Одабрано Свијет

Српски савјет позвао Уставни суд Црне Горе да врати ћириличну верзију свог назива

СНС: УСТАВНИ СУД ЦРНЕ ГОРЕ ЈЕ ПРЕКРШИО УСТАВ КОЈИ ТРЕБА ДА БРАНИ
  • Упозорио: „Уколико би се наставио овакав тренд напуштања ћирилице, ње би у кратком времену напросто нестало на овом простору, што не би био само дискриминаторски чин према оном дијелу овдашњег становништва које то писмо доживљава као један од најважнијих чинилаца свог националног, културног, језичког и духовног идентитета, него и незапамћено антицивилизацијско насиље над историјом и културом Црне Горе“

СРПСКИ национални савјет Црне Горе упутио је молбу Уставном суду да на улаз врати ћириличну таблу са називом ове правосудне институције и тако омогући поштовање и спровођење уставних норми без дискриминације.

– Како бисмо избјегли непотребне спорове у вези са овим предметом, молимо Вас да вратите таблу са ћириличким писмом, те на тај начин омогућите неселективно и недискриминаторско поштовање и спровођење уставних норми – наводи се у допису Српског националног савјета.

Узимајући у обзир препоруку заштитника људских права и слобода у вези са очувањем ћирилице – једног од два равноправна писма у складу са одредбама Устава Црне Горе, из Српског националног савјета позивају Уставни суд да у најкраћем року на улаз у зграду ове правосудне институције постави таблу каква је раније постојала са исписаним називом на ћирилици.

– Уставни суд Црне Горе је уклонио таблу са ћиричким натписом чиме је повриједио уставне одредбе којима се гарантује равноправна употреба ћириличког и латиничног писма у Црној Гори, умјесто да прати спровођење, усаглашеност закона и других аката, као и поштовање уставних норми у складу са својим надлежностима – додају из Српског националног савјета.

Они подсјећају да је ћирилица била и остала једна од основних одредица српског идентитета.

– Њено напуштање значи прекид са нашим културним и духовним идентитетом, односно одрицање од свог културног насљеђа. Ћирилица данас у Црној Гори има статус само дозвољеног, али не равноправног и обавезујућег писма – истичу у Српском националном савјету и додају да се на латиници води сва државна кореспонденција уз потпуно запостављање ћириличког писма.

Према њиховом мишљењу, не постоји ниједан разлог за потискивање и напуштање ћирилице – ни историјски, ни културни, ни естетски, ни лингвистички, ни вјерски, ни техничко-технолошки.

– Уколико би се наставио овакав тренд напуштања ћирилице, ње би у кратком времену напросто нестало на овом простору, што не би био само дискриминаторски чин према оном дијелу овдашњег становништва које то писмо доживљава као један од најважнијих чинилаца свог националног, културног, језичког и духовног идентитета, него и незапамћено антицивилизацијско насиље над историјом и културом Црне Горе – наводе из Српског националног савјета.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар