РС и матица

Србија на Свјетској изложби у Дубаију спојила Винчанску културу и своја достигнућа

ЊЕН ПАВИЉОН ЗАУЗИМА 2.000 КВАДРАТНИХ МЕТАРА И НАЛАЗИ СЕ У СРЦУ „ОКРУГА МОБИЛНОСТИ“
  • На Свјетској изложби наступа под слоганом „Србија ствара идеје: Инспирисани прошлошћу, обликујемо будућност“. У свом павиљону, уз помоћ врхунске технологије и вјештачке интелигенције „оживјела“  је у виртуелном свијету и човјека који је прије 10.000 година живио у Лепенском виру, а посјетиоци ће са њим моћи и да комуницирају
  • Александар ВУЧИЋ приликом отварања изложбе навео да очекује да ће Србија 2021. завршити са стопом раста већом од седам процената, истакавши да је то боље него у прошлој години и да је то један од најбољих резултата у Европи
  • Још је додао: „Наша држава је успела да привуче велики број страних инвестиција и имамо их највише у целом региону. Један од најважнијих пројеката је Београд на води, који је град ставио на листу градова са најважнијим међународним инвестицијама“

ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић отворио је данас српски павиљон на Свјетској изложби „Експо 2020“ у Дубаију и том приликом истакао да Србија жели да напредује на свим пољима, а нарочито у дигитализацији и иновацијама, као и да се повеже са другим нацијама и државама.

Вучић је истакао да је Србија веома заинтересована за глобалну трговину, као и да се труди да развије и остале секторе, због чега и учествује на изложби у Дубаију.

„Желимо да истакнемо колики је значај што смо овде и шта за нас значе стартап центри. Србија жели да напредује у иновацијама и дигитализацији, али и да учествује у заједничким подухватима. Важно је да се овде спојимо са другим државама и нацијама“, рекао је Вучић.

Он је навео да очекује да ће Србија ову годину завршити са стопом раста већом од седам процената, истичући да је то боље него у прошлој години и да је то један од најбољих резултата у Европи.

„Наша држава је успела да привуче велики број страних инвестиција и имамо их највише у целом региону. Један од најважнијих пројеката је Београд на води, који је град ставио на листу градова са најважнијим међународним инвестицијама“, нагласио је Вучић.

Он је најавио да ће Србија свом штанду у Дубаију показати како изгледа Лепенски вир, као и српска култура.

„Представићемо различите економске секторе, иновације и све оно што имамо да понудимо“, поручио је Вучић.

Србија ће на свом павиљону у Дубаију у наредних шест мјесеци, колико траје изложба „Експо 2020“, кроз више од 150 манифестација представити своје иновације, традицију, привредне потенцијале, туристичку понуду, као и креативне ствараоце и научнике који су оставили траг у историји, али и оне који стварају данас, саопштено је из Привредне коморе Србије.

На Свјетској изложби Србија ће наступити под слоганом „Србија ствара идеје: Инспирисани прошлошћу, обликујемо будућност“.

Павиљон Србије, који се простире на око 2.000 квадрата, налази се у срцу „Округа мобилности“ Свјетске изложбе, а осмишљен је као својеврсна временска капсула, која повезује заоставштину неолитске Винчанске културе са дигитално напредном и модерном Србијом.

Павиљон је потпуно дигитализован и пружа могућност виртуелног путовања кроз различите реалности, временске периоде и просторе с циљем да се Србија наступом на Свјетској изложби представи као иновативна и креативна земља.

Инспирација за наступ Србије била је Винчанска култура, која је била центар идеја и стваралаштава неолита прије 7.000 година.

Србија ће у свом павиљону, уз помоћ врхунске технологије и вјештачке интелигенције „оживјети“ у виртуелном свијету и човјека који је прије 10.000 година живио у Лепенском виру, а посјетиоци ће са њим моћи и да комуницирају.

Свјетска изложба у Дубаију почела је данас и трајаће до 31. марта наредне године, а на њој ће бити представљени најбољи примјери пословне сарадње и иновација из цијелог свијета, као и технолошка, индустријска и економска достигнућа.

Прва Свјетска изложба одржана је у Лондону 1851. године, а до сада су на овим манифестацијама представљана најважнија технолошких открића попут електричног телеграфа, писаће машине, телефона, телевизије, рентгена, рачунара и други проналасци.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар