Свијет

Хупер: Народ Косова треба добро да схвати да САД нису оно што су биле 1999. и 2000.

ТВРДИ: „ОВО ЈЕ ПРОЈЕКТОВАНО КАО РАСПРАВА О ГРАНИЦАМА... ОВО ЈЕ РЕСТАБИЛИЗАЦИЈА БАЛКАНА“
  • Бивши амерички дипломата и стручњак за Балкан Џејмс ХУПЕР: Веома је ризично за Косово, да као мала држава у нестабилном региону, иде ка будућности са сусједом као што је непријатељска Србија. Ублажавање тог непријатељства Србије важно је за Косово. Запамтите да је пут којим је кренуло Косово у региону испуњен рупама

БИВШИ амерички дипломата и стручњак за Балкан Џејмс Хупер сматра да би коначан споразум Косова и Србије у позитивном смислу требало да промијени однос Косова са САД и ЕУ, али да су мале шансе за постизање договора без столице Косова у Уједињеним нацијама.

Хупер је у интервјуу за Радио Слободна Европа оцијенио и да САД данас нису оно што су биле крајем ’90-тих година.

„Мислим да Вашингтон сигурно има другачији поглед на ово питање од Берлина и Лондона. Зато народ Косова треба добро да схвати да Сједињене Државе данас нису Сједињене Државе из 1998-1999. или 2000. Ситуација се промијенила“, казао је Хупер.

Он је упозорио грађане Косова да разговоре о споразуму са Србијом треба да процјењују хладне главе, „јаким али контролисаним нервима и без емоција“.

„Док је ово пројектовано као расправа о границама, било да се ради о демилитализацији, корекцији или подели, оно што заиста јесте – то је расправа о споразуму који би требало да промијени однос Косова са САД и Европом, и то у позитивном смислу, да побољша односе. Не ради се само о односима Косова и Србије. Према томе, заиста желим да пошаљем поруку да народ Косова треба опрезно да размисли о томе, јер се ради о будућим односима са САД и Европом“, казао је Хупер.

Он је рекао и да вјерује да постоји велики ризик да би промјена границе између Косова и Србије могла да утиче на Босну и Херцеговину и Македонију и да је зато важно да се на ово питање гледа из једне шире перспективе.

Према његовим ријечима, важно је да медђународна заједница покаже посвећеност резултату и ономе о чему се може постићи договор.

„Можда договора и неће бити, или договор ће бити нешто мање од онога око чега људи брину. Али, за стабилност региона веома је важно да међународна заједница на ово питање гледа из шире перспективе. Европска унија и САД требају да гледају на ове разговоре као на рестабилизацију Балкана. Ситуација у Босни није стабилна у више аспеката и увијек постоји забринутост око Македоније“, рекао је Хупер.

Он је оцијенио и да је веома ризично за Косово, да као мала држава у нестабилном региону, иде ка будућности са сусједом као што је непријатељска Србија.

„Ублажавање тог непријатељства Србије важно је за Косово. Запамтите да је пут којим је кренуло Косово у региону испуњен рупама. Према томе, Косову је увијек потребан добар возач“, оцјенио је бивши амерички дипломата.

(Бета)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар