РС и матица

Стевандић: Три деценије бранимо Коридор, а покушавају да нам затворе и финансијске и политичке

ОБИЉЕЖАВАЊЕ 31. ГОДИШЊИЦЕ ПРОБОЈА КОРИДОРА ПОЧЕЛО ЛИТУРГИЈОМ У МАНАСТИРУ ДУГА ЊИВА
  • Пуковник Војске Републике Српске Мико ШКОРИЋ: То је била битка свих битака. Око 800.000 становника заједно са РСК било је у окружењу и били смо приморани да пробијамо Коридор живота
  • Радан ОСТОЈИЋ, предсједник Борачке организације Републике Српске: Живимо на простору гдје степен одлучности мора да буде на нивоу на ком је био када Српска стварана – да би данас била сачувана

НA ДУГОЈ Њиви код Модриче обиљежена је 31 година од пробоја „Коридора“ кроз Посавину на Видовдан у којем су погинула 852 борца Војске Републике Српске, 13 припадника Министарства унутрашњих послова Српске и 17 припадника МУП-а Републике Српске Крајине.

У манастиру Дуга Њива служена је литургија, а потом и помен и положени су вијенци и цвијеће на спомен-обиљежју.

Обиљежавању су присуствовали и предсједник Републике Српске, Милорад Додик и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, те министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић.

Парастосу су присуствовали и представници градова и општина, делегације Трећег пјешадијског Република Српска пука, представници невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске, као и остале званице.

Након полагања вијенаца и цијећа учесници „Марша 12 километара за 12 бањалучких беба“ пустили су голубове као симбол мира.

Коридором смо обиљежавали границе Републике Српске, што је био један од циљева Отаџбинског рата, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

– Нема побједа које смо оставрили у историји, а да није било и страдања, али иза њих остају и резултати, а то је наша Република Српска – поручио је Додик.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да се обиљежавањем 31 година од пробоја Коридора кроз Посавину одаје почаст свим људима широм Српске који су положили животе у Одбрамбено-отаџбинском рату.

– Већ 31 годину ми се боримо да – рекао је Стевандић.

На предстојећој посебној сједници Парламента Српске о Уставном суду БиХ очекујем јединствен став и сматрам да су сви довољно свјесни да су ово вјероватно кључна времена за будућност Републике Српске, рекао је Стевандић.

И нагласио: „Сматрам да је највећи број људи и свих политичких партија у Републици Српској, било оних на власти или у опозицији, довољно свјестан и разуман да зна да су ово времена која су вјероватно кључна за будућност Српске. Све одлуке Народне скупштине су на снази и све оне које будемо донијели биће на снази. Када ће све те одлуке бити спроведене – то је наша привилегија, а не привилегија оних који би да нас уведу у непредвидљиве сукобе“.

Пуковник Војске Републике Српске Мико Шкорић присјетио се догађаја из љета 1992. године.

– То је била битка свих битака. Око 800.000 становника заједно са РСК било је у окружењу и били смо приморани да пробијамо коридор живота – истакао је Шкорић.

Радан Остојић, предсједник Борачке организације Републике Српске, истиче да сви имамо обавезу према 23.000 бораца који ду дали највриједније, своје животе.

– Имајући у виду да живимо на простору гдје степен одлучности мора да буде на нивоу када је стварана, да би данас била сачувана. Ратове смо добијали, али смо неке мирове изгубили. Република Српска и српски народ који живи у њој је народ мира, а Српска је гарант опстанка Срба на овим просторима. Само тако можемо и морамо сачувати Републику Српску – рекао је Остојић.

Војна операција „Коридор 92“ трајала је од 14. до 28. јуна на подручју Посавине и омогућила је спајање западних дијелова Српске и Републике Српске Крајине са осталим дијеловима Српске и Србијом.

Овом акцијом, чији је директан повод смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника, окончана је 42 дана дуга копнено-ваздушна блокада западног дијела Српске и Републике Српске Крајине.

„Видовдан – пробој Коридора“ обиљежава се у организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске као историјски догађај од републичког значаја.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар