичко Сарајево намјерно заборавило да истакне да је краљ Твртко био босански бан од 1351-до 1377, када је у манастиру Милешева крунисан за краља, гдје се назвао краљ Срба, Босне, Приморја и Хумске земље – нагласио је Ћосић.

Према његовим ријечима, приликом крунисања у Милешеви, гдје су почивале мошти Светог Саве, додао је себи име Стефан, како су носили сви Немањићи, с обзиром на то да је преко баке Јелисавете, кћерке краља Драгутина, био у сродству са том српском династијом.

– Потписао се ћирилицом и дефинитивно да је био краљ српске земље. Очигледно је политичко Сарајево заборавило ове историјске чињенице. Али, хајде да ове ствари оставимо историчарима да се њима баве. Међутим, јасно је као дан да се Сарајево на неки начин не може отргнути од својих коријена и то је добро – рекао је Ћосић.

Фото. ФЕНА

Ћосић је истакао да се не смије дозволити да се Твртко својата на начин као што је политичко Сарајево одлучило да напише латинициом „босански краљ Твртко Први Котроманић“.

Према његовим ријечима, Твртко се на својој повељи 1377. године потписао као краљ Срба, Босне, Приморја и Хумске земље и то је историјски податак, као и да је крунисан у Милешеви, те да је средњовјековна Босна постојала и била везана за Србе и српску земљу.

– То што они то покушавају да избјегну, само је показатељ да на неки начин желе да створе неко своје мишљење о Босни. Средњовјековна Босна није ни близу данашње БиХ – поручио је градоначелник Источног Сарајева за Срну.

Споменик краљу Стефану Првом Твртку Котроманићу освануо је јутрос у парку недалеко од зграде Предсједништва БиХ у Сарајеву.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар