Свијет

Путин Њемачку назвао једним од главних пратнера Русије у свијету

АНГЕЛА МЕРКЕЛ У КРЕМЉУ – У ПОСЈЕТИ КОЈА ЈЕ МНОГО ВИШЕ ОД ОПРОШТАЈНЕ
  • Прије уласка у Кремљ, њемачка канцеларка положила цвијеће на Гроб непознатог војника. На почетку преговора рекла: „Ово је моја опроштајна посјета, али и радна и веома сам срећна због тога. Имамо о чему да поразговарамо. О билатералним односима, посљедњој конференцији о Либији, наравно – и о Авганистану

ЊЕМАЧКА је један од главних партнера Русије, не само у Европи него и у свијету, рекао је Владимир Путин на састанку са њемачком канцеларком Ангелом Меркел у Кремљу.

Она је пред камерама показала одређену суздржаност, нагласивши да сматра исправним одржавање дијалога са Москвом, упркос разликама.

„Ово је моја опроштајна посјета, али и радна и веома сам срећна због тога. Имамо о чему да поразговарамо. О билатералним односима, посљедњој конференцији о Либији, наравно – и о Авганистану“ – додала је.

Руски лидер је нагласио да Талибани контролишу готово читаву државну територију и да њихово преузимање власти треба третирати као „свршену ствар“.

Притом је упозорио:

„Мора – и у случају Авганистана – бити прекинута неодговорна политика наметања туђих вриједности споља, укључујући покушаје изградње демократије у другим земљама по туђим моделима“:

„Ни један такав политички експеримент никада није био крунисан успјехом и само је доводио до уништења држава, деградације њиховог политичког и друштвеног система“.

Путин је са задовољством навео да је преостало да се изгради још само 15 километара гасовода Сјеверни ток-2.

Потом је замолио Меркел да утиче на руководство Украјине да спроведе Минске споразуме о Донбасу.

Меркел је на заједничкој конференцији за медије рекла да ће Берлин „пратити случај Алексеја Наваљног“ и додала:

„Затражила сам његово ослобађање“.

Не упуштајући се у полемику, Путин је указао да је  Наваљни осуђен за криминал у односима са страним партнерима, а не за своје политичко дјеловање:

«Добро би било да политиком нико не прикрива своје бизнис-пројекте, поготово оне са кршењем закона“.

Прије доласка у Кремљ, њемачка канцеларка је положила цвијеће на Гроб непознатог војника.

 

Меркел је посљедњи пут је била у званичној посјети Руској Федерацији у мају 2018. године. Тада се са Путином срела у Сочију.

Убрзо потом је објавила да више неће учествовати у борби за положај канцелара.

Путин и Меркел посљедњи телефонски разговор имали су 21. јула.

Главне теме су биле транзит газа кроз Украјину и гасовод «Сјеверни ток – 2».

Тада је Кремљ саопштио да су лидери двије земље задовољни што је тај заједнички велики енергетски пројекат пред завршетком.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар