Новости

Браданини: Одлуке у НАТО не доносе европске државе, САД управљају европским армијама

БИВШИ ИТАЛИЈАНСКИ АМБАСАДОР У ИРАНУ И КИНИ: РАТА ЗА ТАЈВАН НЕЋЕ БИТИ АКО ОСТРВО ОДОЛИ АМЕРИЧКОМ ПРИТИСКУ
  • Алберто БРАДАНИНИ: Сједињене Државе су жртвовале економске интересе Европе због интереса сопствене елите и проивођача наоружања… Ма о ком питању да се расправља, чак и у случају рата против Либије која је била наш главни савезник на Медитерану, ми крећемо у рат да служимо интересима НАТО
  • „Италијанска индустрија је уско повезана са немачком и зато ће вероватно будућност бити још мрачнија. У суштини, људи треба да се замисле да ли се европско руководство, које није обавезно представљено националним владама, брине о добробити грађана Старог Света?
  • Италија није способна да води самосталну спољну политику зато што јој размере и економска тежина то не дозвољавају. Да бисте имали могућност да водите спољну политику неопходно је да имате суверенитет. Макијавели је још у XVI веку рекао да држава није суверена ако се на њеној територији налазе војници друге државе и ако није власник сопствене валуте. Данас се то не тиче само Италије“

Извор: Факти

АЛБЕРТО Браданини – познати италијански дипломата, бивши амбасадор Италије у Техерану и Пекингу, председник Центра за изучавање савремене Кине и директор кпмпаније Pirelli у интервјуу Маргерити Фурлан (La Casa Del Sole: https://casadelsole.tv/albertobradaninilapolitica-4-0-hailpilotaautomatico/ ) рекао је да су САД жртвовале економске интересе Европе због интереса сопствене елите и проивођача наоружања и тиме објаснио зашто Италија и многе земље ЕУ више нису суверене, уз прогнозу потенцијалног конфликта између Кине и Тајвана.  

ФУРЛАН: Како се санкциона политика према Москви генерално одражава на италијанску и европску привреду?

Браданини: Потпуно је јасно да је Русија била важан партнер Италије пре избијања рата и, рекао бих, целе Европе, посебно немачке привреде. Санкције ударају по читавој европској индустрији. Наравно, италијанска индустрија је уско повезана са немачком и зато ће вероватно будућност бити још мрачнија. У суштини, људи треба да се замисле да ли се европско руководство, које није обавезно представљено националним владама, брине о добробити грађана Старог Света? Дакле, када говоримо о инфлацији на нивоу од 10 процената то значи да су наше плате са аспекта куповне моћи мање за 10 посто, док они који шпекулишу на расподели богатства и капиатала, као и они који производе наоружање, од тога имају корист.   

ФУРЛАН: Да ли је одлука о изласку Италије из споразума о новом „Путу свиле“ економски мотивисана или је плод диктата међународних партнера и доживљава ли се као знак одстуства суверенитета у Итаији?

Браданини: Суверенитет значи самосталност и независност одкука у одбрани и промоцији потпуно законитих, па ако хоћете, и уставних интереса националне сарадње па зато тиме није требало да се бави министар одбране, већ економских односа, међународне трговине и економије. Споразум који је био потписан у марту 2019. године морао је да удари темељ развоју заједничких инфраструктурних пројеката између Кине и Западне Европе. Италија није могла из тог документа извући већу корист и зато је било потребно преиспитати овај споразум, појачати обавезе, боље мобилисати унутрашње могућности али и покушати да се смањи велики дефицит трговинског биланса који имамо са Кином.

– Након што је Велика Британија изашла из ЕУ, Италија је постала држава са највећим трговинским дефицитом, зато је тешко разумети зашто је Италија морала напустити споразум који је требало да помогне Италији да смањи дефицит. Кина нема навику да кажњава због одустајања од сарадње и да уводи санкције као што то чине наши тзв. партнери – америчке газде. Међутим, Сједињене Државе, које су наше политичке газде на нивоу стратешких одлука, одлично разумеју како ствари функционишу и одлично знају да државе-савезнице – Француска и Немачка – морају одржавати своју властиту привреду и да је Кина незаобилазна држава у међународној привреди, што је више пута признала чак и амерички министар финансија Јелен која је пре неколико недеља посетила Кину.  

ФУРЛАН: Може ли се рећи да су САД и НАТО, макар делимично, испровоцирали украјински конфликт и да могу отићи корак даље и започети рат против Кине због Тајвана?

Браданини: Без обзира на мрачну слику коју видимо не само због рата у Европи већ и потенцијалног рата поводом Тајвана, проблема везаних за остала питања која се тичу унутрашње социјалне стабилности, ипак бих желео да изнесем своје претпоставке. Тајван је добро наоружана држава и он неће бити лак плен за континенталну Кину. Међутим, у сваком случају, зашто би он морао да проглашава формалну независност? На Тајвану живе исти људи као и у Кини, они говоре истим језиком и имају заједничко историјско и родно порекло. Сада је на челу Тајвана Националистичка партија. Ако тајванско руководство остане мирно и не потпадне под притисак Америке која би, наравно, желела да види добар прокси рат сличан оном који се води у Европи против Русије, у том случају рата неће бити.

ФУРЛАН: Италија је историјски била важан дипломатски посредник између Вашингтона и Москве. Можемо ли повратити ту улогу коју смо имали на дипломатском нивоу? Или нас очекује пад?

Браданини: Сматрам да Италија није способна да води самосталну спољну политику зато што јој размере и економска тежина то не дозвољавају. Да бисте имали могућност да водите спољну политику неопходно је да имате суверенитет. Макијавели је још у XVI веку рекао да држава није суверена ако се на њеној територији налазе војници друге државе и ако није власник сопствене валуте. Данас се то не тиче само Италије. Ма о ком питању да се расправља, чак и у случају рата против Либије која је била наш главни савезник у Медитерану, ми крећемо у рат да служимо интересима НАТО. Одлуке у оквиру НАТО не доносе европске државе, већ Сједињене Америчке Државе које преко НАТО управљају европским армијама.  

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар