Свијет

Нобел за медицину Американцима из Калифорније – за откриће рецептора температуре и додира

ДЕЈВИД ЏУЛИЈУС И АРДЕМ ПАТАПУТЈАН ЗА ИСТО СУ 2020. ПОДЈЕЛИЛИ НАГРАДУ «КАВЛИ»
  • Нобелов комитет саопштио: „Њихова открића откључала су једну од тајни природе, објашјавајући молекуларну основу за осјећање топлоте, хладноће и механичке силе што је основно за нашу способност да осјећамо, интерпретирамо и интерактивно дјелујемо“
  • Церемонија уручивања награда треба да се одржи 10. децембра – на дан смрти Альфреда Нобеля. Међутим, због пандемије – биће у онлајн формату. Награђени ће добити и 10 милиона шведских круна

НОБЕЛОВА награда за медицину за 2021. додјељена је америчким научницима Дејвиду Џулијусу и Ардему Патапутјану за открића рецептора температуре и додира.

„Њихова открића откључала су једну од тајни природе, објашјавајући молекуларну основу за осјећање топлоте, хладноће и механичке силе што је основно за нашу способност да осјећамо, интерпретирамо и интерактивно дјелујемо са нашим унутрашњим и спољним окружењем“, наводи се у саопштењу Нобеловог комитета у Стокхолму.

Шездесетпетогодишњи Дејвид Џулијус, професор Универзитета у Калифорнији искористио је капсаицин, активни састојак у чили папричицама да идентификује нервне сензоре који дозвољавају кожи да реагује на топлоту.

Дванаест година млађи Ардем Патапутјан, Американац либанско-јерменског поријекла, је професор у институту Скрипс у Сан Дијегу у Калифорнији. Он је употребио ћелије осјетљиве на притисак да открије нову класу рецептора који одговарају на механичке стимулансе на кожи и интерним органима.

„То је заправо нешто што је пресудно за наше преживљавање тако да је то врло важно и дубоко откриће“, рекао је Томас Перлман из Нобеловог комитета.

Перлман је рекао и да је успио да разговора са обојицом лауреата прије него што је вијест објављена.

„Имао сам само неколико минута са њима да разговарам али били су невјероватно срећни. Колико сам могао да оцијеним, били су врло изненађени и мало шокирани можда“, рекао је Перлман.

Прошле године су Џулијус и Патапутјан заједно добили награду „Кавли“ за достигнућа у неуронаукама.

Са готово идентичним образложењем.

Нобелову награду за медицину прошле године су добили два америчка и један британски научник за откриће вируса хепатитиса Ц.

Призање је додјељено Британцу Мајклу Хотону и Американцима Харвеју Алтеру и Чарлсу Рајсу.

По традицији, додјелом Нобелове награде за физиологију или медицину почиње недјеља додјеле Нобелових награда.

Церемонија уручивања награда треба да се одржи 10. децембра – на дан смрти Алфреда Нобелa. Међутим, због пандемије – биће у онлајн формату.

Награђени ће добити и 10 милиона шведских круна.

(Бета – Факти)

      

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар